Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Майбутнє без екранів: чи здатні ношені ШІ-пристрої замінити смартфони

Надія Баловсяк
Надія Баловсяк Журналістка
21 лютого 2025 10 хвилин читання

Злет та провал ШІ-гаджета Humane AI Pin мав би відкласти розмови про ШІ-пристрої. Але інформація про те, що саме такий для OpenAI розробляє Джоні Айв, колишній головний дизайнер Apple, свідчить про те, що ринок знову дивиться у бік гаджетів, що працюватимуть під управлінням штучного інтелекту. Проте не очевидно, що вони зможуть здобути довіру користувачів і, якщо не замінять смартфони повністю, то принаймні існуватимуть поруч із ними у кишенях чи рюкзаках користувачів.

Майбутнє без екранів: чи здатні ношені ШІ-пристрої замінити смартфони зображення 1

Слідом за зростанням популярності ШІ-застосунків та вебсайтів, що дають змогу взаємодіяти із чатботами, на технологічному ринку заговорили про ШІ-гаджети. Ці розмови на самому початку дивували експертів, адже сучасні смартфони та їхні мобільні операційні системи мають вбудовані функції штучного інтелекту, та й з підтримкою голосового інтерфейсу у сучасних смартфонів проблем немає.

Проте розробники намагаються здивувати світ концептуально новими рішеннями, переконуючи, що саме ШІ-гаджети замінять смартфони.   

Humane AI Pin. Від інновації до провалу

Одним із найбільш обговорюваних гаджетів із штучним інтелектом останніми роками став Humane AI Pin. Цей маленький пристрій без екрана, створений колишніми співробітниками Apple Імраном Чаудрі та Бетані Бонджорно, представили ще у 2023 році. Розробники Humane AI Pin планували прикріпляти його до одягу, як брошку, а для управління нею мали використовуватися жести, голосові команди та вбудований лазерний проєктор. Окрім того, пристрій здатен розпізнавати те, що потрапляє на очі його камері, що теж мало б допомогти в його роботі.

Майбутнє без екранів: чи здатні ношені ШІ-пристрої замінити смартфони зображення 2 Humane AI Pin. Фото з офіційного сайту

Наприкінці грудня 2023 року пристрій з’явився у магазинах. Humane AI Pin відрізняла немала ціна у $699, а ще $24 потрібно було витрачати на щомісячну передплату — вона передбачала оплату хмарного сховища, функцій дзвінків та необмежене число запитів до вбудованого чатбота. Мабуть найбільш інноваційною його функцією була лазерна проєкція — вбудований лазерний проєктор міг відображати інформацію на руці користувача, наприклад, інформацію про дзвінки або навіть деякі підказки.

Попри те що наприкінці 2023 року журнал Time вніс Humane AI Pin до переліку найкращих винаходів 2023-го, реакція користувачів на цей мінігаджет була не надто приязною. Людям не подобалась його обмежена функціональність та іноді ненадійність. Багато користувачів відзначали його повільні відповіді та неточності у виконанні завдань. Часто пристрій не міг надати точну інформацію, а подекуди навіть не реагував на запити або реагував із запізненням у 10 секунд. Та й лазерна проєкція на руку виявилась не особливо зручним рішенням — відображене часто було погано видно через яскраве освітлення. А ще пристрій перегрівався, тому викликав неприємні відчуття у його власників.

Майбутнє без екранів: чи здатні ношені ШІ-пристрої замінити смартфони зображення 3 Рука — як дисплей. Фото: Humane AI Pin

Підписуйтеся на наші соцмережі

Станом на серпень 2024 року було продано понад 10 тис. гаджетів, але 3 тис. з них повернули. Певного часу кількість повернень пристрою перевищила число проданих. Ще на початку 2024-го компанія-розробник гаджета оголосила про скорочення персоналу.

А найгучніша новина щодо Humane AI Pin з’явилася нещодавно: стало відомо, що техногігант HP купив за $116 млн активи Humane, серед яких понад 300 патентів і патентних заявок. Ця цифра лише на перший погляд виглядає великою, якщо не знати про те, що на піку інтересу до Humane вона оцінювалась у $1 млрд.

Інші ШІ-гаджети, що теж не стали успішними

Хоча Humane AI Pin привернув значну увагу аудиторії, це не єдина розробка ШІ-гаджета без традиційного екрана, який намагалися вивести на ринок. Мабуть, найвідомішим конкурентом Humane AI Pin можна вважати Rabbit R1. Автори цієї розробки позиціюють її як ШІ-помічника, що може виконувати різні завдання у відповідь на запит юзера й здатен сприймати голосові команди та користуватись штучним інтелектом для виконання завдань. Цей мініпристрій мав керуватися за допомогою голосу різними сервісами, скажімо, викликати таксі через Uber, запускати музику в Spotify чи бронювати готелі у Booking. Усе це мало робитись безпосередньо на пристрої без запуску інших застосунків. Проте й у випадку Rabbit R1 користувачі зіткнулись із проблемами – деякі завдання, надіслані гаджету, не виконувались або виконувались із помилками, до прикладу, відтворювалась не та музика, а таксі взагалі не приїжджало.

Майбутнє без екранів: чи здатні ношені ШІ-пристрої замінити смартфони зображення 4 Rabbit R1. Фото з офіційного сайту

Хоча перші продажі Rabbit R1 були доволі непогані, але помилки й відгуки користувачів знизили популярність цього гаджета. Згодом його розробники випустили однойменний застосунок, що спричинило критику та порівняння цього пристрою із стартапом Juicero – смартпресом для соку за $699 з додатковою оплатою пакетів для соку, випуск якого спричинив обурення, коли журналісти зрозуміли, що сік можна отримати і без цього чудо-пристрою.

Поруч із повноцінними ШІ-гаджетами на ринок намагалися вивести навушники, мікрофони та навіть кулони із функціями штучного інтелекту. Так, кулон Rewind Pendant, який згодом змінив назву на Limitless Pendant, можна порівняти з розумним диктофоном, який слухає свого власника, фіксує сказане, перетворює у текст та зберігає на смартфоні. За схожим принципом мали б працювати навушники Iyo One, які показала компанія Rugolo.

Майбутнє без екранів: чи здатні ношені ШІ-пристрої замінити смартфони зображення 5 Навушники Iyo One. Фото з офіційного сайту

У всіх випадках, попри гучні анонси та обіцянки світлого ШІ-майбутнього, усі ці пристрої так і не викликали справжнього інтересу у користувачів. Їхні розробники неодноразово говорили про створення унікального формфактору пристрою майбутнього, спробу замінити смартфони та забезпечити більш природний та інтуїтивно зрозумілий спосіб взаємодії з технологіями.

Наступний розділ OpenAI та Джоні Айва: ШІ та дизайн

Здавалось б, історія з ШІ-гаджетами мала б завершитися, можливо, через те що наразі ринок не готовий до таких пристроїв або тому, що вони були представлені занадто зарано, а функції, які вони пропонували користувачам, тепер доступні у звичайних смартфонах.

Проте нещодавній анонс про співпрацю Джоні Айва та компанії OpenAI про випуск ШІ-гаджета свідчить відразу про декілька моментів. І це не лише про те, що ми найближчим часом побачимо новий ШІ-пристрій, який буде результатом колаборації одного з найвідоміших технологічних дизайнерів та розробника одного з найпопулярніших ШІ-чатботів. Але й про те, що OpenAI серйозно думає над дистрибуцією своїх технологій і намагається зробити все, аби менше залежати від інших техногігантів.

На початку 2025 року стало відомо, що Джоні Айв, легендарний дизайнер, який створив багато знакових продуктів Apple, став працювати над гаджетом для OpenAI, який уже встигли назвати «iPhone для штучного інтелекту», а керівник японського інвестиційного банку SoftBank висловив готовність вкласти у нього понад $1 млрд. Концептуально це має бути пристрій, який реалізує більш зрозумілу та інтуїтивну взаємодію людини із ШІ.

Нещодавно стали відомі подробиці нового пристрою: керівник OpenAI в одному з інтерв’ю розповів, що головним інтерфейсним елементом майбутнього гаджета стане голосове управління. Окрім того, Сем Альтман зізнався, що на створення майбутнього «ШІ-замінника iPhone» потрібно декілька років, адже компанія OpenAI ще й розробляє власні чипи для ШІ, які використовуватимуть у цьому гаджеті. Ці слова очільника компанії підтверджують той факт, що OpenAI готується вибудувати свою власну екосистему навколо ChatGPT, а майбутній ШІ-пристрій лише сприятиме цьому.

ШІ-гаджетам бути. Проте не замість смартфонів?

Мати власний гаджет — це стратегічно важливий крок для OpenAI. Спеціальний пристрій зробить ШІ-рішення компанії доступними для ширшої аудиторії, спростить її доступ до ChatGPT та покладе початок до створення цілісної екосистеми навколо своїх продуктів. Окрім цього, його поява заохотить розробників створювати додаткові рішення для гаджета від OpenAI.

Однак навряд чи найближчим часом такий гаджет зможе замінити смартфон. Обмежений функціонал ШІ-пристроїв та й загалом ШІ-чатботів, а також галюцинації й помилки ШІ-рішень, принаймні на сьогоднішньому етапі розвитку цієї технології, навряд чи зможуть замінити гаджет, яким людина керує сама. Серед інших недоліків майбутніх ШІ-гаджетів можна назвати можливе занепокоєння щодо конфіденційності та їхній доступ до великих об’ємів персональних даних.

Водночас у майбутньому гаджети із штучним інтелектом з голосовим управлінням зменшать потребу в постійній взаємодії з екраном, що може привести до більш здорових стосунків із технологіями, а робота в режимі «вільні руки» може бути особливо корисною у ситуаціях, коли використання смартфону незручне або небезпечне.

Саме тому, попри великі перспективи гаджетів із ШІ, вони навряд чи зможуть повністю замінити смартфони найближчим часом. Смартфони стали невід’ємною частиною нашого життя: вони є основним засобом комунікації, розважальним центром та точкою доступу в інтернет. Гаджети із штучним інтелектом можуть займати певні ніші, наприклад, надавати допомогу без використання рук або скорочувати час використання екрана, але вони радше доповнять смартфони, а не замінять їх повністю, принаймні натепер.

Найбільш імовірний варіант розвитку подій — конвергенція можливостей ШІ та смартфонів або поява абсолютно нових типів гаджетів. А ще — новини про те, що свої ШІ-пристрої розробляють інші техногіганти.

0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

СЕС для бізнесу: як уникнути помилок на етапі проєктування?

Антон Березинський 25 квітня 2025 09:00

Лайфхаки для українців за кордоном: як легко повернути читання у своє життя

Валерій Старик 2 години тому

Вкрадена Батьківщина: історія загубленого покоління

Валерій Старик 2 години тому

​Рекомендація книги «Sapiens: Людина розумна. Коротка історія людства» Юваля Ноя Харарі

Валерій Старик 2 години тому

Що таке індивідуальна податкова консультація та як її отримати ФОП?

Inna Sharova 25 квітня 2025 15:30