Малюки та гаджети: користь і небезпека для психічного здоров'я
В еру гаджетів, коли всі, від малюків до літніх людей, користуються смартфонами , перед батьками постає важливе питання: чи варто давати дитині гаджет? Вплине це негативно на її розвиток або, можливо, навпаки, допоможе? SPEKA вирішила розібратися, як смартфони, планшети та інші пристрої впливають на дітей.
Негатив від використання гаджетів дошкільнятами
Середня кількість часу, яку маленькі діти проводять за мобільними пристроями, зросла з п’яти хвилин на день у 2020-му до 55 хвилин на день у 2022 році, причому багато 4-річних дітей вже мають власні пристрої. Про це йдеться у дослідженні, опублікованому 12 серпня у журналі JAMA Pediatrics науковцями з Університету Шербрука в Канаді.
Надмірний час перед екраном може негативно впливати на:
- здоров’я;
- навчання;
- соціальні навички;
- здатність керувати гнівом.
Дослідники кажуть, що час, проведений дитиною перед екраном у 3,5 роки, сприяє підвищенню схильності дитини до прояву гніву та фрустрації у 4,5 роки. А це призводить до більшого вживання ліків у 5,5 років.
Окрім того, спалахи гніву, які стаються внаслідок надмірного користування гаджетами, призводять до того, що батьки знову дають дітям планшет у спробах заспокоїти їх. І так по колу.
Лікар-педіатр, консультантка з грудного вигодовування та сну Катерина Погорєлова зазначає, що гаджети часто використовують для того, щоб відволікти або заспокоїти дитину, але це має свої ризики, особливо якщо така практика перетворюється на регулярну.
Розмова, обійми, відчуття безпеки та спільний пошук рішення ситуації, через яку малюк може бути незадоволений, — найкращий спосіб, додає Катерина Погорєлова.
Ознаки негативного впливу гаджетів на психіку дитини
Лікарка наводить ознаки негативного впливу гаджетів на психіку дитини дошкільного віку.
-
1
Зміни у поведінці: дитина може стати більш дратівливою, агресивною або, навпаки, апатичною, можуть бути перепади настрою, підвищена тривожність або нервозність.
-
2
Порушення сну: труднощі із засинанням, часті пробудження вночі або неспокійний сон.
-
3
Зниження соціальної взаємодії: уникання спілкування з іншими дітьми або дорослими, віддаючи перевагу часу з гаджетом.
-
4
Зниження фізичної активності, що може негативно позначитися на фізичному розвитку, а також призводити до ожиріння.
-
5
Проблеми з мовленням і розвитком.
Якщо ви помічаєте ці ознаки у дитини, перегляньте кількість часу, який вона проводить з гаджетами, і забезпечте їй можливості для активної гри, соціальної взаємодії та творчих занять.
Позитив від використання гаджетів
Окрім негативних наслідків, використання гаджетів дітьми має й позитивні аспекти, як-от поглиблення знань та розширення уяви, а також розвиток креативності та інтелекту.
Активний та пасивний екранний час
Тетяна Кириленко, спеціалістка з навчальних програм у edutainment-застосунку Keiki, зазначає, що користь екранного часу для дитини полягає не лише в інформації, яку вона отримує, а й у способі її споживання. Звісно, окрім випадків, коли сам контент шкідливий і небезпечний.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Зазвичай негативний екранний час асоціюється з пасивним екранним часом, коли дитина бездумно гортає TikTok або дивиться мультфільм, не усвідомлюючи, що відбувається, каже Тетяна Кириленко. Такий контент не приносить користі, тому важливо встановлювати обмеження. Та коли дитина створює відео з трендовим танцем, екранний час перетворюється з пасивного на активний. Взаємодія з девайсами стає кориснішою, адже дитина вчиться креативно мислити, знімати та танцювати.
Роль батьків у формуванні здорового підходу до використання гаджетів
Дітям різного віку важливо закладати асоціацію, що смартфон та інші гаджети — це щось хороше, а не спосіб батьків відволікти їх на певний час. Тобто екранний час не має бути винагородою для малюка за те, що він був хорошим, а просто частиною його дня, звичною активністю. Тоді дитині легше зрозуміти, що екрани — це не найважливіша річ у світі, а споживання контенту має бути свідомим та зваженим.
Не потрібно виховувати дітей, варто працювати над собою. Батьківський приклад — одна з найважливіших речей у вихованні. Надмірне використання смартфонів батьками впливає на стосунки з дітьми. Якщо для батьків похвала — сфотографувати малюнок дитини та опублікувати в Instagram, варто це змінювати. Якщо ж дорослим притаманний активний екранний час, дитина перейматиме подібний підхід самостійно.
Індивідуальні медіаплани для дітей
Оскільки сучасні діти зростають за часів дуже персоналізованого досвіду використання медіа, батьки повинні самотужки розробляти індивідуальні плани використання медіа для своїх дітей. При цьому потрібно враховувати вік, стан здоров’я, індивідуальні особливості та стадію розвитку кожної дитини.
Дитяча психіатриня та психотерапевтка Юліана Маслак радить батькам використовувати рекомендації Американської академії педіатрії щодо того, як допомогти дітям розвинути здорові звички використання медіа змалечку.
Сьогодні ми зосередили увагу на дошкільнятах, тому виділили рекомендації для дітей віком до 5 років. Однак на сайті Американської академії педіатрії можна знайти також поради для старших дітей.
Створити сімейний медіаплан можна за посиланням або розробити його самотужки. Це дасть вам змогу визначити узгоджені очікування та обмеження щодо використання медіа, які допоможуть вашим дітям збалансувати використання гаджетів з іншими корисними для здоров’я видами діяльності.
Корисний контент
Батьки сприймають контент не так, як діти, наголошує спеціалістка з навчальних програм у edutainment-застосунку Keiki Тетяна Кириленко. Малеча здатна вловити лише невеликий обсяг нескладної інформації з малою кількістю імпульсів, як-от ігри та мультфільми. Дорослим вони часто здаються занадто простими та нецікавими. Ця прогалина у сприйнятті часто призводить до непорозуміння — батьки думають, що підібрати якісний контент для дитини надзвичайно важко.
Насправді хороших матеріалів для активного екранного часу безліч. Їх лиш треба знайти та правильно використовувати. Але пам’ятайте, що будь-який, навіть найкращий контент може стати пасивним, тому залученість батьків обов’язкова.
Науковці з Університету Шербрука в Канаді наводять для прикладу Daniel Tiger. Це анімаційний музичний телесеріал, орієнтований на дітей дошкільного віку. Телесеріал моделює відповідні до віку соціально-емоційні стратегії та надає практичні навички для дітей молодшого віку.
Так, наприклад, в одній із серій Даніель із другом будують іграшкове місто, використовуючи дерева для створення парку. Коли їхній товариш забирає ці дерева для своєї гри у кемпінг, між дітьми виникає сварка. Проте, заспокоївшись і порахувавши до чотирьох, вони обговорюють проблему і знаходять компроміс. Це вчить маленьких глядачів того, як правильно поводитися у подібних ситуаціях.
Мультфільми
Daniel Tiger доступний лише англійською мовою. Психологиня Лада Ендресен на своїй сторінці у Facebook публікує безпечні мультфільми та мультсеріали для дошкільнят, які переглядає особисто. Вони доступні для перегляду українською.
«Каю» – це серія коротких, часом зворушливих історій про хлопчика Каю, його сім’ю та їхні взаємини. У цих історіях порушуються теми підтримки, емпатії, прагнення Каю до автономії та самостійності, а також прийняття й формування надійної прив’язаності. Мультсеріал доступний на YouTube.
«Хоробрі зайці» — історії про сім’ю зайців, де головними темами є винахідливість, сміливість, вдячність у дружніх стосунках і розвиток комунікативних навичок. Доступно на YouTube.
«Маленький Бу» — історії тривалістю 3-4 хвилини про двох дітей, Солю і Славка, та їхнього друга Бу. Мультфільм розповідає про правила поведінки, безпеку, відповідальність та інші важливі теми. Доступно на YouTube.
«Щенячий патруль» — історія про хлопчика Райдера та його шістьох відданих цуценят-друзів, які разом долають різноманітні пригоди та рятують одне одного. Мультфільм акцентує увагу на цінності дружби, безпеки та важливості нормалізації різних емоцій, як-от страх і смуток. Доступно на YouTube.
«Жасмин та його друзі» — це короткі пізнавальні історії про песика Жасмина, який подорожує до своїх друзів: фламінго, панд, пінгвінів, сурикатів і равликів. Вони мешкають у різних куточках світу і допомагають маленьким глядачам відкривати нові знання. Доступно на YouTube.
Більше мультфільмів ви зможете знайти на сторінці у Facebook Лади Ендресен.
Застосунки
- Keiki World розробляє компанія з українським корінням. Він доступний 14 мовами, а також надає можливість створювати кілька профілів на один акаунт для багатодітних сімей. За допомогою цього застосунку діти навчаються рахувати, писати, дізнаються назви тварин і їжі, а також вчаться правильно сортувати сміття.
- Khan Academy — персоналізований ресурс для навчання всіх вікових груп. Дає можливість учням вчитися у власному темпі, охоплює предмети від дитячого садка до раннього коледжу, зокрема математику, науки, комп’ютерні науки, історію, історію мистецтв, економіку, фінансову грамотність.
- Мишеняткова абетка — це застосунок для вивчення українського алфавіту, у якому діти навчаються граючись. У ньому оживають яскраві персонажі, які рухаються та сміються. Головний герой, мишенятко, стає вірним другом дитини та допомагає освоїти абетку. Спочатку малюки вивчають окремі букви, а згодом починають складати з них слова.
- НУМО — застосунок українською мовою, що пропонує інтерактивні ігри для дошкільнят. Дитина не лише розважається, але й розвиває важливі для свого віку навички. Можна вивчати мову та математику, розвивати логічне мислення та креативність, а також пізнавати навколишній світ.
- SplashLearn присвячений математиці. Застосунок допомагає учням початкової школи засвоювати математику через захопливу та персоналізовану програму (англійською).
SPEKA раніше писала про застосунки для розвитку дітей, більше можете переглянути за посиланням.
YouTube-канали
Тетяна Кириченко пропонує добірку якісних YouTube-каналів для дітей.
- Левенятко — це мультфільми українською, де Левенятко разом зі своїми друзями вирушає на пошуки пригод, це історії про дружбу і багато цікавих сюжетів з корисними сюжетами.
- Казкарик — ще один чудовий канал, який пропонує веселі мультфільми українською мовою для дітей і дорослих.
- Keiki Kids Songs — весела освітня платформа для малечі. На каналі можна вчитися та співати разом із Діді, Драконовим Фруктом та його друзями. Діти знайомляться з буквами, цифрами, кольорами, фактами про природу, тварин тощо.
- Super Simple Songs — надійний ресурс для батьків і вчителів по всьому світу. Їхня бібліотека дитячих пісень, оригінальних композицій та анімаційних відео ідеально підходить для дітей від 1 до 8 років.
- Dave and Ava — англомовний анімаційний серіал, створений спеціально для малят. Кожен епізод показує пригоди Дейва, хлопчика у костюмі цуценяти, та Аву, дівчинки у костюмі кошеняти, а також їхніх друзів.
- The Singing Walrus — цей канал створюють вчителі та професійні музиканти, які виробляють веселі дитячі пісні та інші освітні матеріали. Їхні пісні швидко запам’ятовуються!
- Ms. Rachel — Toddler Learning Videos — це відео для малюків і дітей ясельного віку з реальною вчителькою, міс Рейчел. Міс Рейчел використовує техніки, рекомендовані логопедами та експертами з раннього розвитку, щоб допомогти дітям досягати важливих етапів розвитку та навичок дошкільного віку.
- PBS KIDS допомагає дітям від 2 до 8 років вивчати уроки, які залишаються на все життя, і підходить для сімейного перегляду.
Висновки
Катерина Погорєлова наголошує: говорячи про негативні наслідки використання гаджетів дітьми, варто памʼятати і про позитивні, адже деякий час перед екраном може бути освітнім і сприяти соціальному розвитку дітей. Не варто забувати, що у сучасному цифровому світі технології відіграють не останню роль, і раннє знайомство з ними може допомогти дитині легше адаптуватися до цифрового середовища у майбутньому.
Але важливо, як батьки керують часом, який дитина проводить за екраном.
За даними Американської академії дитячої та підліткової психіатрії, можна взяти до уваги такі рекомендації:
-
1
До 18 місяців використовувати екран для відеочату з дорослим (наприклад, з батьком, який перебуває за містом).
-
2
Від 18 до 24 місяців екранний час має бути обмежений переглядом освітніх програм з опікуном.
-
3
Для дітей 2-5 років обмежувати ненавчальний час перед екраном приблизно до 1 години в будній день і 3 годин у вихідні дні.
Дотримуйтесь кількох порад щодо використання гаджетів для дітей дошкільного віку:
-
1
Вибирайте якісний контент — освітні програми, застосунки та відео, які відповідають віку та сприяють розвитку мовлення, логічного мислення, творчості або моторики.
-
2
Будьте поруч та використовуйте гаджети разом із дитиною, щоб контролювати контент і допомагати їй засвоювати нові знання. Спільне використання також сприяє зміцненню емоційного зв’язку.
-
3
Заохочуйте фізичну активність, додаючи у щоденний розпорядок активні ігри, прогулянки на свіжому повітрі та заняття спортом.
-
4
Пропонуйте дитині різні види діяльності, які не пов’язані з гаджетами — малювання, читання, конструктори, настільні ігри. Це допоможе уникнути залежності від екранного часу.
-
5
Встановіть правила використання гаджетів у сім’ї: коли, скільки, що, як. Важливо, щоб ці правила були зрозумілими для дитини і послідовно виконувалися.
Катерина Погорєлова наголошує: уникайте використання гаджетів перед сном, тому що синє екранне світло порушує вироблення мелатоніну — гормону, що регулює сон. Не використовуйте гаджети під час їжі, тому що це впливає на харчові звички. Та коли дитина переживає сильні емоції чи стрес.