Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Меми, інтерес до фізики та падіння акцій: що спричинив ажіотаж довкола надпровідника LK-99

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
5 вересня 2023 5 хвилин читання

Схоже, хвиля хайпу стихла і доля речовини LK-99 вирішилася: результати перевірки не виявили надпровідних властивостей цього матеріалу. Корейські вчені не змогли створити святий Грааль електроенергії. Але розголос щодо цього відкриття зумовив зміни. Розповідаємо, як публікація відео в мережі вплинула на популярну культуру, науку та вартість технологічних компаній.

Що таке LK-99 та чому всі про нього говорили

У липні цього року південнокорейська лабораторія оголосила, що винайшла речовину, яка стає надпровідником за кімнатної температури. Матеріал, який використовували вчені, має назву LK-99. Він нібито зберігає надпровідність навіть за звичайного атмосферного тиску та температури до 127 °C. 

Це була надзвичайно смілива заява. Електроенергія, що передається через надпровідник, на відміну від типових матеріалів, майже не зазнає опору. Це означає, що її можна транспортувати на великі відстані майже без втрат, тож виробляти потрібно буде значно менше. 

Завдяки явищу магнітної левітації ми зможемо будувати транспорт на магнітній подушці. Їхня потенційна швидкість може сягати 1000 км та бути конкурентною авіації. Також медичні пристрої на кшталт МРТ стануть доступнішими, як і розробка квантових суперкомп’ютерів.

Детальний розбір ситуації довкола LK-99 у подкасті Speka

Чи дійсно LK-99 є надпровідником за кімнатної температури

LK-99 є дивним матеріалом для високотемпературного надпровідника: це сірувато-чорний фосфатний мінерал під назвою апатит, що містить мідь і свинець. Вчені кількох провідних світових лабораторій намагалися повторити результати корейських вчених. 

Однак після численних спроб фізики стверджують, що LK-99 провалився. Його властивості не є надпровідними, а південнокорейські вчені Сукбае Лі та Джі-Хун Кім із компанії Quantum Energy Research Center не мали досвіду та дуже вибірково надавали результати досліджень у препринті

Спростування надпровідних властивостей LK-99 створило нову хвилю мемів Спростування надпровідних властивостей LK-99 створило нову хвилю мемів

Якою була реакція світу на публікацію LK-99

Вірусне поширення у соцмережах та меми

Оприлюднене вченими відео, на якому LK-99 майже левітує над поверхнею, швидко стало вірусним у соцмережі. Воно набрало найбільшу кількість переглядів на китайському сервісі Bilibili за день та було популярним у Twitter. наступного дня. Також з’явилось чимало відео, на яких автори зазначали, що повторили цей експеримент, але переважна більшість із них виявилися підробленими. 

На початку серпня люди почали створювати меми про пливуче каміння. Також меми часто акцентували на LK-99 як новій технологічній новації, що прийшла на зміну розмовам про штучний інтелект.

Мемкоїни з LK-99

Створили також і жартівливу криптовалюту на честь цієї речовини. Протягом кількох днів після публікації дослідження кілька мемкоїнів LK99 вже були розміщені на децентралізованій біржі Uniswap (UNI). Обсяг торгів однієї з таких монет, токен ERC-20 LK99, уже перевищив $3 млн. Щоправда, остання операція відбулась аж дев’ять днів тому. Тоді 161 тис. LK-коїнів обміняли на Ethereum вартістю приблизно $20. 

Зліт та падіння акцій технологічних компаній 

Одразу після публікації матеріалу вартість акцій корейських і китайських технологічних компаній зросла, попри попередження корейської фондової біржі щодо спекулятивних ставок через ажіотаж щодо LK-99. Згодом ціни знизились, а після публікації у журналі Nature 16 серпня, яка проголосила, що LK-99 не є надпровідником, акції південнокорейських компаній впали ще нижче, оскільки у попередні тижні інвестори втратили інтерес до LK-99.

Наприклад, Wonik PNE Co., корейський виробник зарядних пристроїв, спостерігав падіння своїх акцій на 30%. Раніше його акції підскочили на 76,7% у період з 21 липня по 16 серпня (до спростування про винахід). Акції компанії Mobiis Co., що виробляє ядерну енергію, впали на 21,5%, але до того зросли більш ніж удвічі. Виробник кольорових металів Seowon Co. упав на 28,7%. Того ж дня компанія заявила, що її бізнес не пов’язаний із надпровідниками.

Динаміка вартості акцій American Superconductor Corporation за останні три місяці Динаміка вартості акцій American Superconductor Corporation за останні три місяці

Інтерес до фізики

Попри те що надпровідність може потенційно розв'язувати наші проблеми з електроенергетикою та низкою інших галузей, фізика твердого тіла не часто була провідною темою у ЗМІ. Найбільше радіють новому інтересу до фізики науковці, які рідко потрапляють у центр уваги та ще й змогли швидко перевірити LK-99 (суперечки щодо надпровідності деяких речовин тривають роками, адже повторити експеримент дуже складно).

«Так цікаво спостерігати за інтересом до фізики твердого тіла!» — заявляє Сінейд Гріффін, фізик із Національної лабораторії імені Лоуренса Берклі.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Для сайтів з мемами з'явився домен .meme

Артем Житкевич 29 листопада 2023 21:40

Платіжна інфраструктура кожному бізнесу: для чого це потрібно?

Владислав Миронович 28 листопада 2023 17:30

Український стартап Weld Money роздає криптовалюту WELD за тестування застосунку

Юлія Мирська 28 листопада 2023 13:21

Як українським бізнесам впровадити ERP без марних втрат грошей та часу

Віталій Курдюмов 27 листопада 2023 17:00

Велика війна стала поштовхом для криптовалюти в Україні — Кирило Хом’яков з Binance

Богдан Камінський 24 листопада 2023 18:31