Куди Ілон Маск веде Twitter. Що змінилося за місяць після закриття угоди
Рівно місяць тому, 28 жовтня, Ілон Маск нарешті закрив угоду з купівлі Twitter. Цей місяць виявився для соцмережі вкрай буремним – масові звільнення, експерименти з синьою галочкою, вихід великих рекламодавців та численні скандали – зокрема пропозиція розблокувати акаунт Дональда Трампа.
SPEKA зібрала всі нововведення (вдалі і не дуже, останніх поки суттєво більше), які запустив або анонсував Ілон Маск після придбання Twitter, а також реакцію на них ринку.
Шлях до угоди та її деталі
Вперше всерйоз про бажання придбати Twitter Маск заговорив у квітні поточного року. Тоді ж озвучили суму угоди – колосальні $44 млрд. За цим почалися місяці гойдалок – Маск то відмовлявся від угоди, скаржачись, що в соцмережі більше ботів, ніж йому доповіли, вимагав від Twitter довести справжність 100 випадкових акаунтів, отримав судовий позов від Twitter і подав власний зустрічний позов.
26 жовтня стало відомо, що Маск отримав $13 млрд позики для закриття угоди з купівлі Twitter. Акції соцмережі відреагували зростанням до $53,18, наблизившись до ціни, яку назвав Маск для купівлі – $54,20.
27 жовтня Маск зʼявився у штаб-квартирі Twitter з раковиною в руках, а вже наступного дня стало відомо: угоду нарешті закрито.
Після купівлі Маском Twitter знову стала приватною компанією. Серед співінвесторів Ілона саудівський принц, співзасновник соцмережі та колишній генеральний директор Джек Дорсі та фонд Катару.
Реакція ринку на продаж Twitter
Акції виробника електромобілів Tesla відреагували на угоду падінням – цей тренд продовжується і досі.
«Мемна» криптовалюта Dogecoin, яка асоціюється з Маском, навпаки, подорожчала одразу, як стало відомо про угоду.
Компанія General Motors вирішила тимчасово призупинити платну рекламу в Twitter через день після закриття угоди. GM виявилися не єдиними, хто вирішив взяти паузу –слідом за ними рекламні кампанії у соцмережі зупинили L'Oréal, фармкомпанії Gilead і Pfizer, виробники харчових продуктів General Mills і Mondelez International тощо.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Як Маск і Twitter реагують на вихід рекламодавців
Маск у відповідь заявив, що Twitter зіткнувся зі «значним падінням доходів» через «групи активістів, які чинять тиск на рекламодавців». Вірогідно, рекламодавців налякав різкий сплеск расистських і ненависницьких твітів на платформі після приходу Маска до влади.
В опублікованому новому FAQ для рекламодавців зазначили, що «рівень розпалювання ненависті залишається у межах історичних норм і становить від 0,25% до 0,45% твітів на день серед сотень мільйонів».
Масові скорочення працівників та заборона ремоуту у Twitter
Після закриття угоди Twitter Inc. негайно звільнила близько 3,7 тис. працівників компанії. Маск заборонив співробітникам, які залишилися, працювати віддалено, а також під загрозою звільнення вимагав їх погодитися на ненормовану роботу та високу інтенсивність.
У зверненні до співробітників Маск зробив кілька суворих попереджень. Співробітники повинні підготуватися до 80-годинного робочого тижня. Буде менше офісних бонусів. Це призвело до того, що ще 1,2 тис. співробітників пішли з компанії добровільно.
Проте вже за кілька днів виявилося, що серед звільнених були зокрема ключові співробітники, потрібні для нормальної роботи мережі. Це змусило керівництво Twitter намагатися повернути тих, кого вони звільнили – принаймні для налагодження процесів та передачі обовʼязків.
Синя позначка у Twitter за $8 і що з цього вийшло
Ілон Маск також вирішив позбутися старої системи позначки підтвердження для офіційних та публічних акаунтів, пообіцявши її будь-кому, хто згоден буде платити $20 на місяць. На цю пропозицію негайно відгукнувся письменник Стівен Кінг – але зовсім не з підтримкою.
«А як щодо 8 баксів?», – майже негайно відповів Кінгу Маск. І згодом озвучив саме цю ціну для верифікації акаунтів.
За $8 власники платної підписки на Twitter мали отримати такі переваги:
- удвічі менше реклами;
- можливість постити довгі відео та аудіоролики;
- можливість читати через Twitter статті обраних видавців, які перебувають за пейволом;
- пріоритетний доступ до пошуку, відповідей та згадок.
Кінцева вартість підписки мала варіюватися залежно від країни та купівельної спроможності населення в ній. За словами нового власника соцмережі, прибутки від підписки дозволять Twitter отримати кошти для виплати винагороди творцям контенту.
Мінуси нової системи стали очевидними майже одразу – зокрема, на сайті зʼявився верифікований Ісус Христос.
«Переносимо запуск Blue Verified, доки не буде високої впевненості у неможливості видавання себе за іншу особу. Ймовірно, для організацій буде використовуватися інший колір перевірки, ніж для окремих осіб», — відреагував на питаня до нової системи Маск.
Амністія у Twitter та оливкова гілка для Трампа
Власник соцмережі Ілон Маск оголосив, що з наступного тижня Twitter почне разблоковувати заморожені акаунти.
«Народ висловив свою думку. Амністія розпочнеться наступного тижня. Vox Populi, Vox Dei. ('Голос народу — голос Божий»)«, — написав Маск.
Він опитав користувачів, чи підтримують вони розблокування акаунтів, які не порушували закон або не займалися «кричущим спамом». 72% погодилися з тим, що це вірне рішення.
Раніше після чергового голосування Ілон Маск пообіцяв амністувати також акаунт експрезидента США Дональда Трампа.
Трамп, до речі, відмовився повертатися – у нього тепер власна соцмережа TRUTH Social.
Тим часом вихід рекламодавців продовжується – більшість великих світових компаній не поспішають рекламуватися на платформі.
Співробітники також не в захваті від нової політики компанії – як показують добровільні звільнення. Також вперше за довгий час прозвучало слово «банкрутство» – Маск оголосив, що банкрутство Twitter є можливим, якщо компанія не почне приносити більше грошей. Звісно, не можна виключати, що Ілон зробив цю заяву, щоб мотивувати співробітників працювати більш продуктивно.
Судячи з твітів Маска, він вважає, що все робить правильно (і навіть сам платить за синю галочку).
А ми у SPEKA продовжуємо слідкувати за тим, як Маск трансформує – або ж топить – Twitter. Залишайтеся з нами, адже ця історія буде якою завгодно, але не нудною.