Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Марк Цукерберг оголосив про нову модель модерації контенту. Що це означає для Facebook та Instagram?

Сергій Коноплицький
Сергій Коноплицький Головний редактор SPEKA
8 січня 2025 6 хвилин читання

У 2019 році генеральний директор компанії Meta Марк Цукерберг виступив у Джорджтаунському університеті, де зазначив повагу до демократичних цінностей вільного світу, особливо свободи слова, яка стала рушійною силою прогресу в американському суспільстві і в усьому світі.

«Дедалі більше людей думають, що досягнення політичних результатів, які вони вважають важливими, важливіше, ніж право голосу для кожної людини. Я думаю, що це небезпечно».
Марк Цукерберг

Проте система модерації контенту на платформах Meta згодом все більше розходилась із цими словами. Особливо це стало помітним у Facebook. Чисельні пости з обуреннями за несправедливі бани дедалі частіше з'являлись в українському сегменті, особливо коли почалася війна. Коли ворога не можна назвати так, як того вимагає емоційна потреба, то постають питання до того, хто це забороняє та вчить нас демократії.

Ті самі процеси помітні в інших країнах, де існує серйозна поляризація думок стосовно різних питань — від щеплень до теорій змов.

Геть фактчекерів

Днями Марк Цукерберг заявив, що Meta позбувається фактчекерів. Замість них запровадять систему Community Notes, як в Х Ілона Маска. Він пояснив це рішення бажанням повернутися до принципів свободи слова та змінами у політичному і соціальному ландшафті.

«Останніми роками ми розробляли дедалі складніші системи управління контентом на наших платформах, частково у відповідь на суспільний і політичний тиск, який потребує модерувати контент. Цей підхід зайшов надто далеко. Якими б добрими не були наміри багатьох із цих зусиль, з часом вони розрослися до такої міри, що ми робимо дуже багато помилок, розчаровуємо наших користувачів і часто стаємо на заваді свободі вираження поглядів, яку ми прагнемо забезпечити», — йдеться у заяві компанії. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Програма незалежної перевірки фактів була запущена у 2016 році. Компанія передала цю відповідальність незалежним організаціям, які займались фактчекінгом. Але все спростував людський чинник. «Експерти, як і всі інші, мають власні упередження та погляди. Це проявлялося у виборі, який вони робили щодо того, що і як перевіряти. З часом ми дійшли до того, що перевіряли надто багато контенту, який люди сприймали як легітимні політичні промови та дебати», — повідомляє Meta. Програма, покликана інформувати, часто ставала інструментом цензури, особливо в США.   

Марк Цукерберг. Фото: facebook.com/zuck Марк Цукерберг. Фото: facebook.com/zuck

«Ми припиняємо поточну програму перевірки фактів третьою стороною у Сполучених Штатах і переходимо до програми Community Notes. Ми бачили, як цей підхід працює на X — там вони надають можливість спільноті вирішувати, коли дописи потенційно вводять в оману і потребують більше контексту, і люди з різних точок зору вирішують, який саме контекст корисно бачити іншим користувачам».

Компанія планує впровадити Community Notes у США упродовж наступних кількох місяців і буде вдосконалювати її протягом року. Більше не буде контролю перевірки фактів, зниження рейтингу перевіреного контенту і замість повноекранних проміжних попереджень, на які потрібно натиснути ще до того, як ви побачите допис, будуть менш нав'язливі позначки, які свідчитимуть про наявність додаткової інформації для тих, хто хоче її побачити.  

Що зміниться? У Facebook та Instagram повернеться політичний контент, фільтри контенту стосуватимуться переважно незаконних речей і серйозних порушень, обговорення слизьких тем, зокрема, імміграції та гендеру знову дозволять. 

Що змусило Цукерберга повернутися до свободи слова?

Останньою краплею, як пише WSJ, стала подія, яка трапилась із самим містером Цукербергом, коли він потрапив у лікарню в листопаді 2023 року та виклав своє фото в надії на величезну підтримку аудиторії.

У той момент працював алгоритм, що уповільнює поширення вірального контенту, який стосується здоров'я, і операція із заміни хрестоподібної зв'язки не отримала бажаного охоплення. Тобто алгоритм помилково песимізував пост, що спричинило невдоволення Марка, який потребував переглянути підходи до керування контентом на платформі.

Фрагмент статті WSJ Фрагмент статті WSJ

Ця версія виглядає трохи кумедно, ймовірно, річ дійсно у зміні політичного ландшафту та бажання Цукерберга підлаштуватися під нього.

CEO Meta останніми діями демонструє певну прихильність до команди Дональда Трампа.

Перед інавгурацією Трампа він замінив президента з глобальних питань Meta Ніка Клегга на Джоела Каплана, чинного віцепрезидента компанії з питань політики та колишнього співробітника Республіканської партії.

А вчора Meta оголосила про призначення трьох нових членів правління, зокрема виконавчого директора Ultimate Fighting Championship (UFC) і близького соратника Дональда Трампа Дану Вайта. Навряд чи це призначення пов'язано із пристрастю Марка до бразильського джиу-джитсу. Вочевидь батько Facebook докладає зусиль, щоб налагодити стосунки із Трампом — не забуваємо про щедру пожертву в мільйон доларів в інавгураційний фонд Трампа. 

Марк Цукерберг (праворуч) та його спаринг-партнер. Фото: facebook.com/zuck Марк Цукерберг (праворуч) та його спаринг-партнер. Фото: facebook.com/zuck

Нагадаємо, що у серпні Трамп написав у книзі, що пан Цукерберг «проведе решту свого життя у в'язниці», якщо спробує втрутитися у вибори США 2024 року.

Але пізніше новообраний президент пом’якшив свою позицію, заявивши у подкасті в жовтні, що «приємно», що пан Цукерберг «не брав участі у виборах», і подякував йому за особистий телефонний дзвінок після того, як на нього вчинили замах.

Але увесь цей політичний бекграунд цікавий користувачам лише сам по собі. Експеримент у США з новою системою модерації, ймовірно, згодом перейде на весь світ, атмосфера на платформі зміниться, але чи у кращий бік  — час покаже.

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Instagram заблокував пошуки політичних хештегів через «технічну проблему»

Вікторія Рудзінська 22 січня 2025 07:13

Міноборони Німеччини відмовляється від роботи з ресурсами Ілона Маска: що відомо

Владислав Паливода 16 січня 2025 13:17

Meta вже розробляє нотатки спільноти для Threads

Кіра Іванова 14 січня 2025 07:05

Застосунок «Нової пошти» став одним із найкращих у 2024 році: що відомо

Владислав Паливода 10 січня 2025 12:33

Google виділила $1 млн на інавгурацію Трампа: деталі

Владислав Паливода 10 січня 2025 08:04