Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

ШІ для молодих архітекторів — наставник, підрядник, конкурент чи помічник?

Сергій Іванов-Костецький
Сергій Іванов-Костецький Засновник та головний архітектор Архітектурної Компанії «Креатив»
20 червня 2024 6 хвилин читання

Спочатку про доцільність. Чим ШІ допоможе архітектору у його творчій діяльності, яка його «посада» в архітектурному середовищі? Моя думка, що можливості та залученість ШІ архітекторами відбувається більше на рівні дизайну. Це як відчуття та відображення внутрішнього світу «замовника».

Наприклад, ось така паралель: ШІ виконує роль медсестри чи фельдшера у медицині. А архітектор — хірург. Із відповідними знаннями, навичками та відповідальністю. Так, хірург може зробити перев’язку, але медсестра не може оперувати. Так і тут: архітектор може бути дизайнером будь-якого рівня, але дизайнер не може бути архітектором, бо він не має базового розуміння, знань, практичного досвіду (не говорячи вже про факапи, досвід помилок, з якого виносять найцінніши уроки). 

Отримати від ШІ по максимуму та стати першим  

Але як задіяти того цінного помічника на повну? Доступ до ШІ нині має кожен, але тільки той, хто володіє промтами, володіє ШІ повністю. Промт – код, згідно з яким ШІ читає і відображає. Неважливо, це архітектура, арт об’єкт чи фотографія — зображення будь-чого, яке здатен генерувати ШІ, залежить від правильно підібраного промта, це те саме, що код у програмістів. Зараз існує багато напрямів та галузей, де використовується ШІ та промти для нього (наука, техніка, культура, література, маркетинг тощо). Для молодих спеціалістів тут відкривається безмежне поле можливостей. 

Ціль сучасної молоді – тестувати. На мою думку, скоро з'являться цілі біблії для того чи іншого промта. Треба мати енциклопедичні знання, щоб правильно прописувати їх, оскільки від деталізації залежить і якість кінцевого результату. У GPT є хмара, в яку ти можеш завантажити гігабайти первинної інформації. І фішка у тому, що отримуєш помічника, якого сам і навчив. З тебе детальна інструкція = промт, із ШІ (та схожих AI-сервісів) — результат. Наприклад, «Шановний GPT, якщо у тебе був персональний будинок, як би він виглядав?».

Кейс нашої Архітектурно-інвестиційної компанії «Креатив» — тренування на Midjourney. Цей ШІ на запит дає чотири варіанти. І так — безліч разів. За запитом торговельного центру якісних варіантів не отримали, а от щодо житлового будинку — суттєво краще й наближено до реальності. Ось тут мій промт і результат: 

Промт: /imagine prompt: A wide angle photo of an apartment complex in Switzerland with white painted brick walls and green lawns, people walking around the courtyard, architectural photography, high resolution, in the style of an architectural design magazine. --ar 128:85 --s 750 --v 6.0 --style raw Промт: /imagine prompt: A wide angle photo of an apartment complex in Switzerland with white painted brick walls and green lawns, people walking around the courtyard, architectural photography, high resolution, in the style of an architectural design magazine. --ar 128:85 --s 750 --v 6.0 --style raw

Підписуйтеся на наші соцмережі

З перших чотирьох варіантів я обрав нижній правий і просив ШІ збільшити, вдосконалити його. Ніби-то настрій загалом підходить, але не оптимально. Він далі шукав і врешті згенерував ось такий приклад: 

Генерація ШІ Генерація ШІ

У роботі з ШІ завдання архітектора — обрати із купи картинок те, що піде замовнику на погодження. Але надалі ви не можете сказати ШІ: а тепер з цієї картинки намалюй мені план. Архітектор має володіти шостим чуттям, яке в голові поєднує картинку з планом. Комп’ютер не може спрогнозувати можливі зміни, працює лише за визначеним алгоритмом. А я дивлюся і можу спрогнозувати, як її частково змінити, аби вийшло те, що реально спроєктувати і побудувати, не втративши сенсу. 

Нейромережа не може спродукувати з картинки проєкт — зробити фасади, розрізи, креслення. Не тільки зараз не може, але й не зможе. ШІ не може ухвалити під час оброблення запиту нестандартне рішення, спираючись на своє чуття.

Архітектор відрізняється від програми тим, що має критичне мислення, яке базується на шостому чутті. Не на кількісних, якісних чи фінансових показниках. Тільки на внутрішньому відчутті й практичному досвіді. ШІ не може мати чуття. Може бути найрозумнішим, підбирати по мільйону картинок, але не може спрогнозувати подальший розвиток. Промт не має божої іскри. А людський мозок у мільйон разів складніший — він уміє відчувати.   

Якщо говорити про промти в архітектурі, то тут ще треба розумітись у специфіці цієї професії, потрібно постійно вчитись та оновлювати знання, щоб розбиратися у стилях будівель, специфіці побудови, трендах.

Як писати промт? Сідати, вчитись і — писати. І гугл на допомогу, зараз купа різного контенту, інструкцій, як з технічного боку створювати промти. Так, потрібно вникнути, набути знань з різних галузей, склеїти їх докупи і писати код, деталізоване ТЗ.

Midjourney — спільнота, всередині якої ти бачиш генеровані протягом дня картинки, лайкаєш їх, і вона обирає кілька найкращих. А найголовніше, збоку біля них написаний промт, за яким їх генерували. 

Який секрет якісного промту? Насамперед аналіз та вміння підбирати, дивитися, наскільки та чи інша деталізація підходить.

Може, створити агенцію нейроархітектури?

Створити агенцію креативів, повністю спираючись на ChatGPT чи інший ШІ, неможливо. У будь-якому разі має вплив людський чинник. Такого формату агенція зазнає невдачі, адже з умовних 17 малюнків не вийде зробити суцільний фасад, і на цьому етапі ми не можемо пояснити ШІ, щоб він об’єднав і створив такий самий продукт, тобто він буде інший – унікальнікальний.

Утім, його застосунок ефективний для архітекторів. Я вважаю, що не за горами той час, коли ШІ буде генерувати додатковий фасад будинку. І агенцію креативів нейромережі можна буде вже відкрити через рік чи півтора.

Все ж таки про мінуси ШІ

Великим мінусом є те, що він робить об’єкт з одного ракурсу тільки один раз і відредагувати його чи доопрацювати неможливо.

Всі генератори ШІ працюють за принципом NFC, тобто кожен з них унікальний і неповторний. Можливо, певними елементами схожі, але лише елементами. Неважливо, наскільки деталізований твій промт, але це не дасть можливості згенерувати такий самий фасад сусіднього будинку.

З одного боку, ШІ розвивається, а з іншого — світ уже намагаються відділити нейромережі. У деяких країнах існує навіть законопроєкт, згідно з яким будь-що, згенероване ШІ, має тавруватись.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Революція у веб-дизайні: 5 сайтів, створених за допомогою штучного інтелекту

Oleksii Udovenko 10 липня 2024 19:35

Що таке агенти штучного інтелекту

Олександр Тартачний 9 липня 2024 09:00

Як бізнес-спільноти сприяють розвитку вашого нетворку

Максим Олійник 2 липня 2024 11:35

Білл Гейтс нагадав про надмірне споживання електроенергії ШІ

Олеся Дерзська 28 червня 2024 16:07

Бренд, побудований на провокації та сексуалізації: історія Playboy

Артем Беседа 27 червня 2024 17:41