Мавпяча віспа — що відомо про нову загрозу для людства?
Всесвітня організація охорони здоров’я визнала спалах віспи мавп (mpox) у деяких частинах Африки надзвичайною ситуацією, яка має глобальне значення. А наступного дня, 15 серпня, Управління охорони здоров’я Швеції зафіксувало перший випадок небезпечного варіанта віспи за межами африканського континенту. Вірус уже в Європі, тож SPEKA розповідає все, що відомо про нього натепер.
Про вірус мавп
Віспу, викликану ортопоксвірусом, уперше виявили у людей у 1970 році у Демократичній Республіці Конго. Хвороба вважається ендемічною для країн Центральної та Західної Африки.
Ортопоксвірус — рід вірусів родини Poxviridae та підродини Chordopoxvirinae. Хребетні, включаючи ссавців і людину, і членистоногі є природними господарями вірусу. Існує 12 видів цього вірусу (натуральна віспа, коров’яча віспа, віспа коня, віспа верблюдів тощо).
У липні 2022-го у кількох країнах, де був спалах вітряної віспи, оголосили надзвичайну ситуацію, оскільки він швидко поширився через статеві контакти у низці країн, де вірус раніше не зустрічався. У травні 2023-го, після стійкого зниження кількості випадків захворювання у світі, цей спалах оголосили завершеним.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Новий, легкозаразний штам віспи, також відомий як мавпяча віспа, почав поширюватися з Демократичної Республіки Конго цього року. За даними Африканського центру з контролю та профілактики захворювань, 96% усіх випадків недуги та смерті від віспи припадає на Конго, де цього року зареєстровано понад 14 тис. випадків захворювання та 524 смерті, що на 160% більше, ніж за аналогічний період минулого року, і на 19% більше, ніж за аналогічний період позаминулого року.
Визначивши спалах віспи як «надзвичайну ситуацію в галузі охорони здоров’я, що має міжнародне значення», тобто найвищий рівень тривоги, ВООЗ сподівається пришвидшити фінансування та міжнародні заходи в галузі охорони здоров’я, щоб стримати поширення хвороби.
Він додав, що ВООЗ «співпрацює з ураженими країнами та тими, що перебувають у зоні ризику, через наші національні та регіональні офіси, а також з партнерами, серед яких неурядові організації та громадянське суспільство».
Спалах у Конго розпочався з поширення ендемічного штаму, відомого як Clade 1, раніше відомого як Clade of the Congo Basin. Однак новий штам, Clade 1b, схоже, набагато легше поширюється через тісний контакт, зокрема статевий або через вживання зараженого м’яса. Вірус поширився у більш ніж десятьох країнах Африки та за межами континенту.
Зараз захворювання виявили у 13 країнах, зокрема вперше у східноафриканських країнах Бурунді, Кенії, Руанді та Уганді.
Симптоми вірусу мавп та проблеми вакцинації
Вірус має симптоми, схожі на грип. Ознаками хвороби можуть бути лихоманка, головний біль, біль у м’язах і висип, що переходить у пухирці та згодом покривається струпом. Симптоми можуть тривати від двох до чотирьох тижнів, лікування здебільшого залежить від підтримувальної терапії.
Хвороба більш смертельна для маленьких дітей, людей з ослабленим імунітетом і тих, хто має супутні захворювання, як-от ВІЛ.
Від штаму, який поширюється у Конго, рівень смертності становить 3%, що набагато вище, ніж рівень смертності у 0,2%, який спостерігався під час спалаху 2022 року.
У 2022 році уряд США випустив 20 млн доз вакцини подвійного призначення проти віспи та кору для боротьби з попереднім спалахом. Подібно до ситуації з вакциною проти COVID-19, Африка завжди наприкінці черги на доступ до вакцин. Тож експерти вважають, що для того, аби зупинити ескалацію вірусного захворювання, знадобляться місяці, щоб вакцини потрапили до Конго та сусідніх країн.
Попередній досвід епідеміологів та лікарів показує, що швидкі дії на міжнародному рівні можуть допомогти зупинити подальше поширення хвороби.