Місія NASA OSIRIS-Rex у неділю доставить на Землю шматок дивного астероїда Бенну. Що про нього відомо
Місія розпочалася у 2016 році. Через два роки апарат здійснив посадку на поверхню Бенну, а у 2020-му почав збирати матеріали.
За словами науковців, місія пройшла успішно, хоча й не без труднощів. Поверхня астероїда виявилась не такою, як очікували вчені, тому апарат довелося перепрограмувати.

Тепер NASA OSIRIS-REx повертається додому. Космічний апарат, захищений тепловим екраном, увійде в атмосферу Землі й досягне швидкості понад 43 тис. км/год, перш ніж розгорне парашути та сповільниться до 16 км/год.
Уявлення щодо астероїда Бенну були хибними
Під час планування місії NASA керувалась інформацією про схожий астероїд Ітокава. Однак після прибуття OSIRIS-REx до Бенну вчені виявили, що попередні уявлення про нього були «абсолютно помилковими».
Замість рівнин з піску та гравію астероїд усіяний валунами, які під дією слабкої гравітації здіймалися високо над поверхнею. Вчені взагалі засумнівалися, що їм вдасться посадити OSIRIS-REx.
Однак допомога науковцям надійшла з несподіваного джерела. Колишній гітарист рок-гурту Queen Браян Мей, а за сумісництвом доктор філософії з астрономії зацікавився проєктом. Він запропонував використати стереоскопічні зображення, які б допомогли знайти нове місце для посадки корабля.
Мей знав, що OSIRIS-REx не мав 3D-камер. Тому він порадив зібрати світлини поверхні Бенну, зроблені з різних кутів, та знайти вільне від валунів місце.

Зрештою це допомогло науковцям посадити корабель. Однак безпечна ділянка виявилась в п’ять разів меншою за попередні розрахунки.
Поверхня астероїда Бену виявилась болотистою
На цьому пригоди OSIRIS-REx не закінчилися. Після приземлення виявилось, що поверхня Бенну поводилась майже як болото: у перші секунди апарат занурився на 50 см вглиб астероїда.
Коли OSIRIS-REx нарешті зібрав зразки й запалив задні двигуни для зльоту, з поверхні піднялась величезна стіна уламків, які поглинули корабель. Науковці дізналися про інцидент лише тоді, коли отримали зображення з апарата.
Дослідники боялися, що перемішаний гравій міг пошкодити корабель. Однак, попри всі труднощі, OSIRIS-REx зібрав набагато більше зразків, ніж передбачала місія.
Раніше SPEKA писала, що марсохід Perseverance завершив експеримент з виробництва кисню на Марсі.