Xbox Series X і Series S: яке майбутнє очікує оновлені консолі та до чого тут мультиплатформність
Минуло кілька років від презентації головних консолей та головних конкурентів — Xbox Series та PS5. Деякий час ми спостерігаємо, як Sony та Microsoft оновлюють модельний ряд. Наприкінці 2023 року світ побачила PS5 Slim, яка стала першим оновленням серії. І ось менш як два місяці тому компанія Microsoft представила оновлену лінійку консолей Xbox Series.
Хоча Xbox Series X і Series S не можуть похвалитися рекордними продажами, вони впевнено тримаються на ринку і мають стабільну фан-базу, принаймні поки що. Якщо коротко, то оновлена лінійка не отримала суттєвих ноу-хау щодо заліза, проте має деякі покращення, зокрема, більшу вбудовану пам’ять, оновлені кольори та відмову від дисків.
Про консолі детальніше
Улюблениця мільйонів Xbox Series S подвоїла обсяг пам’яті з 512 ГБ до 1 ТБ. Ми вже бачили такий апгрейд у чорній версії Series S раніше. Така тенденція зрозуміла, адже сучасні ААА-ігри можуть важити понад 100 ГБ, і особисто мені часто бракує місця на моїй Series S. Але у сучасному світі обсяг пам’яті в 1 ТБ теж не здається надто великим, хотілося побачити інші варіації пам’яті, але компанія поки що, мабуть, не готова до цього. Крім того, можна розширити обсяг пам’яті за допомогою спеціальної карти. Ціна на Xbox Series S становить $350.
Звичайна версія Xbox Series X позбулася дисководу та отримала біле покриття. Це може дещо засмутити колекціонерів дисків. Епоха Blu-ray йде у минуле або ж ні? Ця «повністю цифрова» Xbox Series X починається від $450, що приблизно на $50 менше, ніж її попередниця, і є гідним компромісом, якщо ви ніколи не купували фізичні копії ігор для Xbox.
Головною новинкою, звісно, стала лімітована версія оригінальної Xbox Series X з унікальним покриттям Galaxy Black. Топова версія отримала дисковод та щедрий накопичувач на 2 ТБ, а ціна за таку модель становить $600.
Ми спеціально зазначили ціни на новинки, які надійдуть у продаж уже восени 2024 року. Деякі користувачі не задоволені таким ціноутворенням, адже ми не отримали нового заліза, але платимо навіть більше.
Зміна стратегій Microsoft
Останнім часом Microsoft дещо змінив погляд на геймінг. Компанія вважає, що гравець повинен мати доступ до улюблених проєктів будь-де та будь-коли. Microsoft досить відверто говорить про те, що компанія бачить майбутнє, в якому «кожен екран — це Xbox». Тому активно просуває свої хмарні сервіси, підписки та уже видає свої ексклюзиви на інших платформах.
Однією з найбільших новин стало оголошення на Gamescom 2024, що гра Indiana Jones and the Great Circle, яка спочатку планувалася як ексклюзив для Xbox, тепер вийде також на PS5. Це спричинило великі дискусії серед геймерів щодо майбутнього ексклюзивних ігор Xbox та їхньої цінності для користувачів Xbox. Проте це суттєвий крок для компанії-видавця, адже це дає змогу покрити витрати на розробку, зважаючи на сучасні тенденції.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Однак є питання щодо ролі самої Xbox як консолі, оскільки Microsoft дедалі наближається до повної мультиплатформної видавничої діяльності.
Чому всі переходять на підписки та мультиплатформність?
Все, що потрібно для успіху у 2024 році, — мультиплатформність, підписка та хмарні сервіси.
Ми розуміємо таку стратегію Microsoft, всі основні власники платформ борються з суворою реальністю, що загальна аудиторія консолей перебуває на стадії стагнації, а з щодо кількості реальних гравців мало що змінилося з часів покоління Xbox 360/PlayStation 3.
Вартість на ігри щороку зростає, адже ігри стають технічно важчими, що потребує більшої кількості розробників, тому більшості видавців просто необхідна мультиплатформність. Наразі ми бачимо два можливі шляхи подолання цієї проблеми для видавців:
- продавати ігри дорожче, переконавши, що вам потрібна ця гра, як це робить Nintendo;
- застосовувати мультиплатформність та підписки.
І Microsoft пішов цілком зрозумілим шляхом, даючи нам ігри спочатку на ПК, годуючи при цьому численними підписками, а тепер на PlayStation. Ми вже бачили раніше схожий крок від Sony, яка також почала видавати свої ігри не лише ексклюзивно для консолей PlayStation, але й для ПК. Незмінною залишається лише компанія Nintendo, яка продовжує випускати ексклюзиви на своїх консолях Nintendo Switch. Не за горами часи, коли ми зможемо побачити ігри від Microsoft на смартфонах.
Перша гра від Microsoft на PlayStation
Гра Sea of Thieves, яка вийшла PlayStation 30 квітня 2024 року, свідчить про успішність такого шляху. Це перша спроба Microsoft перенести гру на нову та навіть конкурентну платформу, і ця спроба виявилась успішною. Метт Буті, президент ігрового контенту та студій Xbox, відзначив, що у компанії задоволені результатами такого підходу, але запевняє фанатів компанії, що це не має перетворитися у масове явище.
Підписка Xbox Game Pass
Microsoft тестує заміну рівня Xbox Game Pass для консолей у своїй службі передплати. Новий рівень, який називається Xbox Game Pass Standard, містить ту саму бібліотеку консольних ігор, а також багатокористувацький онлайн-сервіс для консолей. Заковика у тому, що ви не отримаєте доступ до релізів першого дня. Вам доведеться трохи почекати, щоб пограти у певні ігри. Інсайдери Xbox можуть спробувати новий рівень за $1 на місяць протягом пробного періоду, але після офіційного запуску він коштуватиме $15 на місяць. Microsoft планує підняти ціну на Game Pass Ultimate з $17 до $20 на місяць від вересня.
Портативна консоль
Хоча офіційних анонсів ще не було, Філ Спенсер, СЕО Xbox, також натякав на можливість випуску портативної консолі Xbox. Він підкреслив важливість локального геймінгу і позитивно відгукнувся про такі пристрої, як Steam Deck і ROG Ally, що підтверджує, що Microsoft серйозно розглядає цей напрям.
Хмарний сервіс XCloud
Повідомлення Філа Спенсера свідчать про те, що більше ігор з’являться на більшій кількості платформ, і я не здивуюся, якщо з часом так буде з усіма. Активний розвиток хмарних сервісів ще раз це підтверджує. Після успіху NVIDIA GeForce Now, Microsoft вирішила надолужувати у цьому напрямі.
Якщо у вас немає потужного заліза, але достатньо потужний інтернет, ви можете грати через XCloud. Вам лише достатньо мати підписку Xbox Game Pass Ultimate, щоправда, сервіс поки що недоступний в Україні. Хмарний сервіс доступний на багатьох пристроях, зокрема мобільних, а також на смарт-ТВ приставках Fire TV Stick 4K Max (1-го покоління) і Fire TV Cube (3-го покоління).
Хорошою новиною є те, що Microsoft інтегрує сервіс Nvidia GeForce Now у свої сторінки магазину ігор для Xbox. Це дасть змогу користувачам вибирати між Xbox Cloud Gaming і GeForce Now під час перегляду списку ігор.
Стратегія придбання Microsoft
Стратегія придбання від Microsoft ще раз підтверджує спрямованість компанії робити більше і на більшій кількості платформ. Через численні суди та вичікування не так давно компанії вдалося придбати Activision Blizzard, ця угода стала найбільшою в індустрії. Activision Blizzard відома за такими легендами, як Call of Duty та улюблена особисто для мене гра World of Warcraft. Це лише одна з багатьох компаній, придбаних Microsoft для розширення своєї стратегії.
Проте справи у Microsoft йдуть не надто добре, як здається. Через кризу в індустрії Microsoft закрила чотири студії — Arkane Austin, Tango Gameworks, Roundhouse Games та Alpha Dog, що свідчить про проблеми із видавництвом, продажем ігор та недосконалістю стратегії. Проте були ще свої причини з повним провалом декількох проєктів.
Чи потрібні нам консолі?
Попри думку «нащо нам консолі, якщо усі ігри тепер виходять на ПК», ми не можемо сказати, що консолі пішли у минуле. Гіганти ігрової індустрії продовжують випускати консолі, ігри виходять.
Випуск консолей — це частина стратегії з надання різних варіантів геймінгу для різних категорій користувачів. Ми уже говорили про стабільну фан-базу користувачів Xbox.
Філ Спенсер підкреслив, що консолі залишаються критично важливими для Xbox, хоча й визнав, що компанія має адаптуватися до нових реалій ринку, як-от хмарний геймінг і мультиплатформність. Він також натякнув на можливі зміни у стратегії щодо випуску нових ігор та апаратного забезпечення.
Якщо ви фанат ексклюзивів, ми хочемо вас дещо підбадьорити. S.T.A.L.K.E.R. 2 залишиться тимчасовим ексклюзивом для Xbox Series X|S і буде доступна з першого дня на Xbox Game Pass, що робить її значним релізом для платформи. Щоправда, реліз гри вкотре перенесли, тепер на 20 листопада 2024 року.