Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Майбутнє за гейміфікацією. Як зробити гру помічником у бізнесі та соціальних проєктах

Анатолій Компаніченко
Анатолій Компаніченко Партнер та операційний директор агенції Superheroes.Marketing
21 серпня 2023 7 хвилин читання

Анкети, віртуальні бали, кількість пройдених кроків та нагороди у банківських застосунках — усе це елементи гейміфікації, яка за останні п'ять років стала глобальним трендом. За даними Zippia, щонайменше 70% найбільших компаній світу вдаються до елементів гейміфікації у своїй роботі. Найбільш активно ігрові елементи впроваджує індустрія роздрібної торгівлі, на яку припадає майже 30% світового ринку таких рішень.  

Глобальна хвиля попиту на ігрові застосунки припала на час пандемії COVID-19: користувачі активно завантажували їх, щоб розважитись на карантині. В Україні тренд на гейміфікацію також підсилився з початком повномасштабного вторгнення. Мобільні застосунки стали одним із популярних способів заповнити час, поки немає світла, а також зняти стрес під час повітряних тривог. Зараз українці, як ніколи, потребують позитивного, розважального користувацького досвіду, і гейміфікація може мати дуже потужний ефект. 

Принцип гейміфікації у маркетингу чи диджитал-комунікації такий самий, як у тамагочі: вона має викликати усмішку, залучати до взаємодії та мотивувати користувача повертатися знову і знову. Як використати цей інструмент для бізнесових чи соціальних проєктів? 

Які потреби бізнесу закриває гейміфікація 

Отже, до чого приводить впровадження елементів гейміфікації?

Спрощення шляху користувача

Гейміфіковані елементи — це ефективний інструмент спростити шлях користувача від складного алгоритму до простої покрокової інструкції. У цьому контексті головна мета гри — пояснити складні речі так, щоб користувачу було зрозуміло та цікаво продовжувати взаємодію з продуктом. 

Цей принцип можна використати як у спілкуванні з клієнтами, так і всередині компанії. Наприклад, складне робоче завдання можна подати як своєрідний квест, який складається з багатьох етапів. Так ваші співробітники будуть більш чітко розуміти кожен крок, який їм необхідно зробити на шляху до досягнення мети. 

Залучення у процес 

В опитуванні, проведеному Review42, 81% респондентів заявили, що гейміфіковані елементи підвищили їхнє відчуття причетності до проєкту чи продукту. Цим варто користуватись, аби максимально занурити користувача у процес. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Наприклад, якби компанія-постачальник електроенергії не просто розсилала повідомлення про заборгованість, а робила б це у вигляді міні гри — це сприяло б кращому засвоєнню та запам’ятовуванню інформації. Поки користувач крутить віртуальну динамо-машину та виробляє кіловати, додаток нагадує йому, що важливо вчасно оплачувати комунальні послуги. 

Цей принцип можна використовувати не тільки в бізнесі, але й в освіті та навіть прийнятті важливих рішень на рівні держави. За прикладом не доведеться далеко ходити: порівняймо хоча б явку на місцевих виборах та кількість відповідей у будь-якому опитуванні в застосунку “Дія”. Різниця очевидна: простота дії та ігрові елементи роблять свою справу. 

Ще кілька даних зі статистики щодо важливості гейміфікації:

  • додавання ігрових елементів на вебсайт або у додаток компанії може збільшити час перегляду до 30%;
  • ігрова мотивація збільшує залучення користувачів майже вполовину;
  • гейміфікація може збільшити показники унікальних переглядів та активності на вебресурсах на 100-150%.

Повторне повернення 

Навіть якщо ваш продукт корисний та цікавий, користувачу потрібні маркери, які спонукають його повернутись. Таким маркером можуть стати елементи гейміфікації. Дайте користувачу можливість накопичувати бали, отримувати винагороди за користування вашим ресурсом — і він захоче скористатись вашим продуктом знову. Це підтверджується статистикою: зацікавлені користувачі з більшою ймовірністю повернуться, а також поділяться програмою з друзями та знайомими. 

Розширення цільової аудиторії 

Гейміфікація здатна привернути увагу до вашого продукту примхливої категорії аудиторії — молоді. Сучасні молоді люди та тінейджери сильно прив’язані до гаджетів, ігор і мобільних додатків. Тому ігрові елементи можуть стати тим містком, який поєднає цю аудиторію та вашу компанію. 

Як успішно інтегрувати ігрові елементи у ваш продукт 

Які кроки треба зробити для впровадження елементів гейміфікації?

Впровадити елементи зростання та здорової конкуренції 

Можливість зростати та досягати певних рівнів — це той елемент мотивації, завдяки якому аудиторія активніше взаємодіятиме з вашим продуктом. Наприклад, зараз агенція Superheroes.Marketing співпрацює з Freedom Code — це соціальний стартап, який дає змогу благодійникам та волонтерам створювати збори та івенти, збирати донати, звітувати та комунікувати одне з одним.

На цій платформі ми якраз реалізували можливість підвищувати свій “рівень доброчинності”, роблячи добрі справи. Таким чином, користувач окрім бажання допомогти, також має додатковий елемент мотивації — зростання всередині додатку та отримання високого рейтингу благодійника. 

Продумати систему винагород 

Найбільш активно користувачі взаємодіятимуть з продуктом, якщо матимуть певні бенефіти — реальні чи віртуальні. На прикладі того ж Freedom Code: проєкт заснований на блокчейн-технології та має внутрішню валюту — токени або коіни. Цю валюту можна заробляти, виконуючи соціальні завдання, та витрачати на наступні добрі справи, а також розвивати свій аватар — чарівну істоту, яка відображає ваш рейтинг на платформі. Така багаторівнева історія формує позитивний користувацький досвід, мотивує користувача повертатись в додаток знову, продовжувати робити добрі справи та отримувати за це призи. 

Врахувати цільову аудиторію та майданчики 

Які звички має ваша цільова аудиторія, скільки їй років, якими пристроями вона найчастіше користується? Всі ці питання слід поставити собі на початковому етапі впровадження гейміфікованих елементів. 

Наприклад, варто врахувати, що відсоток користування десктопними версіями ресурсів щорічно падає. Споживачі активніше користуються смартфонами та планшетами, в деяких родинах взагалі немає комп’ютера чи ноутбука. В такому випадку розробляти ігрове рішення для десктопної версії вебсайту може бути неефективною інвестицією. 

Протестувати ідею 

Найбільш ефективний спосіб перевірити, чи робоча ідея — протестувати її. Запустіть MVP продукту, проаналізуйте залученість та відгуки аудиторії. Побудуйте діалог з потенційними користувачами, спитайте у них: що сподобалось, а що можна покращити, скільки часу та як саме вони готові витрачати на ваш продукт. 

У підсумку, гейміфікація — це очевидний тренд, який в найближчі роки тільки набиратиме обертів. Як додаткове рішення елементи гейміфікації можна використовувати всюди — від програм лояльності в супермаркетах до президентської кампанії. Головне — обрати правильний формат, майданчик та цільову аудиторію. 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

СЕС для бізнесу: як уникнути помилок на етапі проєктування?

Антон Березинський 25 квітня 2025 09:00

Що таке індивідуальна податкова консультація та як її отримати ФОП?

Inna Sharova 25 квітня 2025 15:30

Відео на TikTok довше 1 хвилини? Забудьте про це у 2025-му

В'ячеслав Юренко 24 квітня 2025 15:33

FAVBET Tech продовжує співпрацю з Wtech заради розвитку жінок у tech-галузі

Спекотне промо 24 квітня 2025 17:15

NASA отримала результати місії DART. Зонд може врятувати Землю від астероїда

Юлія Даниленко 25 квітня 2025 18:47