Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як працює контрабанда смартфонів та чому не варто купувати смартфон «за дешево»: злочини, що залишаються в тіні

Неля Збишко
Неля Збишко Журналістка SPEKA
16 жовтня 2024 11 хвилин читання

Злочини, що залишаються в тіні — так можна назвати контрабанду в Україні. Поки ви, чесний продавець, який сплачує митні платежі, податки та видає фіскальні чеки, десятки інших популярних мереж магазинів цього не роблять. Вони відмовляються фінансувати виплату пенсій, субсидій, освіту, медицину та, найголовніше, оборону.

«В бюджеті України на 2024 рік діра на 400-500 млрд грн грн», —
каже голова бюджетного комітету Роксолана Підласа.
Як працює контрабанда смартфонів та чому не варто купувати смартфон «за дешево»: злочини, що залишаються в тіні зображення 1 Джерело: «Суспільне Новини»

Контрабанда в Україні стала системним явищем, що глибоко вкоренилося в економіку та суспільне життя країни. Цю проблему пропускають крізь пальці як можновладці, так і звичайні громадяни, які купують контрабандні товари «за дешево» та не бачать у цьому нічого шкідливого. 

Віцепрем’єрка Юлія Свириденко заявила, що на тіньову економіку припадає 40% економіки країни.

Як під час повномасштабного вторгнення держава закриває очі на надто великі обсяги контрабандної продукції

Бюро економічної безпеки України (БЕБ) постійно проводить операції з викриття схем контрабанди, але проблема залишається масштабною через корупцію та слабкі механізми контролю на митниці. У 2024 році, після запровадження кримінальної відповідальності за товарну контрабанду, очікується зменшення обсягів нелегального ввезення техніки, що має покращити фінансові надходження до бюджету, проте у це мало хто вірить. 

Натепер детективи БЕБ проводять 52 досуді розслідування за фактом контрабанди.

Як працює контрабанда смартфонів та чому не варто купувати смартфон «за дешево»: злочини, що залишаються в тіні зображення 2 Джерело: БЕБ

Власники бізнесів, офіційні імпортери неодноразово наголошували про проблему контрабанди техніки, зокрема, смартфонів, на які припадає найбільша частка незаконної діяльності. Проблемою також вважаються відсутність обізнаності людей про те, що продається на українському ринку. Активна та агресивна реклама «сірих» продавців через TikTok, Instagram та інші популярні ресурси змушує людей купувати неякісні контрабандні товари.

Тема контрабандної продукції нас цікавить лише у ті моменти, коли напряму не стосується самих громадян, тому контрабанда техніки, зокрема, iPhone, цілком підтримується нашим суспільством.

Попри намагання влади боротися з цією проблемою, обсяги нелегального імпорту продовжують вражати своєю масштабністю через численну корупцію на митниці, завдаючи збитків держбюджету та створюючи нерівні умови для сумлінних підприємців. Чому контрабанда в Україні настільки поширена та як вона впливає на економіку? Як контрабандна техніка потрапляє на прилавки магазинів? Спробуємо розібратися.

Редакція SPEKA завітала у декілька відомих мереж збуту смартфонів Apple iPhone, щоб перевірити, як працюють ці магазини та на чому будують свою імперію. 

Корінь проблеми

Контрабанда має давнє коріння в Україні, яке сягає ще радянських часів. Тоді обмеженість товарів на полицях магазинів та дефіцит життєво необхідних речей спонукали людей шукати альтернативні шляхи постачання. Незаконна торгівля стала не лише джерелом доходу для багатьох, але й звичним способом життя. І людей не лякала навіть кримінальна відповідальність за подібні дії. 

Як працює контрабанда смартфонів та чому не варто купувати смартфон «за дешево»: злочини, що залишаються в тіні зображення 3 Фото: 0312.ua

Підписуйтеся на наші соцмережі

Після здобуття незалежності ситуація не змінилася кардинально: економічні труднощі, слабкий митний контроль та корупція створили ідеальні умови для процвітання нелегального імпорту. Підливає масла у вогонь і психологічний момент — бажання зекономити, коли ви бачите два однакові товари, проте один на 10-20% дешевше.

Контрабанда техніки бере свій початок з 1990-х, коли відбувся бум технологій і люди здобули таку бажану вільну торгівлю. Тоді активно возили комп’ютери, компоненти до них, монітори, телевізори та багато іншої побутової техніки. Зараз левова частка усіх незаконних перевезень — мобільні телефони, з яких більшість преміумсегменту.

Методи контрабанди

Основними шляхами контрабанди в Україні є дрібні транскордонні перевезення через постачальників. Деякі з них використовують правові лазівки, щоб уникати сплати податків та мит. Зокрема, приватні особи перетинають кордон, ввозять товари невеликими партіями, що не перевищують дозволені норми, і таким чином уникають оформлення необхідних документів. Цікаво, що такі перебіжки може здійснювати одна особа кілька разів на день. Також товари можуть ввозити через хабар на митниці.

Один із методів перевезення контрабанди, викритий ДПСУ Фото: ДПСУ
Один із методів перевезення контрабанди, викритий ДПСУ Фото: ДПСУ

Нещодавно детективи Бюро економічної безпеки у Львівській області викрили канал нелегальних постачань телефонів. За добу одна жінка могла перетнути кордон 3-7 разів і щоразу переносити в особистих речах 2-7 мобільних телефонів. Ідеться про залізничний пункт пропуску Мостиська — Перемишль.

Найцікавіше, що послугами таких постачальників користуються досить великі та відомі мережі. Магазини себе таким чином страхують, адже головна відповідальність лежатиме на особі, яка перевозить такий товар, а не на замовнику. 

Окрім цього, часто можна побачити у магазинах смартфони open box (розпаковані смартфони), які також досить популярні серед українців через низьку ціну. Їхня особливість у тому, шо вони не вважаються контрабандою через попередньо розпаковану коробку, проте такі девайси можуть приховувати інші особливості. Смартфони можуть бути краденими, вживаними під виглядом нових тощо.

Поштові відправлення також є одним із популярних способів нелегального імпорту. Зокрема, підприємці використовують міжнародні поштові служби для доставки товарів невеликими партіями, що дозволяє їм ухилятися від митних зборів. Однак такі посилки також підлягають обмеженням, тому цей метод має певні ризики.

Найважливішим та найвагомішим аспектом проблеми є корупція на митниці. Без «співпраці» з корумпованими чиновниками такі схеми не могли б існувати у великих масштабах. За певну винагороду митники дозволяють ввозити великі партії товарів без належного контролю та сплати податків. 

Хто продає «сіру» електроніку?

Ринок «сірих» пристроїв процвітає, і безумовним лідером є преміальна техніка Apple. Цікаво, що майже 60 тис. нових айфонів в Україні активуються щомісяця у 2023 році. За даними мобільних операторів, у 2023-му активували 950 000 пристроїв від Apple, тоді як офіційно ввезли лише 241 856 iPhone.

Коли ви набираєте у пошуку «iPhone 15», перше видає — сайти з надзвичайно низькими цінами у порівнянні з офіційно зазначеною ціною. І це вже має викликати деякі підозри у доброчесності таких продавців. Це досить відомі усім мережеві магазини Apple Room, «Ябко», YABLUKA, Stylus тощо, про які добре знають і митники, і податкова, і звичайні громадяни. 

Результати пошуку за запитом «iPhone 15»
Результати пошуку за запитом «iPhone 15»

Якщо порівнювати ціни на iPhone 15, ми можемо побачити, що офіційна ціна смартфону за версію на 128 Гб становить 40 999 грн. Мережі, які не зазначені як офіційні ритейлери Apple, продають його від 32 199 грн до 32 799 грн. 

Ціна в одному із магазинів офіційного ритейлу Apple
Ціна в одному із сторонніх магазинів, які торгують технікою Apple

У мережах відсутні цінники на товар, проте сам товар є на прилавках. Вам пропонують відсканувати QR-код поряд із бажаним товаром, який вас спрямовує на сторінку магазину, що, здавалося, суперечить п. 8 ст. 3 Закону про РРО. Магазини є своєрідними шоурумами, у яких торгують з-під прилавка. 

Вісутність ціни поряд із запропонованим товаром
Вісутність ціни поряд із запропонованим товаром

Друге, що має викликати занепокоєння, — чеки від ФОПів, які так полюбляють магазини контрабандної техніки, або навіть відсутність чека. Цікаво, що ФОП міг бути створений вчора з-поміж працівників магазину.

Цікаві також і способи оплати, вам пропонують пріоритетно оплатити товар готівкою або криптовалютою, тоді як оплата карткою здійснюється на рахунок ФОПа зі сплатою додаткових 5%.

Також ви не отримуєте 1 рік гарантії від Apple, купуючи такі смартфони у неперевірених продавців. Тому вам можуть запропоновувати додаткову гарантію від магазину, вартість якою становить в середньому 2000 грн.

Попри численні обшуки та підозри в ухиленні сплати податків, такі мережі продовжують процвітати.

Другий шлях збуту товарів — на майданчиках, як-от OLX, Prom тощо. Здебільшого це дрібні продавці, які самостійно завозять товар. Тут рідше зустрічаються товари преміумсегменту, а отже, ми бачимо багато пристроїв з Китаю.

Вплив контрабанди на економіку

Окрім великої шкоди економіці країни, зокрема недостачі у бюджеті, контрабанда створює некомфортні умови ведення бізнесу. України стає менш привабливою для іноземних компаній та інвестицій через законодавчі опущення. Нормального механізму боротьби з контрабандою немає.

Сумлінні підприємці, які працюють згідно із законодавством, змушені конкурувати з тіньовими ринками, де ціни на товари значно нижчі через уникнення податків. Це призводить до того, що чесний бізнес зазнає збитків, а тіньова економіка процвітає. 

У цьому є і шкода кінцевому споживачу, який може придбати неякісний товар. Адже такі пристрої не мають офіційної гарантії, тому ви не можете звернутися в офіційний сервіс з гарантійним випадком. 

Отже, ви отримуєте неякісний продукт,  держава не отримує кошти, а сумлінний бізнес втрачає клієнтів.

Як можна вберегтися від неякісного та контрабандного товару

Завжди звертайте увагу на репутацію продавця товару, ви можете придбати смартфон у офіційного ритейлера, зокрема, на сайті Apple можна знайти актуально інформацію про офіційних ритейлерів в Україні продукції компанії. Інформацію щодо офіційних партнерів також мають інші великі компанії, як-от Motorola, Samsung тощо.

Завжди звертайте увагу на наявність фіскального чека. Пам’ятайте, це ваше офіційне та єдине підтвердження купівлі пристрою у разі виникнення спорів або гарантійних випадків. Зокрема, за зверненні до авторизованих сервісних центрів Apple експерти завжди вимагають підтвердження купівлі пристрою.

Офіційно ввезені смартфони мають відповідне маркування та інформацію про імпортера. Не менш важливим аспектом є перевірка самого пристрою, його комплектації та звірка IMEI (ідентифікатор пристрою). Щоб не виникало спірних ситуацій, варто перевіряти пристрої перед купівлею, тому краще приділити зайвих 10 хвилин.

Контрабанда залишається серйозною проблемою для економіки та суспільства України. Для ефективної боротьби з контрабандою потрібні комплексні реформи, які містять боротьбу з корупцією, покращення митного контролю та просвітницька робота з населенням. Важливо донести до громадян інформацію про шкоду, яку завдає контрабанда державі та кожному українцю. Це може допомогти знизити попит на нелегальні товари та збільшити підтримку легального бізнесу. Тільки так можна досягти реальних змін і зменшити вплив тіньової економіки на країну.

0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Маркетинг на основі даних: як big data формує стратегії просування

Олександр Христич 17 квітня 2025 12:48

ФОП з території бойових дій — чи може не сплачувати ЄСВ?

Inna Sharova 10 годин тому

Штучний інтелект змінює правила гри: як молодь готується до майбутнього в ІТ

Дарина Бубнюк 17 квітня 2025 17:32

Чому українці бояться продавати за кордон і що з цим робити?

Тарас Герасимюк 10 годин тому

Цифровий суверенітет Європи

Федір Компанієць 17 квітня 2025 21:00