Майбутнє Дії, єДозвіл, електронний апостиль та кібербезпека бізнесу: бліцінтерв’ю з керівниками проєктів державної цифровізації
П’ятого листопада у Києві відбувся захід «Країна е-Підприємців» від Міністерства цифрової трансформації України. Серед відвідувачів події — заступниця директора директорату розвитку електронних послуг Мінцифри Валерія Коваль, директор Офісу з розвитку підприємництва та експорту Андрій Ремізов та керівник напряму електронних послуг у проєкті DT4UA естонської Академії електронного управління Андрій Піскун. SPEKA мала змогу поставити їм кілька запитань.
Дія зараз активно інтегрує нові державні послуги. Які ще послуги планується додати у найближчому майбутньому?
Валерія Коваль: Ми зараз працюємо над впровадженням дозволу на зброю у Дії, що передбачає також відображення відомостей про зброю та можливість замовити витяг з Єдиного реєстру зброї. Ці послуги будуть доступними для всіх, хто має дозвіл на зброю.
Також працюємо над електронним підписом для юридичних осіб. Це дасть можливість і бізнесу користуватися електронним підписом, оскільки наразі він доступний лише для фізосіб, тобто не для підприємців. Таким чином ми хочемо розширити цільову аудиторію Дії, аби так само бізнес міг за кілька кліків отримувати послуги.
Крім того, ми активно працюємо над функцією мультишерингу. Це можливість ділитися не лише документами, але й довідками, витягами, які можуть знадобитися у різних життєвих ситуаціях.
Ми також працюємо над великим проєктом з Мінекономіки — це єДозвіл. Ця система має на меті спростити отримання ліцензійних та дозвільних документів для бізнесу. Дія активно долучається до цього процесу.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Нещодавно ми оголосили про бета-тестування послуги для експорту та імпорту товарів, тобто підприємці матимуть можливість подавати заявки на продовження строків валютних розрахунків у міжнародній торгівлі онлайн через Дію.
Чи розглядається можливість інтеграції Дії з іноземними цифровими системами для українців, які перебувають за кордоном?
Андрій Піскун: Так. Один із таких сервісів — документи про освіту, що відображаються у Дії. Проєкт DT4UA порушує питання створення можливості обмінюватися цими документами у країнах ЄС.
Ще один проєкт, над яким ми працюємо спільно з Мін’юстом щодо євроінтеграційних процесів, — це електронний апостиль. Тобто апостилювання документів в електронному вигляді відповідно до Гаазької конвенції про електронний апостиль.
Обговорюється також модернізація українського бізнес-реєстру відповідно до європейських стандартів, що дасть змогу надалі інтегруватися з європейськими бізнес-реєстрами.
Чи є плани інтеграції аналітичних інструментів у «Дія.Бізнес», щоб допомоги бізнесу аналізувати ринок та фінансову діяльність?
Андрій Ремізов: Частина цих сервісів уже реалізована в межах проєкту «Дія.Бізнес». На порталі доступні дашборди для аналізу імпорту та експорту українських товарів у різні країни, експорту конкретних товарних груп до країн ЄС.
Це дає можливість бізнесу безоплатно аналізувати потенціал конкретних ринків і потенціал для експорту конкретних товарів та послуг.
У майбутньому з'являться нові інструменти саме для експортерів. Зокрема, для вибору пріоритетних ринків для експорту. Це допоможе підприємцям обрати конкретну товарну групу та зрозуміти, куди краще експортувати саме цей товар.
Які є бар'єри для цифровізації малого бізнесу?
Андрій Ремізов: Одним із бар'єрів для цифровізації залишається використання деякими підприємцями російського софту. Проте зараз ця проблема вирішується, з’являється багато нових продуктів для українського бізнесу, CRM-системи, системи продажів тощо. У цьому напрямі триває активна робота.
Крім того, у межах проєкту «Дія.Бізнес» є окремий напрям — «Дія.Бізнес | Cyber», що дає підприємцям можливість отримати безплатну кібердіагностику від кіберкомпаній — перевірку на вразливості бізнесу.
Чи є плани або попит на створення певних міжнародних версій застосунку, які можуть допомогти Україні зайняти провідну роль у розвитку цифрових урядових сервісів у Європі?
Валерія Коваль: Наразі ми не працюємо над міжнародними застосунками, зосереджені на розвитку Дії. Якщо надійде відповідний запит щодо інтеграції Дії з міжнародними застосунками, то, звісно, ми розглянемо можливість.