До Дніпра з Донеччини «евакуювали» камʼяну бабу, якій ймовірно 800 років
До Дніпровського національного історичного музею імені Яворницького привезли половецьку кам’яну «бабу», якій ймовірно понад 800 років.
Про це повідомляє Суспільне.
Знахідку виявили військові у прифронтовому селі на Донеччині, яке розташоване за 10 кілометрів від лінії фронту. Скульптура залишилася без голови приблизно 200 років тому, має пошкодження через обстріли під час повномасштабної війни, і тепер підпирала огорожу біля будинку.
Історію половецької баби розповів військовий Дмитро. Артефакт виявив його побратим у 2023 році. Чоловік до початку повномасштабного вторгнення працював у музеї, тому зацікавився цією знахідкою.
Проте, найбільша випробування чекало їх під час спроби вивезти скульптуру з села, де майже не залишилося мешканців. Через постійні російські обстріли ніхто не хотів туди їхати на евакуаторі, щоб вивезти експонат.
Підписуйтеся на наші соцмережі
«За словами місцевого жителя-старожила, баба стоїть тут ще з часів, як він себе пам’ятає, що свідчить про її великий вік. Нас приїхало тоді чотири побратими й відкопали її. Дуже складно було її витягнути з ями, але ми це зробили. Намагалися її повантажити в автівку, але не вдалося», — розказав Дмитро.
Для того, щоб доставити половецьку бабу до Дніпра та передати її національному історичному музею імені Яворницького, знадобилося два тижні. Виконуючий обов'язки директора музею Олександр Старік розповів, що їхній заклад збирає колекцію кам’яних баб з XIX століття, і це перша знахідка з території сучасної Донеччини.
«У нас в музеї зберігається понад сотня таких експонатів, 70 з яких — половецькі. Кожна знахідка — це скарб, вони мають свої унікальні особливості: різноманітні прикраси, зачіски, зброя, декоративні елементи. Ці статуї є свідками матеріальної та духовної культури половецьких племен», — додав він.
Олександр зауважив, що навіть без голови та з іншими пошкодженнями, половецька баба є цінним артефактом. За попередньою оцінкою, їй близько 800 років. Планують досліджувати та реставрувати її, а також представити на виставці до 175-річчя музею.
Що відомо про колекцію кам'яних баб у Дніпрі
У Дніпровському національному історичному музеї імені Яворницького розміщена одна з найбільших колекцій камянаї пластики у Європі.
Вона охоплює стели епохи енеоліту, скіфські статуї VI-ІV століть до н.е. й середньовічні половецькі статуї. Частину експонатів можна побачити просто неба, біля музею.
Скіфські скульптури зображують образ чоловіка-воїна. Свідчення тому – зброя та ремені, які вказували на приналежність власників до військової верхівки. У цих статуях вгадуються портретні риси.
Колекцію баб для музею в Дніпрі збирали не одне десятиліття: біля її витоків, зокрема, стояли підприємець Олександр Поль та історик Дмитро Яворницький. Три роки тому в історичному музеї повідомили про поповнення зібрання сотим, «ювілейним» експонатом. Соту кам’яну скульптуру, якій близько 5 тисяч років, привезли з кургану Верхньодніпровщини.