Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Оренда гаджетів та перепродаж старих товарів: що відбувається на ринку і до чого тут стартапи

Олександр Бондар
Олександр Бондар Trensd4U
15 листопада 2023 9 хвилин читання

Ринок продажу старих товарів зростає просто-таки вибуховими темпами. Однак більшість стартапів, що влазять сюди, поки що не усвідомили, що їм потрібно робити одночасно два продукти! Один — для тих, хто купує новинки, а інший — для тих, хто хоче заощадити. Якщо ти цю фішку зрозумієш, то зможеш їх обігнати. А ось, до речі, й живі приклади того, як це можна зробити.

Суть проєкту Circular

Про компанію:

  • Сайт: nowcircular.com.
  • Останній раунд: $7.6M, 09.10.2023.
  • Усього інвестицій: $7.6M, раундів: 1.

За допомогою Circular можна не купувати гаджети та електроніку, а брати ці пристрої в оренду, сплачуючи щомісячну передплату за їхнє використання. Стартап вважає, що майбутнє за таким способом споживання.

Circular Circular

Залежно від категорії товару передплату можна оформити на 3, 6, 12 або 24 місяці. Короткі періоди передплати потрібні для виконання тимчасових робіт, які потребують відповідного заліза. Довші — для володіння пристроєм. Засновники стверджують, що довгих передплат у стартапу удвічі більше, ніж коротких.

Circular Circular

Щоб оформити передплату, потрібно надіслати заявку, яку схвалюють за наявності у клієнта сприятливого фінансового стану, так само як і під час видачі звичайних грошових кредитів. Після закінчення терміну передплати пристрій можна повернути, викупити, продовжити термін передплати або взяти в оренду новий пристрій замість старого.

За викупу пристрою стартап бере в залік половину суми, виплаченої за передплату на цей пристрій. Але, як каже стартап, цією опцією майже ніхто не користується. Іншими словами, клієнти не розглядають сервіс як заміну купівлі пристрою на виплат, а користуються ним саме для його оренди.

Цільовий ринок стартапу — Південно-Східна Азія та Океанія. Зараз у них є два представництва — у Сінгапурі та в Австралії.

Взимку 2022 року Circular пройшов Y Combinator, а зараз оголосив про те, що він залучив два раунди інвестицій загальним розміром $7,6 млн. За минулі 12 місяців виручка стартапу зросла утричі. У наступні 12 місяців він планує збільшити виручку сінгапурського та австралійського представництва ще у три рази, не враховуючи можливого відкриття нових локацій.

Що цікавого у галузі оренди гаджетів?

Оренда гаджетів Оренда гаджетів

У Європі тема оренди гаджетів та електроніки розвивається вже щосили. Досить згадати німецький стартап Grover, про який я писав ще 2021 року, який теж заявляє, що «майбутнє технологічних штучок — це оренда, а не купівля».

У 2022 році Grover підняв новий раунд інвестицій на $330 млн ($220 млн з яких у вигляді боргу) саме на те, щоб задовольняти попит, який зростає в Європі. У Південно-Східній Азії та Океанії ця тема поки ще не настільки популярна, хоча й там уже є аналогічні сервіси. На цьому тлі Circular збирається стати лідером цієї теми в регіоні.

Ринок перепродажу старих товарів  Ринок перепродажу старих товарів 

Ринок перепродажу старих товарів став бодай трохи помітним не так давно — у 2014-2017 роках. Але останніми роками він почав зростати просто-таки вибуховими темпами.

Основні категорії товарів, що продаються на цьому ринку, — одяг та електроніка. Тільки ринок перепродажу вживаного одягу 2021 року становив $36 млрд, а 2025 року передбачається його зростання до $77 млрд. Темп зростання ринку перепродажу одягу в 11 разів випереджає темп зростання загального ринку роздрібного продажу одягу.

Але ось про який бік цього ринку я раптом подумав. Ну гаразд, вважається, що ринок перепродажу вживаних товарів зростає, тому що сучасне покоління вже готове економити, купуючи вживані товари замість нових. Але щоб одні люди масово мали можливість купувати вживані товари, інші люди масово повинні хотіти продавати куплені ними нові речі. 😉 Без цього ринок перепродажу вживаних товарів «не заведеться».

Виходить, що сервісам-перепродавцям потрібно навчитися знаходити людей, які часто купують нові речі та користуються ними, поки вони нові та модні, а потім зазвичай просто кладуть їх на полицю або залишають припадати пилом у гардеробі.

Фішка в тому, що у кожній товарній категорії 10% покупців зазвичай генерують від 30% до 70% загального обсягу продажів у цій категорії. Ці люди отримали назву суперпокупців (superconsumer). Якщо сервіс-перепродавець зуміє їх знайти та зачепити, то він отримає канал постачання товарів для подальшого перепродажу розміром у 30-70% ринку!

Специфіка таких суперпокупців у тому, що цим людям зазвичай ліньки самим займатися продажем своїх старих речей через звичайні дошки оголошень — витрачати час і нерви на пошук покупців, зустрічі з ними, торгівлю за цінами та відповіді на можливі претензії, що можуть виникнути в покупця після купівлі.

Тому для них набагато зручніше мати сервіс, який без зайвого геморою забиратиме у них застарілі або вже немодні товари, викуповуючи їх за певну кількість живих грошей або видаючи натомість щось новіше чи модніше, нехай навіть із доплатою.

Ринок перепродажу старих товарів  Ринок перепродажу старих товарів 

Таким шляхом на ринку вживаного одягу пішов стартап Croissant, про який я писав влітку. Він пропонує інтернет-магазинам додавати до форми замовлення на своїх сайтах пропозицію Croissant про викуп у покупця купленого в магазині товару протягом року за фіксованою ціною. Продавець може не гемороїтись з поверненням куплених товарів, а Croissant має канал отримання вживаних товарів для подальшого перепродажу.

Перебуваючи у липні ще на стадії мінімального життєздатного продукту, Croissant примудрився підняти $24 млн у першому ж раунді інвестицій. Виходить, що інвестори розглянули хороші перспективи їхньої бізнес-моделі.

Але з гаджетами та електронікою відбувається те саме. Є ті самі 10% людей, які купують мало не всі технологічні новинки. А потім, як каже засновник Circular, кладуть їх на полицю, хоча вони досі у гарному стані, тому що вони купили чергову новинку.

Погоджуся з ним, бо на світлині мій попередній телефон, просто покладений на полицю кілька днів тому, коли я купив Google Pixel 8 Pro, і геморойничати з його продажем через дошки оголошень я точно не буду. А те, що фотографія виглядає «футуристично», то це я використав вбудований у мій новий телефон ШІ.😉

Ринок перепродажу старих товарів  Ринок перепродажу старих товарів 

До речі, на сайті Circular теж написано, що «передплата — це найкращий спосіб пробувати всі технічні новинки». Однак цей посил явно губиться серед купи слів про «циркулярну економіку», «ощадливість» і «збереження екології».

Куди бігти?

Ринок перепродажу старих товарів  Ринок перепродажу старих товарів 

Ринок перепродажу старих речей зараз реально добре зростає: у наступні 10 років його розмір зросте щонайменше утричі. Тож зараз саме час сюди якимось чином влізти.

Але проблема в тому, що сервісам-перепродавцям потрібно робити по суті два продукти!

Один продукт — спрямований на скуповування старих речей. Орієнтується при цьому на одну аудиторію, наприклад, тих самих суперпокупців, які часто й охоче купують нові речі за повною ціною.

А інший — на продаж вживаних речей. Який має фокусуватися вже на зовсім іншій аудиторії — тій, що бажає заощадити гроші або покращувати екологію планети, купуючи вживані речі.

Поєднати ж в одному продукті дві різні аудиторії майже неможливо. Інакше вийде така сама мішанина з гасел «передплата — найкращий спосіб пробувати всі технічні новинки» і «дешевше брати в оренду старі гаджети, ніж їх купувати», як у Circular.

З іншого боку, кожна проблема — це можливість. 😉

Тому той же Circular може однією рукою домовлятися з інтернет-магазинами з продажу електроніки про впровадження на їхні сайти своїх форм «підпишись замість купівлі» або «викупимо без геморою» за моделлю Croissant — спеціально для покупців новинок.

А іншою рукою — продавати або здавати в оренду вживані товари на іншому своєму сайті, куди будуть заходити вже любителі заощадити.

Ринок перепродажу старих товарів  Ринок перепродажу старих товарів 

До речі, а чому тільки на своєму сайті? Адже є, наприклад, модель стартапу Sella, про яку я писав минулого літа. Вони пропонують людям забирати у них речі, які вони б хотіли продати, але не хочуть заморочуватись із самостійним продажем через дошки оголошень. І ці речі продають через ті самі дошки оголошень інші люди, яких Sella окремо знаходить, а Sella при цьому виступає посередником і гарантом процесу. Минулого року вони підняли $3 млн доларів інвестицій у першому ж раунді.

Тут є багато всяких варіантів — оренда, викуп, продаж, впровадження на сайти магазинів, свій сайт з продажу, продаж чужими руками. Потрібно тільки вибрати, в якій комбінації ви захочете це поєднати і як саме ви розділите маркетингові зусилля з отримання старих товарів та їх подальшого збуту.

Але тема явно зростає і вона перспективна. Так що голову тут є заради чого поламати 😉


Аналізую західні тренди для української стартап-спільноти тут: Ідеї для ІТ-стартапів 🧩 Trends4U

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Робоча конячка: огляд ноутбука Acer Swift Go 14

Владислав Миронович 1 грудня 2023 19:00

Що робити, якщо дитина цілодобово сидить у смартфоні? Перетворіть манію у прибуткову спеціальність

Владислав Миронович 1 грудня 2023 14:15

Кінець ери CZ: зустрічайте нового СЕО Binance

Kateryna Romanenko 30 листопада 2023 18:00

Кому і навіщо варто їхати на Web Summit 2024: інсайти команди TRMNL4 від Genesis

Oleksii Nischyk 30 листопада 2023 13:00

Вплив голосових помічників на рекламні стратегії: як використовувати Siri, Alexa та інших голосових помічників для досягнення рекламних цілей

Максим Купченко 30 листопада 2023 10:00