Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Місія NASA OSIRIS-Rex у неділю доставить на Землю шматок дивного астероїда Бенну. Що про нього відомо

Богдан Камінський
Богдан Камінський
19 вересня 2023 3 хвилин читання

У неділю, 24 вересня, зонд NASA OSIRIS-REx повернеться на землю зі зразками, зібраними з астероїда Бенну. Про це пише Space.

Місія розпочалася у 2016 році. Через два роки апарат здійснив посадку на поверхню Бенну, а у 2020-му почав збирати матеріали.

За словами науковців, місія пройшла успішно, хоча й не без труднощів. Поверхня астероїда виявилась не такою, як очікували вчені, тому апарат довелося перепрограмувати.

Астероїд Бенну виявився зовсім не таким, як очікували вчені Астероїд Бенну виявився зовсім не таким, як очікували вчені

Тепер NASA OSIRIS-REx повертається додому. Космічний апарат, захищений тепловим екраном, увійде в атмосферу Землі й досягне швидкості понад 43 тис. км/год, перш ніж розгорне парашути та сповільниться до 16 км/год.

Уявлення щодо астероїда Бенну були хибними

Під час планування місії NASA керувалась інформацією про схожий астероїд Ітокава. Однак після прибуття OSIRIS-REx до Бенну вчені виявили, що попередні уявлення про нього були «абсолютно помилковими».

Замість рівнин з піску та гравію астероїд усіяний валунами, які під дією слабкої гравітації здіймалися високо над поверхнею. Вчені взагалі засумнівалися, що їм вдасться посадити OSIRIS-REx.

Однак допомога науковцям надійшла з несподіваного джерела. Колишній гітарист рок-гурту Queen Браян Мей, а за сумісництвом доктор філософії з астрономії зацікавився проєктом. Він запропонував використати стереоскопічні зображення, які б допомогли знайти нове місце для посадки корабля.

Мей знав, що OSIRIS-REx не мав 3D-камер. Тому він порадив зібрати світлини поверхні Бенну, зроблені з різних кутів, та знайти вільне від валунів місце.

Стереоскопічне зображення поверхні астероїда Бенну Стереоскопічне зображення поверхні астероїда Бенну

Зрештою це допомогло науковцям посадити корабель. Однак безпечна ділянка виявилась в п’ять разів меншою за попередні розрахунки.

Поверхня астероїда Бену виявилась болотистою

На цьому пригоди OSIRIS-REx не закінчилися. Після приземлення виявилось, що поверхня Бенну поводилась майже як болото: у перші секунди апарат занурився на 50 см вглиб астероїда.

Коли OSIRIS-REx нарешті зібрав зразки й запалив задні двигуни для зльоту, з поверхні піднялась величезна стіна уламків, які поглинули корабель. Науковці дізналися про інцидент лише тоді, коли отримали зображення з апарата.

Дослідники боялися, що перемішаний гравій міг пошкодити корабель. Однак, попри всі труднощі, OSIRIS-REx зібрав набагато більше зразків, ніж передбачала місія.

Раніше SPEKA писала, що марсохід Perseverance завершив експеримент з виробництва кисню на Марсі.

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Авторів настільної гри Terraforming Mars розкритикували за використання MidJourney

Богдан Камінський 13 годин тому

Польща розслідує діяльність OpenAI через ймовірне порушення конфіденційності даних

Богдан Камінський 22 вересня 2023 18:09

Визначено стартап від України, що змагатиметься в США за $1 000 000

Богдан Камінський 22 вересня 2023 17:03

Передзамовлення на iPhone 15 в Україні стартували. Скільки коштуватиме новий смартфон

Богдан Камінський 22 вересня 2023 16:24

Threads додав швидке перемикання профілів у мобільних застосунках

Богдан Камінський 22 вересня 2023 15:33