«Мета — бути готовими до IPO до кінця 2026 року». Інтерв’ю із засновником та CEO Headway Антоном Павловським
У березні 2024 року український стартап Headway увійшов до переліку 100 майбутніх єдинорогів за версією VivaTech. А у січні застосунок для тренування мозку Impulse від Headway посів перше місце у світі за кількістю завантажень в App Store. SPEKA дізналась у засновника та CEO Headway Антона Павловського, як розвивається компанія зараз.
У березні Headway увійшов до топ 100 майбутніх єдинорогів за версією VivaTech. Стартапи у цьому рейтингу оцінюються за кількома критеріями — від рівня зростання та інвестицій до позитивного впливу на суспільство. Які критерії щодо вашої компанії можна назвати визначальними? Що найбільше впливає на ваш розвиток?
Кредо Headway — ми зростаємо (We grow), а місія — допомагати людям зростати. Наші освітні застосунки сприяють розвитку понад 90 млн користувачів із 170 країн.
Зростання пронизує все, що ми робимо та як. Для нас це не тільки про збільшення виторгу та капіталізацію компанії. Це про зростання команди та створення нових робочих місць. Це про те, як формуємо цілі на день, тиждень, місяць, рік. Про те, що ми вкладаємо у наші цінності та місію. Якою компанією та командою ми є сьогодні і якою хочемо бути завтра. Я переконаний, що бізнес не може жити довго та зростати без міцного фундаменту — місії, цінностей та жаги до розвитку.
Окрім людей, які працюють у Headway, є ще спеціалісти навколо нас. Обмін експертизою — ще один важливий критерій. Десять років тому, коли я починав свій шлях в IT, в Україні було мало продуктових IT-компаній. За цей час продуктова екосистема значно зросла. Виділю екосистему Genesis, яка допомогла Headway на старті та продовжує впливати на нас через обмін експертизою. У нашій взаємодії є паралель із Кремнієвою долиною, де культивується ідея Quid pro quo, тобто обмін досвідом та знаннями, готовність допомагати одне одному.
Ще один визначальний критерій для Headway — культура data-driven. Ми покладаємося на дані та цифри під час ухвалення рішень. Уміння аналізувати та використовувати дані — запорука ефективності та розвитку продуктової компанії. Ми розвиваємо продуктове мислення спеціалістів, адже важливо бачити завдання комплексно, розуміти, як його вирішення впливає на бізнес.
Чи ставили ви собі мету досягти статусу єдинорога у 2019-му, коли запускали стартап?
На початку такої мети не було, ми рухалися до більш досяжних цілей. Тоді статус єдинорога (компанія з капіталізацією понад $1 млрд) виглядав чимось далеким.
Зараз команда впевнена у досягненні цієї мети. Про це говорить і ринок. За дослідженням від GP Bullhound, Headway у списку 50 стартапів Європи з найвищим потенціалом стати єдинорогом протягом двох років. Також компанія потрапила до списку найперспективніших технологічних бізнесів у Європі Top 100 Next Unicorns. Його склала команда Viva Technology, однієї з найбільших європейських технологічних подій, спільно з інвестиційним банком GP Bullhound та за участі чотирьох найбільших інвестиційних фондів у світі — Accel, Eurazeo, NorthZone та Partech.
Для мене важливий зв’язок з Україною. Ми будуємо європейський єдиноріг, адже Україна — європейська країна. Українська команда створює продукти номер №1 у світі, отримує міжнародні нагороди та запускає нові проєкти. Компаніям з інших європейських країн і не тільки є багато чого повчитися: умінню бути гнучкими, адаптуватися до складних умов та викликів, ставити амбітні цілі й досягати їх.
Аудиторія з яких країн забезпечує найбільший прибуток? Які країни пріоритетні для розвитку?
На Сполучені Штати припадає майже 40% завантажень наших освітніх застосунків. До топкраїн також входить Велика Британія, Бразилія, Мексика та Канада. Ці ринки продовжують бути для нас пріоритетними. Ми також фокусуємося на розвитку іспанської локалізації та ринку Латинської Америки.
Поки що у нас немає української локалізації, але ми плануємо це змінити. Торік команда нашого флагманського застосунку зробила проєкт Essence of Ukraine — колекцію із 32 самарі-книг українських авторів. Вона розкриває феномен свободи українців іноземцям та закликає їх донатити на освіту. Колекцію зробили безплатною для всіх користувачів застосунку Headway у текстовій та аудіоверсіях трьома мовами — українською, англійською та іспанською. Для українців вона доступна під назвою «Незалежна: сенси свободи». Від початку повномасштабної війни користувачі з України мають безкоштовний доступ до всіх функцій застосунку Headway на iOS та Android.
Експерти прогнозують мільярдну капіталізацію вашої компанії у найближчі 2-3 роки. Що ви будете робити, коли досягнете її? Яка наступна ціль?
Підписуйтеся на наші соцмережі
Як я вже казав, наш фокус — зростання на всіх рівнях. Ми не ставили собі ціль стати єдинорогом. Це не головна наша мета. Але вірю, що завдяки роботі нашої команди ми досягнемо мільярдної капіталізації та продовжимо рухатись до виходу на ІPO.
Як компанія готується до виходу на IPO? Які кроки вам потрібно робити для цього вже зараз?
У нас є мета бути готовими до IPO до кінця 2026 року. А це десятки, якщо не сотні кроків. Наша стратегія передбачає масштабування та виконання вимог щодо публічних компаній. Чимало практик та процесів ми вже впровадили. Наприклад, перш ніж виходити на біржу, компанія має пройти декілька аудитів. У 2022 році ми пройшли перший. Рухаємось у хорошому темпі, проте фокус однаково тримаємо на зростанні.
Чи створює війна та українське коріння вашої компанії певні ризики для залучення інвестицій?
Ні, бо ми зараз не залучаємо зовнішні інвестиції. Headway прибутковий від другого року існування. Бізнес росте, тож у моменті залучати інвестиції нам не потрібно.
Звісно, доступ до капіталу важливий. Шлях до ринків капіталу для нас радше проміжна ланка. Зараз наша мета — підготуватися до IPO. Це передбачає, зокрема, і залучення інвесторів, які можуть допомогти розвивати бізнес. Проте залучати інвестиції варто у правильний час, бо є різні обставини на ринках капіталу. Зв’язок з Україною також має виклики з погляду залучення інвесторів, особливо тепер.
Тому поки що ми фокусуємося на розвитку бізнесу, запуску нових проєктів та створенню нових робочих місць.
Окрім Headway, у портфоліо компанії є ще Impulse та Nibble. Як справи у цих проєктів? Хто з них має найкращі фінансові результати, зростання аудиторії та чому? Яка статистика щодо завантажень, платних користувачів загалом та у кожному проєкті?
Headway уже давно не компанія одного продукту. Це екосистема проєктів, що створюють та розвивають освітні продукти.
Наприклад, проєкт Impulse, який робить команда Євгенія Костенецького, демонструє з року в рік неймовірні результати. Застосунок для тренування мозку за допомоги коротких ігор Impulse з 2022 року тримає першість серед найбільш завантажуваних iOS-застосунків у світі у категорії Health & Fitness. Його завантажили понад 55 млн людей у світі.
Nibble — ще один застосунок екосистеми Headway. Це застосунок із короткими інтерактивними уроками на різноманітні теми — від математики до мистецтва. У липні 2023 року Nibble увійшов до топ 15 Free Education Apps в App Store США, Австралії та Канади. Ми запустили його два роки тому, але він уже має майже 2 млн завантажень.
Застосунок Headway був першим нашим продуктом і є флагманом компанії. Від 2020 року він залишається найбільш завантажуваним сервісом у ніші книжкових самарі у світі: йго завантажили понад 35 млн користувачів. Торік Headway отримав відзнаку Editors’ Choice від App Store та регулярно потрапляє на головний екран App Store у США та інших країн як App of the Day.
У межах екосистеми Headway нещодавно з’явився ще один проєкт. Згодом ми про нього розповімо.
Скільки людей працюють у Headway? Де працюють офіси та переважна більшість співробітників?
За п’ять років команда збільшилася з трьох до понад 250 людей. Ми зростаємо і продовжуємо шукати таланти. У нас є офіси у Києві, Варшаві, Нікосії та Лондоні. Більшість команди зараз працює у київському офісі.
Ви створюєте продукти у ніші EdTech. Чи впливає це якимось чином на корпоративну культуру, відбір співробітників, навчання, певні активності?
Особливу увагу ми приділяємо soft skills, рівню емоційного інтелекту та нашим цінностям SELECT (Survive, Enlighten, Lead, Empower, Collaborate, Transcend). Одна з них — Enlighten, тобто просвітництво. Ми віримо у силу освітніх ініціатив та саморозвиток. Тому багато активностей для команди пов’язані з навчанням.
Наприклад, нещодавно ми запустили Headway Talks — платформу знань, досвіду та ідей. Ми запрошуємо експертів із різних сфер. Під час лекцій обговорюємо теми від кібербезпеки та AI до мистецтва. Нещодавно слухали лекцію старшого викладача факультету інформатики Національного університету «Києво-Могилянська академія» Трохима Бабича про те, як вберегти себе та свої дані від злочинців у мережі. Ці знання допоможуть нам убезпечити себе і від російських хакерів, що критично важливо під час війни.
Як загалом оцінюєте ринок EdTech та бум освітніх продуктів? Що вплинуло на нього найбільше — події на кшталт пандемії чи глобальні процеси, загальна зміна сприйняття освіти? Які він має перспективи?
У 2010 році Американська асоціація венчурних капіталістів навіть не відстежувала інвестиції в освітні продукти, настільки малими були обсяги. Сьогодні фінансування EdTech-компаній обчислюється мільярдами доларів. Ринок освіти величезний, але не всі усвідомлюють його масштаб. До кінця 2026 року прогнозований об’єм ринку — $242 млрд.
На початку розвитку EdTech, у середині нульових, освіта вважалася настільки консервативною, повільною галуззю, що венчурні інвестори оминали її. Вона будувалася довкола традиційних освітніх інститутів. Але до 2010 року розташування сил змінилося: News Corp Руперта Мердока придбала EdTech, компанію Wireless Generation (зараз Amplify), за $360 млн. Онлайн завойовував світ, і «розумні» гроші потекли у галузь.
EdTech 2.0 врахував не лише можливості нових технологій, а й особливості людського мозку, зокрема ідею про сприйняття інформації короткими блоками. Ідею упаковувати освітній контент у малу форму назвали bite-size learning (буквально навчання на один укус). У чому його перевага? У доступності та легкості для сприйняття. Користувач знає, що він у зручний час може дізнатися щось нове, не витрачаючи великих зусиль і ресурсів. Він не повинен ковтати лекцію, книжку чи будь-який інший блок інформації через великі об’єми, достатньо поступово збирати знання, як пазл.Позаакадемічне навчання конкурує з іншими способами проведення дозвілля: від спорту до серіалів та соціальних мереж. Конкуренція жорстка — за час та увагу. Зростання кількості лаконічного контенту та технологій для утримання фокусу на ньому це підтверджує. Один із трендів — додавання ігрової механіки. Гейміфікація не лише залучає до процесу, а й просуває ідею винагороди, що ще більше мотивує людину вчитися. Деякі гравці ринку пішли ще далі. Наприклад, компанія Strivr із Пало-Альто, яка створила платформу для корпоративного навчання за допомоги імерсивних технологій. Завдяки цьому продукту спеціалісти Walmart, BMW та Visa навчаються у доповненій та віртуальній реальності. Пандемія спровокувала вибухове зростання імерсивних технологій.
Зараз ми на порозі EdTech 3.0. Це освіта, яку можна здобути будь-коли та в будь-якому місці. Я вірю, що майбутнє освіти за гейміфікацією, віртуальною реальністю, ШІ та роботизованими технологіями. Ці інструменти справді створюють нову індустрію, враховуючи при цьому мінливу поведінку аудиторії: збільшений запит на короткий контент, а також ігрові та змагальні елементи. Наші продукти спрямовані на те, щоб давати людям інструменти освіти 3.0, а також можливість розвиватись у комфортному темпі та у зручний спосіб.
Як ви оцінюєте перспективи штучного інтелекту? Наскільки ця технологія вже інтегрована у ваші продукти або бізнес-процеси і яка планується подальша інтеграція?
Поширення ШІ — це зміна парадигми, яку можна порівняти зі створенням комп’ютера, інтернету, смартфону. Що відбувається, коли змінюється парадигма? Дуже багато змін за принципом доміно передбачити складно. Очікується, що глобальний ринок ШІ зростатиме на 37% щороку з 2023 по 2030 рік. Але потреба людей в освіті не може і не має зникнути. Упевнений, що ШІ суттєво вплине на освітні програми та підходи. Щоб уявити цей вплив, раджу прочитати науково-фантастичну повість «Фах» Айзека Азімова.
Ми створюємо освітні продукти, щоб допомагати навчатися дорослим людям, у яких на це немає часу. Щоб зробити процес навчання ще ефективнішим, ми запустили окремий AI RnD напрям. Команда досліджує ШІ та впроваджує його на різних рівнях бізнес-процесів.
Також використовуємо ШІ для озвучування самарі у застосунку Headway. Ми знайшли інструменти, які допомагають створити озвучування дуже подібне на те, що роблять наші наратори. Ми приділяємо багато уваги якості звучання, тож це був довгий пошук. Водночас більшість самарі нашого флагмана озвучують професійні актори. Ми навіть запустили AI Club, де обмінюємось ідеями та досвідом впровадження інструментів ШІ. Адже кожна команда досліджує та інтегрує штучний інтелект у різні процеси. Наприклад, інженери використовують GitHub Copilot для автогенерації та підготовки шаблонів коду або ChatGPT для генерування коду для різних завдань програмування та пошуку багів.
Чи розробляються нові продукти?
На початку ми були сфокусовані на текстових та аудіосамарі нонфікшн-бестселерів. Зараз наше завдання — дати людям ті інструменти та формати для навчання, які їм будуть зручні. Адже всі навчаються по-різному. Наприклад, модель Ніла Флемінга VARK класифікує стилі навчання за чотирма типами: візуальне, аудіальне, вербальне та кінестетичне. Ми хочемо створювати продукти, щоб покривати усі ці типи. Зараз працюємо над кількома освітніми RnD-продуктами, про які розповімо згодом.