Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

MWC 2023: як стартапу залучити капітал на ранній стадії

Юлія Овчаренко
Юлія Овчаренко CEO та співзасновник Numo ADHD
10 березня 2023 3 хвилин читання

Як стартапу ранньої стадії підняти раунд у 2023-му? Ніяк! Так почалася лекція Ліни Чонг, партнерки фонду Target Global, під назвою How early-stage startups can raise capital in 2023 на стартап-конференції 4YFN, що відбулася у межах MWC 2023

Наш стартап став частиною першої української делегації на конференції 4YFN. Поїздку організували за сприяння Мінцифри, Мінекономіки, Ukrainian Startup Fund та за підтримки програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України».

Чому залучати інвестиції стало складніше

Тож повернемося до фінансування. Насправді варіанти є, які — читайте далі у статті.

Ми вступаємо у нову реальність. Якщо на початку 2022-го нормальний Seriе A раунд був $20-25 млн, то наприкінці 2022-го — $5 млн. У найближчому майбутньому багато компаній буде рейзити down раунди і капітал буде «дорогим».

Тому Ліна радила бути mindful щодо того, чому ви залучаєте венчурний капітал, ставити собі питання: «Чи справді мені треба віддавати частину свого бізнесу на таких умовах, як цього року?». Бо якщо ви вже залучили венчурний капітал, то треба постійно продовжувати цю гру, рости, палити гроші на зростання і залучати знову. Часи змінились і тепер для фаундерів це вже не так вигідно, як раніше, коли оцінки компаній були більшими.

Ще одне питання, яке варто собі поставити: «Який ризик я пропоную інвесторам?». Від цього буде залежати, як піде фандрейзинг. Cеред таких моментів може бути ризик щодо команди, ризики щодо продукту чи ризики щодо go-to-market стратегії. Що більше цих ризиків ви продумуєте, пропрацьовуєте і закриваєте самі, то сильніша ваша позиція.

Звідки сьогодні залучати інвестиції і як поводитись із капіталом

Так, у 2023 році залучати кошти від інвесторів буде важче, але якість стартапів від цього стає кращою.

Те що найбільше цікаво інвесторам зараз — це ваш шлях до прибутковості у наступні 6-12 місяців. Стратегія, коли ви ростете і даєте користувачам свій продукт за $0 — це вже не solid позиція в 2023. Aдже ваша маржа — це те added value, яке ви даєте вашим клієнтам і яка підтверджує що цей продукт потрібен.  

Тому найкращий варіант зараз — рости трошки повільніше (тобто витрачати менше грошей на маркетинг і ріст команди) та виходити в прибутковість.

«Ми не знаємо, де буде світ в майбутньому і скільки буде тривати ця венчурна зима», — каже Ліна.

Але завжди є альтернативні джерела залучення капіталу:

  • венчурні займи;
  • публічні гранти;
  • revenue-based financing (коли компанія уже заробляє і має позитивну юніт економіку, вона може залучати гроші на маркетинг під невеликий відсоток);
  • Колабораціі з корпораціями, які шукають інновації.

Складні часи народжують найкращі і найкреативніші компанії, тому не варто боятися, буде не просто, але ми точно станем сильнішими.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

IT-хайринг під час війни: як на нього вплинув відтік спеціалістів з України

Владислав Миронович 3 години тому

Як обрати нову CRM

Владислав Миронович 6 годин тому

Стартапи Кремнієвої долини можуть почати виготовляти зброю для Пентагону

Руслан Сорока 27 березня 2023 15:58

Чи витіснять онлайн-продажі традиційні автосалони: як діджиталізація змінює звички покупців

Владислав Ільїнов 27 березня 2023 10:50

Бізнес у TikTok, інтеграція даних та важливість особистого бренду: тиждень у «Спільноті»

Владислав Миронович 26 березня 2023 17:00