Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

MWC2023: фандрейзинг у нових світових  реаліях

Анна Бондаренко
Анна Бондаренко Засновниця DeHealth
14 березня 2023 6 хвилин читання

Привіт! Я Анна Бондаренко, засновниця DeHealth — банку медичних даних. Ми розробили Web3-додаток на основі ШІ та блокчейну, який допомагає людям по всьому світу, збирати та монетизувати свої анонімні медичні дані безпосередньо у dApp. DeHealth був обраний організаторами MWC 2023 одним із 5 найінноваційніших та перспективних проєктів у сфері цифрової медицини. Але я хочу розповісти про інше — інвестиції у стартапи та одну цікаву зустріч, що сталася зі мною на MWC 2023.

Поїздка української делегації стартапів на на MWC 2023 відбулася за сприяння Мінцифри, Мінекономіки, Ukrainian Startup Fund та за підтримки програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України».

Інвестиції у стартапи

Стартап — це історія про зростання та цифри. Інвестор хоче знати, як він заробить гроші, інвестуючи у ваш проект? Точніше скажу, інвестор хоче знати, чи зможе він збільшити його інвестицію у 10-100 разів і як ви це зробите? І тут важливі будь-які ваші досягнення: дохід, клієнти, користувачі, попередній досвід, соціальний капітал і глобальне бачення.

Навіть якщо у вас сьогодні є гроші на рахунку, ваші завдання — це зростання клієнтів, команда та збільшення прибутку, почніть налагоджувати стосунки з інвесторами вже зараз, щоб у майбутньому швидко та дешево залучити необхідний капітал. Багато підприємців нехтують цим, не витрачають час на побудову відносин, а це є ключем до успішного розвитку проєкту.

Через спад на фінансових ринках, підвищення ставок ФРС та нестабільну геополітичну ситуацію, венчурні капіталісти та сімейні офіси уповільнили інвестиції у 2022 році. Хоча вони мають багато грошей, залучення коштів ускладнилося, оцінки раундів знизилися, а інвестори стали більш вимогливими та обережними.

Та за даними Finextra, 54% інвесторів планують розміщувати свої інвестиції переважно на ранніх стадіях 2023 року. У той же час 56% інвесторів мають намір збільшити свої венчурні інвестиції, а 20% схильні до значного збільшення.

Залучення капіталу дуже важливе для розвитку та масштабування компанії, тому я буду рада дати кілька загальних порад, які відіграють ключову роль у цьому процесі. Незалежно від того, чи шукаєте ви фінансування від ангельських інвесторів, фінансових організацій чи венчурних капіталістів, важливо мати стратегію для успішного проходження цього  процесу. 

Думки менеджера з інвестицій Banco Sabadell VC

На MWC2023 я мала можливість поспілкуватися з різними міжнародними інвесторами та VC. Один із них — це менеджер з інвестицій Banco Sabadell VC — Лоран Аренс Ван де Перре. У ході нашої бесіди я задала йому кілька питань і отримала дуже цікаві та змістовні відповіді, якими хочу з вами поділитися.

Banco Sabadell — четверта за величиною приватна банківська група в Іспанії, що складається з різних банків, брендів, дочірніх компаній та компаній-об'єктів інвестицій, які охоплюють усі сфери фінансового бізнесу. Там є два різних вектори інвестування венчурного капіталу від посівної (Seed) стадії до фінансування Серії А та Серії В. Компанія інвестує від 100 тис. до 1 млн. євро. Крім того, вона має додатковий продукт VentureDept & VentureCapital — платформи з банківських послуг для стартапів та комерції. 

Які критерії для вас є ключовими при виборі стартапу для інвестування?

Коли ми інвестуємо в компанії на ранньому етапі, ми шукаємо хороші та амбітні команди. Коли ми вирішуємо, інвестувати в цей стартап чи ні, в першу чергу ми звертаємо увагу на команду та засновників, потім на ринки, для нас не важливий розмір та капіталізація ринку, на даному етапі важливим нюансом є перспективність ринку та швидкість його зростання і, нарешті, на продукт та цінність для клієнта, яку цей продукт несе.

Як стартапи можуть зв'язатися з вами та обговорити потенційну  співпрацю? 

У нас є веб-сайт та LinkedIn сторінки з імейлами, де ви можете напряму зв'язатися зі мною чи моїми колегами та запропонувати свій проєкт.

Які напрямки цьогоріч будуть найперспективнішими для інвестування? 

Я думаю, що 2023 рік буде чудовим роком для венчурного інвестування в різних секторах, наприклад, в AI, edtech або охорона здоров'я. Ми інвестуємо в понад 10 компаній  на  рік  і  я  дуже  схвильований  тим,  що  принесе  нам  цей  новий  рік. 


Які висновки мають зробити стартапи

Аналізуючи відповіді Лорана та інших інвесторів на MWC 2023, простежується  подібність та загальний меседж — сильна та амбітна команда, інноваційність продукту, а також наявність вже досягнутих підприємницьких результатів є ключовими  елементами для кожного інвестора.

Також я би звернула увагу стартапів на професійну «упаковку» проєкту. І це не про дизайн. Це про підготовлені усі відповіді для потенційних інвесторів у вигляді пічдеків, датарумів та іншого. Не важливо на якій стадії проєкт, інвестор повинен мати відповідь на ключові питання, які чітко ведуть до головного — як він заробить гроші інвестуючи у ваш проєкт?

Підприємці повинні розуміти, які б їх проекти не були інноваційні та соціально важливі, якщо ми говоримо про венчурні інвестиції, ми повинні дати відповідь на головне  питання — «як заробить інвестор». Розмовляйте зі своїми потенційними чи вже існуючими клієнтами. Вони не дбають про характеристики вашого продукту, їм не потрібні модні слова, їх не турбують збої. Клієнтів хвилюють їхні проблеми та те, як ваш стартап їх вирішує. На мою думку це найголовніше, що допомагає зрозуміти розвиток стартапу.

Щодо  інвесторів. Ретельно  обирайте  партнерів. Ви  повинні розуміти, що перспективних проєктів у світі замало, а грошей багато. Не бійтеся робити свій «diu diligence» інвестора, щиро обговорюйте з ним свої ризики. Уникайте токсичних інвесторів, перевіряйте, які інвестиції вони робили за останні 6 місяців, зв'язуйтесь із засновниками цих стартапів та просіть їх дати фідбек на інвестора. Швидкий і необачливий вибір бізнес партнера може обернутися проблемою для вас та вашого  проєкту.    

Повірте, «гроші-пахнуть». Будьте вибірковими, це ваша репутація та безпека. Стартап — це трохи американські гірки: страшно, захоплююче і весело в один і той же момент. І зазвичай команди працюють над стартапом роками, щоб досягти відповідності продукту ринку, отримати платоспроможних клієнтів та запустити в повному об'ємі всі процеси. А успіх залежить від щоденних невеликих покращень, дрібних ітерацій та невеликих перемог. Треба прагнути покращуватися щодня хоча б на 1% і через рік  ви  будете у 37 разів кращими!


50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Стартапи Кремнієвої долини можуть почати виготовляти зброю для Пентагону

Руслан Сорока 1 годину тому

Бізнес у TikTok, інтеграція даних та важливість особистого бренду: тиждень у «Спільноті»

Владислав Миронович 26 березня 2023 17:00

Штучний інтелект та вебдизайн: ідеальна комбінація, яка заощадить ваш час?

Tatiana Murray 25 березня 2023 11:00

Як попри війну жив і працював харківський SoftServe. Інтерв'ю з директором центру розробки Геннадієм Букшеваловим

Олександр Тартачний 25 березня 2023 10:00

Ризик зламу Android, наукова стаття від ChatGPT та успішний ШІ-директор. Спекотне у tech

Єлизавета Гогілашвілі 24 березня 2023 17:37