Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

MWC 2023: 5G, телеком та Україна

Тетяна Лукинюк
Тетяна Лукинюк В2С-директорка "Київстар"
8 березня 2023 6 хвилин читання

Mobile World Congress — це найбільша глобальна подія-виставка у телеком-індустрії. Вона відбувається у Барселоні з 2006 року та збирає представників індустрії та пов'язаних з нею стартапів з усього світу. В останній доковідний рік її відвідало більш ніж 100 тис. учасників. Цього року їх було понад 60 тис. Мені пощастило бути серед цих відвідувачів, тож хочу поділитися з вами своїми висновками і враженнями від заходу.

Яким був MWC 2023

Безпосередня площа заходу — це 8 павільйонів і просто пройти (і ні на що не дивитись) з першого павільйону до останнього займає приблизно 20 хвилин. Тож найгірше, що можна зробити на MWC — це приїхати без плану: на чому саме ви хочете сфокусуватися, з ким зустрітися та кого/що знайти. Осягнути все не вийде точно, тому варто обрати 1-2 теми, які вас цікавлять, та скласти план візитів.

Сама подія розділена на кілька стримів:

 • 1
  Виставка у павільйонах, на якій представлені як великі вендори на кшталт Ericsson, ZTE, Huawei, Nokia, так і найбільші телеком-оператори світу — Orange, Verizon, T-Mobile та інші.
 • 2
  Заходи. Це різні за розміром, напрямом та цінністю виступи та дискусійні панелі.
 • 3
  Індустрії, дотичні до телекому: інтернет речей, фінтех, цифрове здоров'я, роботизація та автоматизація проєктів, хмарні технології, Reality+.
 • 4
  4YFN: Four Years From Now (Що буде через чотири роки) — секція майбутніх трендів, де були представлені стартапи, прототипи та концепції, які за умовні чотири роки стануть частиною нашого життя.

Три проблеми, які за версією конгресу найбільше хвилюють індустрію і які жваво обговорювалися на заході — це розмір капітальних інвестицій (за прогнозами GSMA, до 2030 року телеком-індустрія інвестує $1,5 трлн у обладнання і 90% цієї інвестиції буде в устаткування 5G), доступність спектрів частот та usage gap — люди, які не користуються мобільним інтернетом. Таких немало: 3,6 млрд з 8 млрд населення Землі.

MWC 2023: 5G, телеком та Україна MWC 2023: 5G, телеком та Україна

Головні теми Mobile World Congress 2023

Тема номер один цього року (як і кількох попередніх) — 5G та монетизація супершвидкого передавання даних, які надає ця технологія. Ми вже бачили астрономічні суми очікуваних інвестицій, але постає питання: як отримати гроші за це від споживачів?

Для індивідуальних споживачів різниця у швидкості не так очевидна, бо 4G —  це вже цілком швидко для звичайного користувача навіть для перегляду відео у форматі 4К. Цікавим напрямом тут хіба буде 5G як альтернатива дротового домашнього інтернету. А ось для В2В 5G відкриває абсолютно нові горизонти для запровадження комплексних рішень, які можуть поєднувати і інтернет речей, і хмарні послуги, і автоматизацію логістики, і роботизацію виробництва.

MWC 2023: 5G, телеком та Україна MWC 2023: 5G, телеком та Україна

Друга велика тема — це поєднання мобільних та супутникових технологій. Всупереч поширеній думці, що ці технології є конкурентами, загалом в індустрії їх розглядають як компліментарні. Наприклад, у Канаді мобільним зв'язком користуються 98% населення, але водночас він покриває лише 10% території країни, яка (м'яко кажучи) не надто щільно заселена.

Тож немає сенсу будувати базові станції там, де на рік може проїхати кілька тисяч людей, але поєднання із супутниковим зв'язком дасть змогу зробити покриття зв'язком ефективним і стати у пригоді тим, хто потрапить у халепу в дорозі саме на таких пустельних ділянках.

Третя велика тема — це синергії телекому з іншими великими індустріями, як-от цифрове здоров'я, геймінг та кіберспорт, фінтех тощо. Оператори активно досліджують ці теми.

Дуже цікавий кейс розповів GCash — філіппінський цифровий банк. Перед початком пандемії більш ніж 70% філіппінців не мали банківських рахунків. Замкнені вдома карантином, вони опинилися в скрутній ситуації через неможливість замовити та сплатити їжу. Завдяки мобільним операторам та GCash це стало можливим.

А ось тайський оператор AIS 5G, наприклад, запустив свою ігрову платформу з активним використанням VR. Те саме робить найбільший мобільний оператор світу — China Mobile. Особливо вразив стенд корейської SK Telecom, яка представила і ігрову платформу, і віртуального асистента, і систему керування дронами, і навіть роботизованого бариста, в якого можна було замовити напої.

Ну і найгарячіший напрям — використання штучного інтелекту в телекомі. Чи знали ви, що ChatGPT претендує на звання найбільш швидко зростаючої платформи/застосунку за весь час існування інтернету? Попереднім рекордсменом був TikTok. ШІ відкриває широкі перспективи: від якості обслуговування до «розумного» білінгу. Проте загальний висновок наразі такий, що людину все ж таки цей розумник чи розумниця не замінить. :)

MWC 2023: 5G, телеком та Україна MWC 2023: 5G, телеком та Україна
Ну і з приємного та важливого: тема України лунала постійно. Починаючи від головної сцени до інтерв'ю, дискусійних панелей та великої конференції з безпеки, де розбирали роль українських мобільних операторів у нашій війні.

За висновками експертів Enea AdaptiveMobile Security, робота операторів дозволила підтримувати високий моральний дух армії та громадян нашої країни, підірвати безпеку російської армії та надати змогу українцям допомагати виявляти ворогів та диверсантів. А презентація Володимира Лутченка, СТО Київстар, закінчилася овацією всього залу!

MWC 2023: 5G, телеком та Україна MWC 2023: 5G, телеком та Україна

Тож нам є чим пишатись — як країні, як громадянам і як представникам телекому.

Слава Україні!

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Що відбувається з ціною біткоїна на тлі халвінгу?

Павло Осадчук 2 години тому

Офіційні заяви МЗС озвучуватиме ШІ-аватар Вікторія

Вікторія Рудзінська 2 години тому

Як зробити енергетичну компанію зрозумілою для клієнтів: кейс Legko

Юлія Ільницька 3 години тому

Webflow купує Intellimize для оптимізації маркетингу

Вікторія Рудзінська 3 години тому

AI несеться: роботи-футболісти, партнерство OpenAI з Adobe та багато нових релізів

Кирило Чеботарьов 3 години тому