Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Машині потрібна людина: майбутнє ChatGPT у копірайтингу

Наталія Кирик
Наталія Кирик Керівник контент-студії WordFactory
28 вересня 2023 10 хвилин читання

Уявіть мій стандартний день. Я прокидаюся о шостій, відчиняю вікно і на повні груди вдихаю прохолодне вранішнє повітря. Заварюю каву і вмикаю як elevator music ранкове шоу. Готую для дітей ідеальний сирник на сніданок. Ми їдемо до школи або ідемо у ляльковий театр. Між клопотами я навчаюсь чогось цікавого. Спілкуюся з приємними людьми. Доначу. Забігаю на йогу або силовий тренінг. Гуляю у парку. І от просто посеред цього всього нізвідки береться хтось, хто вирішує мені повідомити, що «ШІ йде, і тобі капець». Нагадує ситуацію, коли гуляєш собі вечірнім парком, аж раптом із кущів вистрибує ексгібіціоніст, рвучко розгортає плащ і… Все, про що я можу думати: «Ну й шо?» або «Окей, ти хочеш щось показати, а ти запитав, чи мені це цікаво?». 

Кінець світу скасовується

Друзі, по-перше, хочу вам усім подякувати за небайдужість. Якщо ви хвилюєтеся особисто за мене, don't worry. Я мама двох найкрасивіших на планеті Земля синів, дружина найкращого на планеті Земля чоловіка, людина зі знанням шести мов, з вищою філологічною та економічною освітою. Я давно займаюся малим підприємництвом, безмежно люблю працювати з текстами, читати, організовувати свята і події для родин і дітей, пекти печиво, розвиватися та розвивати дітей. 

WordFactory це прекрасна частина мого життя, але не єдина. Навіть якби ця опора впала, були б інші. Але цього не станеться. 

Так само і хороший копірайтер має експертизу в кредитуванні чи страховому бізнесі, агросекторі чи медицині. Ця людина має низку софтскілів, які допоможуть їй досягти успіху в галузі освіти, обслуговування, приватному бізнесі, на держслужбі. Тобто кінець світу точно скасовується.

Криза як криза

По-друге, коли ви перелякано уявляєте, як тисячі копірайтерів помирають з голоду, ви бачите тільки туман і не бачите того, що за ним. 

Штучний інтелект — це про нову революцію і про нову кризу на ринку праці. Я їх бачила вже кілька. 2008 рік. Майдани. Вторгнення 2014 року. Карантин. 24 лютого. Усіх їх об’єднує одне — хороших фахівців більше не стає. 

Як казав дід Парето, дай боже, щоб з усіх 100% працівників на ринку реально нормальними були 20%. А 80% переживають під час кризи складні часи. Найцікавіше відбувається з тими 20%: перехід на нові рівні, зміна форми зайнятості, відкриття власного бізнесу… І все тому, що людина це насамперед не копірайтер чи сеошник, а набір знань, софтскілів, цінностей і пріоритетів, які вона завжди має за плечима і розпаковує за першої потреби, будуючи з нуля щось прекрасне. 

Який digital? Іди на завод! 

По-третє, світ уже змінився. Просто уявіть, я вмію друкувати на олдскульній друкарській машинці, але я неймовірно щаслива, що в наплічнику зі мною завжди подорожує легкий MacBook. Я не можу працювати, якщо вдома не вимита підлога, але я неймовірно радію, що миє її тепер робот. Обожнюю частувати родину свіжою домашньою їжею, але я б замахалася, якби не всі ці розумні гаджети для кухні.

Ну і перефразую відомий вірш: машині потрібна людина. Принаймні доти, доки людина виконує якусь роботу краще. До речі, про те, як писати краще, ніж ChatGPT — наш новий курс для копірайтерів

Підписуйтеся на наші соцмережі

Що ж на нас чекає?

Дуже хотілося б зазирнути у кришталеву кулю, навангувати майбутнє, купити долари за вигідним курсом, а через кілька років писати: «А я ж казала!». Але, маючи весь попередній досвід спостереження за кризами і революціями технологій у різних галузях, мені здається, що буде якось так:

  • Стадія ейфорії. Це коли всі кажуть, що копірайтери більше не потрібні (зараз ми тут).  
  • Насичення простору слабкими неякісними текстами з неперевіреними фактами, криза довіри до контенту. Пам’ятаєте, як ми колись уже наїлися контент-маркетингу, і гестпостинг став менш ефективним? Як зменшилися охоплення, переходи, кількість лідів? Ось із якими проблемами, за словами CMO/CPO проєкту heylocate.mobi Єгора Величковського, доводиться стикатися вже сьогодні: 

«Потрібно постійно стежити за тим, щоб у тексти не потрапляла вигадана ШІ інформація та не було тавтології. Особливо це стосується тем, за якими мало даних чи, навпаки, текстів на якусь тему настільки багато і вони настільки штучно роздуті, що ШІ генерує відвертий непотріб».

  • Підвищення стандартів роботи, пов’язаної зі створенням контенту. Наймудріші вже зараз вчаться використовувати інструменти ШІ не для бездумного генерування текстів сумнівної якості, а для роботи з інформацією і стандартизації рутини. На цьому, зокрема, наголошують Євгенія Пашаєва та Ірина Єлісова — Senior Marketing Copywriter і Content Manager у Belkins:

«Усі наші копірайтери пишуть тексти самостійно або ж використовують ШІ для генерації ідей, пошуку джерел, вичитки тощо. Просуваючи власний бренд, вони як ніколи підкреслюють цінність своєї праці та вагу «рукотворного» контенту для ранжування у пошуковиках. Ми вважаємо, що вигідніше заплатити справедливу ціну за пропрацьований матеріал і знати, що це окупиться трафіком та новими конверсіями».

  • Ренесанс копірайтингу і контент-студій. І мільйонні прибутки окремо взятих керівниць копірайтингових агенцій. Звісно, зміняться завдання і найпопулярніші наші послуги. Більшість розуміє це вже сьогодні. Наприклад, експертка з комунікацій Наталія Нестеренко висловилась з цього приводу у яблучко:

«У роботі з надтекстом (що я вважаю мистецтвом) я все ж надаю перевагу копірайтеру, який (умовно) п’є каву, читає Лачена, ввечері ходить у барчик, донатить на ПЖ і спілкується з іноземними журналістами. Ну і жоден з інструментів на основі ШІ не вкладе у свою історію особисте ставлення до росіян».

ROZETKA можна все 

Тож для кого будуть корисними інструменти ШІ?

Для тих, хто працює з великими масивами даних та аналітикою і робить масштабний рисерч, інструменти ШІ допоможуть автоматизувати весь нетворчий процес, усю рутину з пошуку і структуризації інформації. Але нагадуємо, що всі факти для важливих текстів слід перевіряти. Ось думка одного з опитаних нами експертів — Ігора Андрішака, SEO/SERM Team Lead:

«Якщо ми говоримо про тексти, які мають спонукати людину до дій, чи «журналістські матеріали», то віддаємо перевагу саме журналістам або копірайтерам (якщо текст під SEO). З технічними сторінками (маю на увазі різноманітні мітки, які об'єднують записи) непогано справляється ШІ».

Ці інструменти підійдуть і для деяких текстів для SEO під аутрич. І для великої кількості типових текстів, наприклад для створення 100 копій одного пресрелізу про аутрич. Не забувайте про редагування та фактчекінг кожного важливого тексту! Своїм досвідом з цього приводу поділився Олександр Гусак, Middle SEO specialist у компанії Netpeak:

«У деяких нішах ШІ реально допомагає, особливо якщо потрібна дуже велика кількість текстів за короткий проміжок часу. Але у будь-якому разі під час генерації текстів за допомогою ШІ ми дуже детально проробляємо підзаголовки, використання ключових фраз у потрібній кількості та структуру».

Ще вони згодяться для «текстів, які не читають». Для тих, хто не боїться ризикувати. Один із найбільших страхів, який стримує багатьох наших клієнтів від генерації текстів ШІ, що гугл навчиться розпізнавати машинні тексти і фільтране проєкти, в які інвестували дуже багато часу та сил. Якщо вашому сайту фільтр не страшний — вперед. Але співзасновник Digital agency Panem Тарас Василишин звертає увагу на неоднозначне ставлення пошукових систем до текстів, згенерованих штучним інтелектом:

«Політика Google залишається незрозумілою щодо цього питання. Є патенти, що описують згенеровані тексти як спам-контент, а отже, він погано індексується Google. Тож тут наш підхід дуже обережний».

Для великих брендів. Позиції сайту у видачі — це не тільки унікальний текст, а ще код, вік, траст. Ризики потрапляння під фільтр для великих проєктів менші. Ще в еру до ШІ у нас була купа кейсів, коли унікальний текст, який замовив наш клієнт, копіював реселер з Rozetka або Prom, і саме цю копію пошукова система індексувала як першоджерело.

Для тих, кому легше створювати промпти, ніж писати тексти. Складні тексти = складні промпти. Створення промпту — це час кваліфікованого фахівця. Експерти зізнаються, що іноді створення промпту обходиться дорожче, ніж написання якісного тексту. І знову-таки, якщо потрібно створити один промпт і тільки злегка його змінити, щоб отримати необхідні тексти, це може спрацювати. Керівник відділу SEO у SEO7 Артем Пилипець так описує цей процес:

«Наразі в нашій роботі середня довжина промпту для генерації тексту становить приблизно 500 слів. Промт містить 18 інструкцій, список від 5 до 10 фактів для тексту, план статті та список із 15-20 ключових слів для використання у контенті. Такі великі й детальні промпти дають змогу значно поліпшити результати генерації».

Для тих, кого не турбує питання безпеки і конфіденційності. Без коментарів.

Для тих, кому важливіше ранжування, ніж конверсії. Опитані нами експерти, які вже активно тестують ChatGPT та інші ШІ-інструменти, зазначають що на практиці досить добре відпрацьовують тексти для SEO, а от конверсії вищі у текстів, написаних людиною. Це, наприклад, підтверджує Катерина Гальчук, Product Manager у Belkins: 

«Порівнювали якось автозгенеровані тексти з рукописними. В результаті сторінки краще ранжувались (ШІ вдало розставляв потрібні ключові слова, і гугл добре їх сприймав), але конверсія на них була дуже поганою, тому ми відмовились від цього підходу».

Резюме

Вчора було сьогоднішнє завтра. Майбутнє вже тут. Вивчати можливості ШІ для створення контенту — це ок. Генерувати, зважаючи на можливості і ризики, — це ок. Стандартизувати та оптимізувати процеси — ок. Але не забувайте про творчість роботів, аби переконатися в тому, що результат відповідає вашим очікуванням.  

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Маркетинг на основі даних: як big data формує стратегії просування

Олександр Христич 17 квітня 2025 12:48

ФОП з території бойових дій — чи може не сплачувати ЄСВ?

Inna Sharova 9 годин тому

Штучний інтелект змінює правила гри: як молодь готується до майбутнього в ІТ

Дарина Бубнюк 17 квітня 2025 17:32

Чому українці бояться продавати за кордон і що з цим робити?

Тарас Герасимюк 9 годин тому

Цифровий суверенітет Європи

Федір Компанієць 17 квітня 2025 21:00