Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Роман Судольський
Роман Судольський Головний редактор SPEKA
15 вересня 2022 11 хвилин читання

Між Сходом і Заходом, між лендингами і державними платформами. Історія та цінності ІТ-компанії P2H

Численні дослідження доводять, що компанії з сильними цінностями досягають кращих фінансових результатів і швидше зростають, а їхні клієнти та співробітники більш задоволені. Після початку повномасштабної війни в Україні питання цінностей стало для локальних та міжнародних компаній ще більш актуальним. 

Разом з ІТ-компанією P2H редакція SPEKA розпочинає спецпроєкт про цінності провідних українських ІТ-компаній. У циклі публікацій ми розповімо про засадничі принципи продуктових, аутсорсингових та маркетингових бізнесів, а також про те, як змінилися цінності компаній після 24 лютого 2022 року.

У першому матеріалі циклу познайомимося з історією та цінностями партнера проєкту — IT-компанії з українським корінням P2H. Цього літа їй виповнилося 17 років, у команді P2H працюють понад 500 спеціалістів, а уряд Саудівської Аравії вже декілька років довіряє їм розроблення цифрових рішень для державних потреб. Ще однією особливістю P2H є нетипова для українського ринку плоска управлінська структура, де немає мідл-менеджменту, а будь-який співробітник може напряму звертатися до директорів. Про це та інше для SPEKA розповіли Main Division Director компанії Дмитро Мащенко та Custom Division Director Михайло Захаров.

Історія P2H

Засновники P2H — харківські девелопери та підприємці Дмитро Кучер і Дмитро Бреславець. Вони розробляли вебрішення ще на початку 2000-х і були першими, хто виділив конвертацію дизайну вебсторінок в HTML та CSS у окремий сервіс. Зрозумівши, що це перспективна ніша, у 2005 році два Дмитри створили компанію PSD2HTML, яка згодом трансформувалась у P2H. 

Засновники не помилилися: попит на такі послуги почав невпинно зростати. У 2007 році у харківському офісі працювало вже 50 людей.  До 2013 року засновники P2H також придбали декількох конкурентів, тож команда зросла до кількох сотень співробітників. Крім того, компанія відкрила офіс з розроблення у Непалі.

Компанія відмовилася від подальших поглинань і вирішила зростати органічно, зокрема за рахунок нових напрямів бізнесу. Дмитро Мащенко розповідає, що з розвитком ринку збільшувався попит на складніші проєкти. Нові запити від клієнтів уже не вписувалися у логіку роботи з простими вебрішеннями, під які створювалася компанія.

«В основному бізнесі у нас був потік, ми отримували замовлення і віддавали готовий код вже за декілька днів, щонайбільше за місяць, — пояснює Дмитро. — Проте, коли приходив великий клієнт з продуктовим запитом, який потребував вивчення ринку, аналізу, роботи із замовником, нам було складно». 

Саме тому в 2013 році компанія створила окремий делівері-підрозділ, який працював зі складними та довготривалими проєктами. Відтоді компанія фактично розділилася на два підрозділи: 

  • 1
    Main Division: відносно швидкий вебдевелопмент, тисячі клієнтів, 100-200 виконаних замовлень на місяць. Клієнти із США, Канади, Австралії, Північної Європи (диджитал-агенції та МСБ).
  • 2
    Custom Division: складні великі проєкти, які можуть розроблятися роками. Основні клієнти — урядові компанії Саудівської Аравії та великі компанії із США.

Михайло Захаров прийшов у Custom Division у 2015 році. Спочатку він очолив підрозділ продажу, а за рік став головою всього делівері-юніту. Невдовзі команда залучила клієнтів, які забезпечили команду роботою на декілька років наперед. За цей час команда Михайла виросла з 45 до майже 200 людей.

Диджиталізувати Саудівську Аравію

Одне з міністерств уряду Королівства Саудівської Аравії шукало виконавця для створення цифрової платформи, яка гарантувала би права експатів під час працевлаштування у країні. Після успішного запуску рішення розширили і згодом перетворили на платформу, яка регулює весь бізнес у Саудівській Аравії: дозвільну діяльність, реєстри, відносини працівників і працедавців, рух працівників у компаніях, сертифікації, візи і т. д.

«Зрештою це переросло у великий доменний бізнес, e-government систему, яка містить майже всі аспекти бізнес-життя країни», — каже Михайло Захаров.

Далі клієнт замовив й інші продукти — платформи для НДО, рекрутменту тощо. 

Ще одним вдалим кейсом було розроблення платформи для збирання пожертв.

У мусульманських країнах зазвичай роблять пожертви у мечетях на свята. За пандемії COVID традиція опинилася під загрозою. Українські фахівці дуже швидко розв'язали проблему, створивши цифрове рішення для пожертв. «Тепер замість того аби зайти до мечеті та кинути гроші у коробочку, правовірний мусульманин може зробити донейшн на десктопі, у мобільному і навіть на великих сенсорних екранах, що стоять на парковках, у супермаркетах і т. д.», — розповідає Михайло. 

Проєкти компанії для державних установ Саудівської Аравії стали основою доменної експертизи, яку P2H тепер пропонує іншим країнам Близького Сходу і таким чином масштабує бізнес Custom Division. Михайло Захаров вважає, що напрацюваннями P2H також можуть зацікавитися і в країнах Західної Європи.

P2H: принципи і цінності

P2H — одна з небагатьох компаній українського ІТ-ринку, в якій реалізована плоска управлінська структура.

"У цій структурі менеджмент допомагає співробітникам працювати, а не ставить їм завдання", — пояснює Дмитро. У компанії фактично відсутній мідл-менеджмент, кожен співробітник, разом з управлінською командою, просто виконує свої обов'язки та несе власну відповідальність. Розробницькі команди об'єднані за певними принципами, вони самі організовуються задля досягнення оптимальних результатів.

«Так, у нас є менеджери, ліди, директори, але це не ієрархічна структура, а набір функцій, який є у рівних між собою людей, — додає Михайло. — Кожен може звернутися до мене чи Дмитра напряму».

За його словами, саме плоска структура, цікаві проєкти та перспектива професійного прокачування роблять компанію такою, яка вона є, приваблює нових співробітників і стимулює членів команди працювати у ній довго. Завдяки цьому відтік кадрів у P2H дуже низький. Деякі колеги працюють у ній по 13-15 років. 

В P2H не існує суворих правил чи інструкцій, адже це могло би суперечити ідеї плоскої структури, що передбачає високий рівень свободи. Тому компанія сформувала свої  ціннісні орієнтири, які є базою в усьому — спілкуванні з колегами, ухваленні важливих рішень, взаємодії з клієнтами. Тут заохочують проактивність, відкритість до нового та професійний розвиток команди.

Одну з головних цінностей компанії можна сформулювати фразою "Проявляй ініціативу"

«Якщо можеш щось змінити, аби компанія працювала краще, бери і змінюй», — каже Дмитро Мащенко.

У співробітників є певний кредит довіри, який дозволяє реалізувати їхні ідеї. Навіть якщо будуть помилки — не біда. «Ми проти покарань, у плоскій структурі це неможливо. Співробітник може щось спробувати, помилитися, зробити висновки і допрацювати свою ідею, — каже Дмитро. — Але якщо береш на себе ініціативу, то береш і відповідальність за те, аби довести ідею до завершення. Компанія своєю чергою надає розумні ресурси для реалізації». 

Ще одним із стовпів P2H, додає Дмитро, є відкрита комунікація: «Я часто кажу команді, що немає неправильних питань, є непоставлені запитання. Не соромся їх поставити. Це дозволить тобі зробити своє життя і свою роботу кращими, хай навіть запитання здаються тобі геть дурними. Наші фаундери є у загальному робочому чаті, тому будь-хто і будь-коли може до них звернутися».

А ще в P2H приділяють велику увагу розвитку технічного потенціалу команди, адже впевнені, що постійне навчання дає змогу розвивати не тільки кожну людину, але й усю компанію.

"Щочетверга ми проводимо зустрічі для співробітників (knowledge sharing), де охочі можуть поділитися з усіма своїми знаннями. Це легкий формат дискусій, де, наприклад, тестувальник може дізнатися нове про бізнес-аналіз, або девелопер — про те, як проводити технічне інтерв'ю з кандидатами. На перетині різних компетенцій виникають дуже цікаві питання та відповіді, які штовхають компанію вперед. Для нас це – про нові горизонти", — розповідає Михайло. 

«Бережи команду та проєкт. Відкритість відносин потребує дбайливого ставлення до колег і клієнтів, бо без цього такі взаємини неминуче призведуть до конфліктів. Тому ми не працюємо з токсичними людьми, навіть якщо у них чудові хардскіли. Прояви характеру мають іти на користь і не заважати людям бути ефективними й щасливими на роботі», — додає Михайло Захаров.

Ще одним із принципів P2H є відмова працювати з країнами пострадянського простору, і насамперед із країнами-терористами. Main Division повністю орієнтований на західні ринки, Custom Division — на Близький Схід та Захід. 

Що змінила війна для P2H

Початок повномасштабної війни дав змогу керівництву P2H, довести, що головне для компанії — це люди. Більшість співробітників перебувала у Харкові та східних областях України. Компанія вивозила колег із небезпечних регіонів, фаундери брали участь в організації евакуації, всі майже не спали перші тижні. Компанія організувала транспорт, у живому режимі колеги вели колони машин за навігатором до заздалегідь підготовлених локацій на заході України та за кордоном. Звичка людей до самоорганізації та надання допомоги одне одному в робочому процесі дуже допомогла у критичній ситуації.

Декілька співробітників P2H опинилися на тимчасово окупованих територіях — у Печенігах Харківської області, в Енергодарі, під Бердянськом і Вовчанськом. Але згодом усім вдалося виїхати. Компанія зберегла для них робочі місця, як і для тих колег, які захищають країну у лавах ЗСУ.

«Люди відчували, що компанія про них піклується, і віддячували своєю активністю в роботі та допомозі колегам, — розповідає Михайло. — Не доводилося нікого підштовхувати працювати, компанія не зупинялася ані на день. Лише 24-25 лютого ми сказали клієнтам, що беремо два вихідні, але навіть у ці дні дехто з команди працював і був на зв'язку з клієнтами». 

Замовники віддячували тим, що висловлювали українцям слова підтримки, пропонували матеріальну допомогу і розміщення співробітників у Польщі та інших європейських країнах. Крім того, вони самі запропонували перенести дедлайни, хоча у більшості випадків це не знадобилося. 

Натепер найбільша концентрація співробітників P2H у Львові — майже сотня. Багато хто опинився за кордоном. Інші розмістилися у різних регіонах України, переважно на заході. «Але й у Харкові наразі є понад 30 людей. Хтось повернувся, а хтось навіть і не виїздив», — каже Михайло. 

Як і багатьом іншим компаніям, перелаштуватися на віддалену роботу команді P2H допоміг COVID. До пандемії лише 5-7% співробітників працювали дистанційно, а потім цей показник підскочив аж до 70%. Тому початок активних бойових дій не вплинув на виробничі процеси. 

Але на регулярних неробочих онлайн-зустрічах співробітники розмірковують про те, як скоро повернуться до рідного для багатьох із них Харкова, з якого починався P2H 17 років тому. 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Айтівці про IT. Тиждень у спільноті

Наталія Миронова 25 вересня 2022 20:19

Work-war balance. Ключові навички для топменеджера під час війни

Юлія Даниленко 20 вересня 2022 15:09

Вітаміни для себе і перемоги: 50% від продажу «Олідетрим 2000» йде на закупівлю реанімобілів

Kateryna Venzhyk 31 серпня 2022 13:37

Віддалена робота та турбота про працівників. Intellias, SoftServe та Precoro розповідають про нові цінності в українському IT та як вони впливають на наймання

Діана Полуніна 31 серпня 2022 12:03

П'ять головних цінностей українського ІТ. Як зібрати команду, з якою можна пройти війну — CEO Precoro Андрій Живолович

Юлія Даниленко 12 серпня 2022 09:53