Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Місія та візія бізнесу: як прописати та навіщо це потрібно

Дар'я Кушнір
Дар'я Кушнір Експерт з маркетингу та комунікацій, ментор особистого бренду
10 серпня 2022 7 хвилин читання

Почнемо з того, що поняття місії та візії (бачення) іноді плутають або помилково тлумачать.

  • Візія відображає Бажане.
  • Місія описує Мету.

Що таке візія та місія

Візія (бачення) окреслює майбутні, неодмінно грандіозні задуми та напрямки розвитку компанії, показує прагнення чи мрію власників бізнесу. Значення бачення — у тому, щоб надихати колектив компанії і приваблювати саме тих клієнтів, які поділяють цю глобальну мрію та прагнення.

Прочитавши опис бачення, у якому йдеться про чисте довкілля без сміття, ви напевно не вгадаєте, про яку компанію чи сферу йдеться. Але ймовірно, що ви купуватимете одяг, їжу або гаджети саме у цих брендів, із подібним баченням, якщо вас турбує екологія.

Заява про місію надає уявлення про діяльність компанії та її вплив на середовище, мету її існування. Місія зазвичай також описує клієнтів, потреби яких задовольняє бізнес, напрямок діяльності, конкурентні переваги та способи взаємодії. Місія гуртує співробітників компанії навколо спільної мети, пояснює для кого вони створюють цінності та описує їх. Місія змальовує, як функціонує компанія зараз, а не якою прагне стати протягом наступної п'ятирічки чи колись у світлому майбутньому. Саме тому заяви про місію зазвичай довші й більш деталізовані, ніж опис бачення.

У чому різниця між візією та місією

Отже, головна різниця між поняттями полягає у часових рамках. Бачення спрямоване у майбутнє, а місія описує сьогодення, бачення безстрашно повідомляє про стратегічні плани, місія хизується тактичними конкурентними перевагами, бачення тлумачить «для чого» і «навіщо», а місія пояснює «для кого і як саме».

Місія показує причину й мету існування компанії, бачення накреслює, чого можна досягнути, послідовно втілюючи цю мету. 

Як прописати візію та місію: приклади

Для того щоб влучно прописати місію та візію, корисно переглянути приклади успішних компаній. І тут доведеться стикнутися із тим, що, вочевидь, в українському бізнесі місія та візія — то інтимні речі, про які не всі ще звикли заявляти вголос. Навіть ті відомі українські компанії, які явно усвідомлюють власну місію, чомусь не поспішають написати про це, наприклад, на сайті. Але мені хотілося би проаналізувати саме вітчизняну практику, а не місію Google чи Amazon.

Відомий бренд вишиванок Etnodim (у їх сорочках неодноразово були помічені президент та перша леді) навіть встиг створити класний бренд-маніфест, але про місію говорить непрямо, хоча вся їх маркетингова активність вибудовується навколо неї — переосмислення вишиванки як сучасного одягу, спроба подати вишиванку, не як щось стародавнє й сакральне, а як щось, сповнене життям і новим змістом, як поєднання сучасного та історичного, як традиційну форму, що вміщує нові сенси реальності сьогодення. Інший виробник 2KOLORY навпаки чітко повідомляє про власну місію на сайті:

Нашою місією є збереження багатовікових традицій предків і передання сакральних знань нашим дітям. Об'єднуючи традиції українського народу та світові тенденції, ми створюємо сучасний одяг із вишивкою й вишиванки, які хочеться носити на кожен день і на особливі події.

Ще один популярний у вітчизняних селебрітіз бренд одягу — L'eskizzo, зміг зрозуміло і лаконічно сформулювати у місії конкурентні переваги:

Наша місія — інтегрувати класику в сучасні тенденції у світі моди, дозволяючи жінкам виглядати елегантно і ефектно. Ми хочемо допомогти кожній жінці створити гардероб, який буде актуальним поза часом та обставинами. Для цього ми випускаємо нову капсулу раз на місяць — ви можете створити свій ідеальний образ та оновити гардероб.

У лідера з виробництва морозива «Рудь» місія схожа на слоган, бо коротенька:  Морозиво «Рудь» — З теплом до кожного. Проте бачення виписане як належить, статегічно. Компанія «Рудь» — виробник морозива в Україні з найсучаснішими технологіями, найбільшим обсягом продажів та найвищою ефективністю діяльності. Сюди ж до бачення пасує слоган, що прямо заявляє про лідерські амбіції виробника, «Морозиво № 1» — й справді, не лише слоган, а й мета існування компанії, як зазначено на сайті.

А крафтове виробництво морозива Gelarty, яким керує його засновник, людина-бренд Массімо Джеларті, свою місію теж транслює його вустами. От що він зазначив про свої дві місії у фейсбуці:

  • Перша — повернути людству справжнє морозиво.
  • Друга — довести світу, що найсмачніше морозиво роблять в Україні.

Найбільша мережа ресторанів японської кухні в Україні Сушия вказує свою головну місію, як приготування смачних і корисних страв з найсвіжіших продуктів. 

Конкуренти з іншої відомої мережі, MAFIA, визначили власну місію більш розлого:

Служити, передбачати й дивувати, надаючи якісні послуги в закладах громадського харчування найрізноманітнішого формату, змішуючи традиції та інновації, підвищувати культуру споживання. Бути синонімом якості, викликаючи довіру й повагу до бренду компанії і брендів закладів.

А місія локального одеського суши бренду Yusumi дуже проста – надавати високоякісний сервіс. Та вони мають і бачення — стати кращими в Одесі, що цілком можливо, якщо дотримати обіцянку про сервіс, тож тримайтесь, мережеві гіганти.

Чому місія та візія потрібні бізнесу

Водночас, ще досі трапляються власники бізнесу, які вважають, що добре обходяться без місії та візії. Але я не бачила випадків, коли компанія зростала б і розвивалася в ринкових умовах без розуміння свого призначення. Пошук власного призначення є одним з дуже популярних напрямків саморозвитку. Проте, якщо людина може приходити до нього стихійно, під впливом різних подій та випадковостей життя, бізнес має чітко розуміти, для чого створений від самого початку. Заяви про місію та візію повідомляють про цю мету усім зацікавленим сторонам, в першу чергу — клієнтам, а також окреслюють напрямки стратегічного розвитку. Залишається прописати стратегію та визначити цілі, і от, маємо ясність щодо перспектив конкретного бізнесу.

Часи змінюються, світ стає все більше непередбачуваним, виробництва ускладнюються, процеси комунікації спрощуються, компанії іноді об'єднують поняття місії та візії, адже клієнтам тепер важче сприймати довгі й складні тексти. На сайті Samsung вже декількома реченнями йдеться лише про місію та цінності. Та зовсім обійтися без місії у сучасних реаліях не вдасться ані мініпекарні, ані агрохолдингу, згодні? У наступній статті я пропоную розглянути докладно процес створення місії та візії.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Жіноче підприємництво під час війни: який бізнес відкрити в кризу

Максим Грант за 11 годин

Як змінився світ та чого чекати далі. Тиждень у спільноті

Наталія Миронова 20 годин тому

У світі дикого венчура. Штучний інтелект, контент-мейкери, та до чого тут інвестиції

Наталія Миронова 30 вересня 2022 16:48

Виживе найсильніший? Які компанії тримають економічний фронт під час війни

Олег Зубченок 26 вересня 2022 15:18

Біржі, банки та експерименти. Якою є економіка України та світу у вересні 2022 року

Ivan Verstyuk 26 вересня 2022 13:53