Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як працюють алгоритми соцмереж та у чому криється небезпека

Неля Збишко
Неля Збишко Редактор Спільноти
20 листопада 2024 13 хвилин читання

Одного дня, гортаючи стрічку YouTube, я замислилась, чому всі відео схожі на ті, що я дивилася раніше? Ви колись помічали, що такі платформи, як Facebook, Instagram та Twitter, схоже, знають вас краще, ніж ваші найближчі друзі? Це може справді лякати, коли ви думаєте про це.

Що найбільше на нас впливає, що ми бачимо у соціальних мережах? Відповідь проста — алгоритми. Сьогодні розберемося, як вони працюють і чому ви бачите те, що бачите.

Що таке алгоритми соцмереж?

З погляду математики алгоритм — це скінченна послідовність вказівок на виконання дій, спрямованих на розв’язування задач. Простими словами алгоритм схожий на рецепт пирога, але, замість того щоб випікати пиріг, він курує вашу стрічку новин.

У соцмережах він виконує досить конкретну роль складної математичної моделі, що складаються з набору правил, що вирішують, який контент показувати користувачам і в якому порядку. 

Вони відіграють ключову роль у формуванні інформаційної екосистеми, адже від їхніх рішень залежить, чи побачите ви пост вашого друга, новинну статтю чи рекламу нових продуктів.

Історичні моменти алгоритмів

Коли соціальні медіаплатформи вперше увірвалися на сцену, вони відображали пости у зворотному хронологічному порядку. Досить просто, чи не так? Найсвіжіші дописи були у верхній частині стрічки, що дозволяло легко стежити за останніми витівками друзів. Але у міру того, як ці платформи зростали, збільшувався й обсяг контенту. Раптом користувачі почали тонути у морі оновлень статусів, мемів і відео з котами, тому впровадження персоналізованого контенту було цілком логічним кроком для отримання фокуса користувача.

Основною метою алгоритмічної стрічки є збільшення взаємодії користувачів із контентом та їхній час перебування на платформі. Це змінило спосіб споживання інформації, адже тепер користувач бачить не лише нові публікації, а й ті, які можуть бути для нього актуальними незалежно від часу публікації. Однак такий підхід має свої недоліки, оскільки він зменшує можливість отримати широкий спектр інформації і підштовхує користувачів до обмеженого контенту, який уже підтверджує їхні інтереси.

Як це працює?

Ніхто ніколи не розповість, як точно працюють алгоритми на вашій улюбленій платформі. Якби таке відбулося, ви давно б були найвідомішою людиною у світі. Проте базові поняття про алгоритми соцмереж точно допоможуть у просуванні контенту.

Кожна платформа має унікальні алгоритми, які адаптуються та змінюються з часом, щоб відповідати потребам користувачів та досягати бізнесових цілей компанії. Проте є загальні риси, про які ми писали вище.

Джерело: quickframe Джерело: quickframe

Попри досить просте визначення алгоритму, він ховає у собі аналіз великого обсягу даних. Ну і, звісно, алгоритми неможливі без збору даних користувача, щоб зробити контент максимально персональним.

До чого тут штучний інтелект? Куди ж без нього. Алгоритми використовують машинне навчання, щоб постійно вдосконалювати свої рекомендації. Це основа роботи алгоритмів, адже у сучасних умовах та великої кількості даних такі об’єми інформації було б важко запам'ятати.

Основні аспекти, які враховують за побудови рекомендацій: взаємодії з контентом (лайки, коментарі, репости), частота і час активності користувачів, тривалість перегляду певного типу контенту та взаємодії з конкретними акаунтами, інші важливі параметри, як-от геолокація, дата та час, ваші звички тощо. Алгоритми відстежують чи не кожну вашу дію.

Схожі алгоритми використовують не лише у соцмережах, але й у рекламі, на різних сайтах, стримінгових сервісах, тобто усюди, тому ви часто можете побачити те, що давно хотіли купити. Так, зокрема, працює реклама в Instagram.

До речі, персоналізована реклама заборонена у низці країн Європи, що пов’язано із збором персональних даних користувачів.

Алгоритми популярних соцмереж

Розглянемо головні соціальні мережі, популярні серед українців.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Алгоритми Facebook

Почнемо з класики. Facebook, як відомо, є однією з найстаріших соцмереж. Це був перший сайт, на якому з’явилася пряма трансляція, що вплинуло на інші платформи, які з’явилися після нього. Хоча багато хто вважає, що Facebook втрачає свою актуальність, проте він досі впевнено тримає лідерство, особливо серед старшої аудиторії.

Алгоритм стрічки новин Facebook, також відомий як EdgeRank, аналізує сотні чинників, щоб передбачити, з якими публікаціями ви ймовірно будете взаємодіяти. 

Це такі чинники: 

  • Спорідненість: як часто ви взаємодієте з другом або публікацією на сторінці. 
  • Вага: тип допису (наприклад, відео, фото, оновлення статусу). 
  • Час: наскільки свіжим є допис.

Якщо проаналізувати вашу стрічку, ви можете побачити дещо цікаве. Не секрет, що алгоритми постійно вдосконалюються, як і сталося з Facebook, через популярність платформи TikTok та їхнього власного Instagram, Facebook надає пріоритет короткометражним відео, роликам та історіям у верхній частині стрічки.

Щодо головної стрічки, то тепер користувачі бачать більше відеоконтенту, ніж оновлень статусів та зображень, якими колись славився Facebook. Тож якщо ви хочете розвивати свій бренд у Facebook, публікуйте більше відео, особливо коротких роликів та історій.

Алгоритм Instagram 

Instagram на момент свого запуску був дуже популярним, адже користувачі могли клацати фотографії, використовувати фільтри та ділитися ними зі своїми підписниками. 

З роками в Instagram з’явилися відео, історії та ролики. Платформа особливо полюбилася українцям через гнучкість контенту та гарне його просування. Ця платформа надзвичайн популярна і серед бізнесу через алгоритми рекомендацій.

Instagram має унікальний алгоритм для кожного свого розділу. Наприклад, для ранжування контенту для Stories та Reels.

Алгоритм Instagram працює подібно до алгоритму Facebook, але оптимізований для візуального контенту. Він розставляє пріоритети для постів на основі: 

  • інтересу: наскільки, за прогнозами Instagram, ви зацікавитеся дописом, враховуючи вашу поведінку в минулому; 
  • свіжість: перевага надається нещодавнім публікаціям; 
  • відносини: ваша історія взаємодії з людиною, яка публікує пост.

Не забуваймо про Stories та Reels в Instagram. Stories з’являються у верхній частині вашої стрічки і працюють за унікальним алгоритмом, який надає пріоритет показникам свіжості та залученості. З іншого боку, Reels — це відповідь Instagram на TikTok, яка використовує складне машинне навчання, щоб показувати вам контент, адаптований до ваших уподобань. 

Показники залученості, вподобайки, коментарі, збереження та поширення — це ваш хліб з маслом. Але Instagram також враховує і непомітні дії — як довго ви затримуєтесь на дописі або як швидко прокручуєте його.

Щодо розділу «Цікаве», то алгоритм дуже схожий на той, що використовують для стрічок. Однак він надає більшого значення історії взаємодії користувача з людиною, яка створила публікацію. Це пов’язано з тим, що зазвичай користувачі не стежать одне за одним.

Рекомендації YouTube

Алгоритм YouTube геть інший звір. Це переважно відеоплатформа, тому чинники, які вона враховує, більше зосереджені на показниках глядацької аудиторії та залученості.

Алгоритм рекомендацій YouTube — це секретний соус, що стоїть за нескінченними відеомарафонами. Він розставляє пріоритети:

  • Час перегляду: триваліший час перегляду щедро винагороджується.
  • Залученість: уподобання, коментарі та поширення свідчать про популярність відео.
  • Актуальність: звички перегляду визначають майбутні рекомендації.

Тим часом ваша стрічка підписки пропонує хронологічний список нових відео з каналів, на які ви підписані, з урахуванням ваших попередніх переглядів.

Також YouTube надає великого значення коефіцієнту кліків (CTR). Платформа аналізує, як часто користувачі натискають на відео після того, як побачили його мініатюру та назву, що робить ці елементи критично важливими для творців, які прагнуть підвищити видимість.

Річ не лише у тому, щоб змусити глядачів натиснути на відео, YouTube також винагороджує відео, які утримують увагу глядачів. Довші відео або відео, які змушують користувачів переглядати більше контенту на платформі, зазвичай мають кращі показники в очах алгоритму.

TikTok: вірусна країна чудес

TikTok — відносно нова гра, але вона швидко стала потужною завдяки своєму динамічному контенту, що спричиняє звикання. Усі ми знаємо TikTok як платформу коротких вірусних роликів. Чому так? Річ в алгоритмах. Платформа враховує все, що можна тільки уявити — від звичайних хештегів до звуків у відео.

Короткі відеоролики дозволяють швидко аналізувати поведінку користувачів і реагувати на неї, забезпечуючи майже миттєвий цикл зворотного зв’язку, який формує наступний набір рекомендацій алгоритму.

Складні хештеги, вірусні звуки та нові тренди можуть зумовити вибухове зростання популярності контенту. Часто маловідомі відео можуть стати сенсацією за одну ніч, що підвищує важливість пошуку в TikTok.

Сторінка «Для вас» — це алгоритмічне серце платформи TikTok. Вона використовує машинне навчання для обслуговування:

  • Взаємодія з користувачами: уподобання, поширення, коментарі та час перегляду є важливими чинниками.
  • Інформація про відео: підписи, хештеги та звуковий супровід впливають на алгоритм.
  • Налаштування пристрою та акаунта: така інформація, як тип пристрою та його місцерозташування, також відіграє важливу роль.

Алгоритми та інформаційна бульбашка: проблеми сучасності та до чого тут дезінформація

Алгоритми соціальних мереж безпосередньо впливають на успіх контент-креаторів, блогерів та брендів. Розуміння того, як працюють алгоритми, є основою створення відповідного контенту та його популяризації. Проте у цього є зворотний бік, до прикладу, популяризація контенту через розіграші: коли вам пропонують підписатися на людей, які вам зовсім не цікаві, для участі у розіграші. Варто зважати на те, що існує безліч маніпуляцій, пов’язаних з алгоритмами, тому до підбору контенту варто ставитися з особливою обережністю.

Автор: Ari Liloan Автор: Ari Liloan

Однією із загроз сучасності вважають інформаційну бульбашку — це наслідок алгоритмічної персоналізації, яка призводить до того, що користувачі бачать лише ті новини, пости і погляди, які підтверджують їхні наявні переконання. 

Такий контент може здаватися зручним, адже вам показують те, що вам подобається, але у довгостроковій перспективі це обмежує можливість критичного мислення і збільшує розрив між різними соціальними групами.

Чим це загрожує? Люди починають жити у різних інформаційних реальностях, не маючи можливості об’єктивно оцінити ситуацію через відсутність альтернативних поглядів. Це особливо небезпечно під час виборів або важливих соціальних подій, коли доступ до різноманітної інформації є критичним для формування свідомої думки. 

Алгоритми соцмереж можуть використовувати для маніпулювання громадською думкою, поширення пропаганди та дезінформації. Оскільки алгоритми надають перевагу контенту, що викликає сильні емоції й активні взаємодії, це створює ідеальні умови для поширення фейкових новин. Люди, які поширюють дезінформацію, часто використовують алгоритмічні особливості для того, щоб їхній контент поширювався швидше. 

Фото: Alara Dasdan Фото: Alara Dasdan

Наприклад, контент, що викликає страх, гнів або інші сильні емоції, має більшу ймовірність стати вірусним, оскільки користувачі частіше реагують на такі публікації. Це може мати серйозні наслідки для суспільства. Крім того, платформи іноді самі можуть використовувати алгоритми для впливу на думки користувачів, просуваючи певні теми або обмежуючи видимість інших. Знайомо, чи не так? Для українців це питання особливо гостре, зважаючи на війну з росією.

Алгоритми соцмереж піддаються жорсткій критиці з боку експертів, журналістів і правозахисників. Основна критика стосується створення інформаційних бульбашок, які обмежують доступ до різноманітної інформації і сприяють поляризації суспільства. 

Крім того, соціальні мережі часто критикують за відсутність прозорості у роботі алгоритмів, що робить користувачів безсилими перед маніпуляціями.

Існують також занепокоєння щодо впливу алгоритмів на психічне здоров’я, особливо серед молоді, адже алгоритми часто просувають контент, який викликає залежність або впливає на самооцінку. Наприклад, платформи можуть просувати ідеалізоване зображення життя, що може спричинити депресію або тривожність у користувачів, які починають порівнювати себе з іншими. 

Багато хто вимагає, щоб соцмережі були більш відкритими і надавали користувачам більше контролю над тим, що вони бачать, а також можливість налаштовувати алгоритми до своїх потреб.

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Instagram заблокував пошуки політичних хештегів через «технічну проблему»

Вікторія Рудзінська 22 січня 2025 07:13

Міноборони Німеччини відмовляється від роботи з ресурсами Ілона Маска: що відомо

Владислав Паливода 16 січня 2025 13:17

Meta вже розробляє нотатки спільноти для Threads

Кіра Іванова 14 січня 2025 07:05

X запроваджує мітки для фан-акаунтів, щоб уникнути плутанини

Вікторія Рудзінська 10 січня 2025 17:04

Застосунок «Нової пошти» став одним із найкращих у 2024 році: що відомо

Владислав Паливода 10 січня 2025 12:33