Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як розпочати кар'єру в IT: основні напрями, методики навчання та як довго вчитися

Неля Збишко
Неля Збишко Редактор Спільноти
28 січня 2025 10 хвилин читання

Сучасні технологічні тенденції постійно потребують великої кількості IT-спеціалістів. Це галузь, що кардинально змінює уявлення людей про сучасну професію та все більше молодих людей бажають розпочати кар’єру в IT. І недарма! Висока заробітна плата, комфортні умови праці, можливість працювати не в офісі та велике ком’юніті. Звучить привабливо, чи не так?

Як розпочати кар'єру в IT: основні напрями, методики навчання та як довго вчитися зображення 1

Технологічна інфраструктура зростає неймовірними темпами. З кожним роком відбуваються тематичні конференції, хакатони, мітапи, де можна почути про новітні бібліотеки, популярні фреймворки чи найсвіжіші тренди. Тож атмосфера довкола така, що хочеться вчитись і вчитись. Проте багато хто переймається, з чого почати, які професії в IT існують та, найголовніше, де навчатись? 

ІТ-професії: хто всі ці люди?

Різноманіття технічних спеціальностей наче величезне меню у затишному ресторані. Іноді складно визначитися, що найсмачніше — фронтенд, бекенд, дизайн, аналітика чи щось інше? Пропоную коротко роздивитися кілька напрямів.

  • Розробник (Developer)

Frontend: цей фахівець створює інтерфейс, тобто все, що ми бачимо на екрані. Найчастіше працює з HTML, CSS, JavaScript, а також бібліотеками на кшталт React чи Vue.

Back-end: ця людина відповідає за логіку та дані «під капотом». Пише код на таких мовах, як Python, Java, C#, PHP, Go. Забезпечує роботу серверів, баз даних.

Full-stack: розробник, який може впроваджувати фронтенд і бекенд одночасно. Не супергерой, але здається, ніби має чарівну паличку.

  • QA (Quality Assurance)

Тестувальники (або QA-інженери) перевіряють, чи все працює, як задумано. Їхнє завдання — знайти помилки до того, як продукт потрапить до користувача. Цікаво, що тут є одразу два шляхи розвитку, адже, окрім мануальних QA, існують також автоматизатори.

  • PM (Project Manager)

Менеджер керує процесом розроблення, організовує команду, стежить за дедлайнами та бюджетами. Переконується, що продукт не перетвориться на безлад.

  • Business Analyst

Аналітик працює над бізнес-вимогами: збирає інформацію, визначає потреби клієнта, описує, як ці потреби вирішити, щоб продукт був корисним і прибутковим.

Підписуйтеся на наші соцмережі

  • UI/UX Designer

Ці люди створюють вигляд та логіку інтерфейсу. UI-дизайнер концентрується на привабливості, UX-дизайнер — на зручності та логіці взаємодії. Або на усьому разом.

  • DevOps

Цей фахівець відповідає за інфраструктуру, автоматизацію процесів розроблення, розгортання та підтримання сервісів.

І це ще не все. Існують також Data Science, Machine Learning, Security і безліч інших ролей. 

Які варіанти навчання пропонують IT-школи та курси?

Увага: це не рекомендація й не відгук, а лише перелік найбільш відомих освітніх платформ. Тому перед навчанням ретельно ознайомтеся зі специфікою школи, відгуками та програмою навчання.

Більшість онлайн-шкіл пропонують досить схожі за наповненням курси: від базових курсів з нуля (наприклад, ознайомчі курси CSS/HTML, QA тощо) до більш просунутих за спрямуванням (наприклад, frontend). Також популярності набирають курси з оплатою після працевлаштування (зазвичай це відсоток від ЗП, оплата здійснюється протягом 2-3 років).

  • Hillel IT School. Одна з найпопулярніших шкіл, що пропонує широкий спектр програм — від програмування й тестування до маркетингу та проджект-менеджменту. Школа має низку безкоштовних базових курсів, які допомагають ознайомитися із майбутньою професією. 
  • IT STEP Academy. Великий освітній центр із комплексною підготовкою у різних галузях: розробка, дизайн, кібербезпека, маркетинг.
  • GoIT. Компанія з інтерактивними курсами, де акцент роблять на веброзробленні, тестуванні та дизайні. Є базові та комплексні програми. Школа пропонує повну підготовку до реального проєкту від теорії та кодингу до створення резюме та пошуку роботи. Ціну за курс треба уточнювати. Компанія також має програму GoITeens для підлітків, які хочуть зробити перші кроки в IT, опановуючи програмування, дизайн і розробку ігор.
  • Okten School. Пропонує групові та індивідуальні курси з програмування, спрямовані переважно на тих, хто робить перші кроки у галузі чи хоче швидко опанувати нові технології. Фокусується на практиці та формуванні конкретних робочих навичок. Курси підійдуть як для початківців, так і для тих, хто уже знайомий зі сферою. Пропонує оплату після працевлаштування.
  • Mate Academy. Відомі курси з веброзроблення й тестування, де студентам допомагають із працевлаштуванням і забезпечують менторську підтримку. Особливість курсів — вони безкоштовні протягом навчання, а платите ви лише тоді, коли працюєте за спрямуванням (відсоток від ЗП).
  • SoftServe IT Academy. Освітні програми від однієї з провідних українських IT-компаній. Дає нагоду здобути реальний досвід і перспективу подальшої співпраці. Компанія пропонує як платні курси за різними напрямами, глибиною та ціною, так і безплатне стажування, де можна здобути досвід реального проєкту та можливість отримати офер від компанії. 

Університети та коледжі

Дехто воліє вступати до вишів, що мають традиційні програми з комп’ютерних наук, програмної інженерії або інформаційних технологій. Львівська політехніка та Львівський національний університет імені Івана Франка — найбільш відомі у цьому переліку. Таке навчання зазвичай довше, що може бути перепоною для людей, які вже працюють, а отже, більше підійде як післяшкільна освіта.

Онлайн-платформи

Якщо хтось не хоче відвідувати офлайн-заняття, завжди є Coursera, Udemy чи Prometheus. Це дає гнучкість: можна вчитися, коли зручно, і прогресувати у своєму темпі. Онлайн-курси часто пропонують сертифікати, але суть не у папірці, а в реальних скілах, погодьтеся.

Наскільки довго доведеться вчитися?

Залежить від мети. Якщо ви хочете стати Junior-фронтенд-розробником, то зазвичай вистачає кількох місяців інтенсивних занять, щоби засвоїти основи HTML, CSS і JavaScript. Потрібно пам’ятати, що навіть після кількох місяців навчання ви залишаєтеся новачком і виростати професійно доведеться довго. А ось щоб стати Data Scientist, знадобиться міцна математична база, розуміння статистики й алгоритмів, що може зайняти значно більше часу.

В Україні (та й за кордоном) популярна схема «3-6 місяців на базову підготовку, потім стажування (інтерн), потім позиція Junior». Коли ви стаєте Junior, навчання не припиняється, завжди є куди рости, та й мови програмування та технології не стоять на місці.

Де криється цінність самоосвіти?

Курси — це прекрасно, але, правду кажучи, найкращий шлях до розвитку — самоосвіта, вона дає впевнитись у тому, чи хочете ви цим займатися. Адже під час вашого шляху у професії, незалежно від того, ви junior чи senior, вам треба вчитися. Для цього існують усі умови: від безкоштовних відеолекцій на YouTube, статей, гайдів, блогів розробників до офіційної документації.

Коли ви самостійно шукаєте відповіді, розвиваються навички аналізу, що неймовірно цінується в IT.

Самоосвіту частіше ігнорують люди, які шукають швидкий результат. Вони приходять на платні курси, сподіваючись, що буде легше, а згодом виявляють, що без постійного самостійного практикування та читання документації занадто важко конкурувати з іншими пошукачами. І навіть якщо людина потрапляє на роботу, їй буде вкрай важко там затриматися.

Чи варто взагалі платити за курси?

Усе залежить від вашої фінансової ситуації, рівня мотивації та наявного часу.

Курси надають структуру та наставництво. Ви не відволікаєтеся на пошук матеріалів і отримуєте фідбек від викладачів.

З іншого боку, самоосвіта розвиває самостійність та уміння шукати рішення, що дуже ціниться в IT-сфері. Це майже безкоштовно (якщо не рахувати витрати часу), проте така модель потребує сильної самоорганізації та мотивації.

Іноді найкращий план — це комбінування. Наприклад, почати з онлайн-курсів, щоб отримати базу, а потім дотягнути себе книгою чи туторіалами. І пам'ятайте, жоден платний курс не дасть вам повного розуміння професії та не зможе підготувати до першої роботи. Навчання — це завжди про дисципліну та бажання, тому тут усе залежить від вас.

Безкоштовне стажування: чому це справді цікаво?

Більшість великих IT-компаній (на кшталт SoftServe, EPAM, GlobalLogic тощо) періодично пропонують безкоштовне стажування для новачків. Постає питання: «Навіщо йти працювати безкоштовно?».

Увага! Здебільшого таке стажування потребує певного рівня навичок і знань, не можна прийти з нуля. 

Тож які переваги?

  • Практичний досвід. Насамперед ви отримуєте досвід роботи на проєкті (переважно на реальному проєкті) разом із командою. Це повною мірою може вас підготувати до роботи, адже фактично є роботою. Курси та самоосвіта дають теорію, але реальна робота в команді — це вже інший рівень. Ви побачите, як триває розроблення з усіма хитрощами та робочими процесами.
  • Можливість отримати офер. Часто стажер має пріоритет перед зовнішніми кандидатами, що спрощує пошук роботи. Рекрутери уже знають, що ви умієте, тому шанс отримати роботу на внутрішньому курсі компанії великий. Навіть якщо стажування не переведе вас одразу в штат, практичні проєкти, над якими ви працювали, стануть чудовим додатком до резюме.
  • Контакти та нетворкінг. А хто відмовиться від знайомств із колегами, які вже в темі? Це неоціненний шанс отримати поради, рекомендації та перші ділові зв’язки.
0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Що таке глобальний рух MeToo?

Олеся Руденко 25 березня 2025 08:18

Ікіґай: як знайти сенс життя та джерело натхнення?

Сніжана Лепко 26 березня 2025 08:28

Чому нам краще прокидатися без будильника?

Сніжана Лепко 6 годин тому

Огляд сервісів для створення музики за допомогою ШІ

Сергій Коноплицький 25 березня 2025 11:14

Над Україною помітили унікальне явище: що відомо

Владислав Паливода 24 березня 2025 23:16