Web Summit 2024: враження та висновки
Це був мій шостий Web Summit, тому можна сказати, що відвідування Лісабону в листопаді стало вже чудовою традицією. Це той випадок, коли робоче відрядження приносить радість і насолоду.
Хочу поділитися враженнями, адже щороку після повернення з події вони інші.
Нетворкінг й робота на стенді
Зазвичай Web Summit збирає під одним дахом тисячі людей у сфері технологій. Цей раз не став винятком — організатори заявили про 71 528 учасників зі 153 країн, серед яких 3050 компаній брали участь зі стендом. Це надзвичайна можливість організувати шалений нетворкінг та достукатися до тих людей, до яких би в реальному житті не достукалися.
Наприклад, ми змогли поспілкуватися з директорами з продажів та представниками великих компаній, отримати зворотній зв'язок та навіть зацікавленість в продукті.
Не впевнена, що знаю, як це працює, але саме не Саміті, мені відповідали й погоджувалися зустрітися представники головних офісів Google, Canva, Visa, DELL та інших величезних корпорацій. Думаю причиною того є жага до обміну інформацією й відкритість до інновацій.
А ще цього року розробники Саміту додали спеціальну опцію створення мітапів, і просто в застосунку можна було обрати собі мітап на будь-який смак: за тематикою, географічним походженням, посадою, інтересами — як у самому виставковому центрі, так і поза ним. Всі мітапи зібрані в єдиному місці це те, на що, як і я чекали багато людей.
Українці на Web Summit
Вже третій рік поспіль Саміт стає осередком, куди залюбки їдуть українці з усього світу, щоб перш за все, побачити “своїх”, обійматися, обмінюватися новинами, контактами і просто спілкуватися. Якщо кілька років тому я в обличчя знала десь відсотків 10 українських учасників, то цього року ледь могла пізнати 1-2 знайомих обличчя. Але це мене дуже тішило, бо скільки чудових молодий людей зібралося — відкриті щирі очі, бажання знайомитися.. Не змінилося лише одне — бажання гуртуватися заради Перемоги.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Цьогоріч я була мінімум в трьох українських чатах і бачила, який шалений нетворкінг там відбувався. Особисто у мене через ці чати відбулося 3 ну дуже продуктивні зустрічі з подальшими домовленостями про співпрацю.
Не обійшлося і без спроби організувати Флешмоб на протест виступу російської опозиціонерки Юлії Навальної. Вона приїхала на Саміт з промовою про те, що технології не мають використовуватися в екстремістських цілях. І все б нічого, але ми пам'ятаємо як пані Юлія зовсім нещодавно говорила про те, що не все так у війні з Україною однозначно, і що ракети летять в обидві сторони. Цього звісно, українці їй пробачити не змогли, і влаштували флешмоб — під час її вступу у всіх українців в застосунку Повітряна тривога спрацювала сирена. Ціллю було показати — що ось в таких умовах ми живемо щоденно. Уявіть, що просто зараз ваш виступ зриває ракетна атака зі сторони росії.
Ми хотіли нагадати світові про умови, яких ми живемо вже майже три роки…
Ідея була чудова, але ми не врахували те, що акустика у виставкових павільйонах жахлива, і сирени було чути хіба що власникам телефонів, звідки вона лунала (ще б пак — це ж не у тихій квартирі посеред ночі). Тоді хтось з українців пішов геть, щоб не створювати ілюзію натовпу на виступі російської опозиціонерки, а хтось досидів до кінця. Наприкінці українка Надія Кoлібаба вийшла на сцену й у дуже чемній, я б навіть сказала дипломатичній манері, запитала про офіційну позицію пані Навальної щодо війни в Україні, на що та відповіла, що не підтримує війну та цей режим. Ну що ж, це вже була маленька перемога. Надії за те, що вона змогла в такій стриманій формі висловити все те, що болить українцям — величезне дякую.
Робота на стенді і участь як Beta
Минулого року ми з проектом Pitch Avatar мали виставковий день на стенді — третій, завершальний, і до нас буквально стояла черга. Цього року наш день зі стендом був першим. Ми трішечки переживали, що в перший день, люди зазвичай хотять роздивляються, і не дуже багато хто до нас прийде. Але, на щастя, ми помилялися. Людей, хто підходив поспілкуватися саме до нас було дуже багато — я традиційно під вечір вже не розмовляла, а це 100% ознака продуктивного дня на заході. Серед приємних здивувань виявилося те, що деякі відвідувачі, окрім того, щоб запитувати — “а що у вас за продукт?” підходили до нас і казали: “Привіт — я — ваш клієнт, у вас класний продукт, дякую вам за це”. Ми тішилися цьому як діти.
Важливо уточнити, що для того, щоб люди приходили на стенд, потрібно ретельно провести підготовчу роботу. Цьогоріч на подію ми їздили втрьох, і кожен добре готувався наперед — встановлювали контакти, запрошували зустрітися або на стенд, а також підготували свої аватари-візитівки для того, щоб звернути увагу та не, чим ми займаємося. Ось так виглядала моя візитівка — https://slides.pitchavatar.com/xpaom, і її до початку Саміту переглянули 66 разів. Тобто, без ретельної підготовки результат був би значно гіршим.
Багато хто у нас запитував — чому ми беремо участь не як Alpha (ранні стартапи), а як BETA? Серед переваг те, що ви отримуєте цілих півтора метри виставкової площі замість одного, 4 квитки та участь у додаткових заходах Саміту. Цього року нас запросили на Mentor Hour - це групова зустріч стартапів, об’єднаних єдиною тематикою з ментором. Але наш ментор, на жаль, не прийшов, тож Mentor Hour вийшов дуууже дивний — нам запропонувати або приєднатися до інших груп, або просто посидіти де нам зручно.
Pitch Competition
Змагання стартапів — це ключова подія Саміту, яку я ніколи не пропускаю.
Вже з третього року відвідування мені стало зрозумілим, що фіналістами зазвичай стають стартапи, технології яких — це сучасний тренд. Колись це були технології безпілотних автівок, далі — АІ, і т.п.. Але цього року було повне здивування. З усіх трьох фіналістів технології штучного інтелекту й машинного навчання використовував лише один учасник — проєкт GovGPT (США), який пропонував забезпечити поліцейські бронежилети камерами та датчиками, що аналізують за навколишнє середовище, та починають вібрувати, коли фіксують небезпеку.
Два інших стартапи не використовували штучний інтелект, але пропонували цікаві рішення. Проєкт Intuitivo (Португалія) представив платформу для цифрового діджитал оцінювання, що спрямована покращити роботу вчителів й зекономити їхній час на повторюваних завданнях, та проєкт Scoutz (США) - своєрідний маркетплейс молодих спортсменів, щоб їх було легше знаходити та запрошувати в круті команди.
Надзвичайну підтримку залу, а також в результаті й перший приз трофей PITCH отримав Жуан Гімарайнш, фаундер португальського проєкту Intuitivo. Жуан зі сцени заявив, що штучний інтелект не планує додавати до продукту допоки це не буде доцільно, чим викликав шалені оплески залу. Звісно, португальці були дуже щасливі, що і їхня країна здобула такий почесний трофей.
Night Summit
Оскільки я зараз проживаю в Іспанії, то цього року була присутньою в чатах айтівців двох країн — України та Іспанії. І якщо іспанці на початку були не дуже активними, але щойно мова йшла про місце для вечері та вечірніх сайд-інвентів — то і в іспанському чаті життя починало оживати.
Слід відмітити, попри те, що у українців ввечері було кілька сайд-івентв, але потім незмінним місцем зустрічі залишалася Papoila Bar в центрі Лісабону. Власницею цього бару є українка, а назва Papoila означає не те що ви подумали, а “квітку маку” португальською. Тут життя просто шалено вирувало і людей, які були готові спілкуватися, було ну дуже багато. Тож якщо ви вдень на Саміті не витратили всі сили, то Papoila була незмінним місцем продовження нетворкінгу.
На відміну від українців, іспанці не були такими організованими, і збиралися на так званому “ринку їжі” — Time Out Market, а потім розходилися по барах, і навіть приєднувалися і до українців в Папойлі. Тому навіть в цьому ми демонстрували гостинність і єдність :)
P.S. Особисті поради замість післямови
Якщо наступного року ви вирішили вперше відвідати Web Summit готуйтеся до поїздки заздалегідь. Окрім бізнесових приготувань я раджу:
- поставити цілі на відвідування події, сформулювати свої очікування: який ідеальний результат ви б хотіли отримати?
- не пізніше вересня забронювати готель, бо потім буде дуже малий вибір ще й за високими цінами;
- виділити кілька днів до або після Саміту, щоб насолодитися Лісабоном, Сінтрою, мисом Рока, Назаре, Порту, а дехто навіть летить на Мадейру чи Азори;
- надихатися! Скрізь шукати нові ідеї — як Web Summit, так і вся Португалія чудово підходять для цього;
- зробити висновки й планувати нову поїздку на новий Саміт — чи то наступного року в Лісабон, чи то в Катар або в Бразилію.