Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

«Лікар в дії», або декілька думок про самоврядування в українській медицині

Олександр Бабляк
Олександр Бабляк д.м.н, професор, керів­ник Цен­тру кардіо­хірургічної допомоги “Добробут”, експерт МОЗ
19 серпня 2022 9 хвилин читання

На початку цього місяця у МОЗ відбулася чергова дискусія. Якщо офіційною мовою – за участі міністра охорони здоров'я, представників ОП, Комітету ВРУ з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування, працівників апарату РНБО, окремих представників медичних ГО обговорювались шляхи розвитку самоврядування в сфері охорони здоров'я. А якщо людською, то йшлося про необхідність доопрацювати і впровадити закон про самоврядування медиків у відповідності до вимог ЄС.

Чи це добрі новини?

Не факт. По-перше, учасники зустрічі погодились, що закон про самоврядування медиків потрібен якнайшвидше, тож варто приймати його в першому читанні. По-друге – законопроект планується доопрацювати «із залученням всієї медичної спільноти» лише перед другим читанням. І ось тут варто прокоментувати.

З приводу першого, самоврядування має сенс, якщо йдеться про врядування представників вільних професій, якими лікарі в Україні станом на сьогодні не є. Тому, щоб не перетворити процес самоврядування на процес регулювання, який лише ускладнить життя лікарям, потрібно одночасно або попередньо привести статус і права лікарів до відповідності з тим, як це є у всьому світі. Тобто лікар має де-факто отримати права на вибір форми взаємодії з лікарнею, державою, пацієнтом, і тільки після цього процес самоврядування набуде сенсу і дасть результат.

З приводу другого: залучення всієї медичної спільноти до обговорення законопроекту перед другим читанням є занадто пізнім, щоб надати можливість внести у нього зміни, про які я згадав вище – звісно, якщо їх не буде внесено в перший варіант законопроекту.

Простіше кажучи, цей закон матиме сенс лише в тому разі, якщо він вирішить дві головні та наболілі проблеми нашого медичного середовища:

Проблема 1 – професійна реалізація лікарів,
Проблема 2 – фінансова незалежність медиків.

А тепер докладніше.

Професійна реалізація лікарів

Насамперед, пов'язана з можливістю «відв'язування» лікаря від роботи у певному лікувальному закладі – того, що у професійній спільноті відоме як «кріпацтво лікарів», «лікарське рабство» та «феодальний устрій». Мається на увазі залежність лікаря від трудових відносин з адміністрацією у вигляді трудового договору, що є єдиним можливим варіантом роботи – а це означає обов'язкову причетність до штату лікарні, складність працевлаштування тощо.

Я переконаний і неодноразово писав: скасувати цю кріпацьку модель можна лише у випадку, коли між лікарем та медичним закладом буде доступним для вибору декілька форм відносин. Зокрема, буде можливість укладати цивільно-правовий договір.

Що це означає? Що лікар підписує договір на виконання певної роботи за певну плату з лікарнею або декількома. При цьому лікаря немає у штатному розкладі, він не «висиджує» певний робочий час. Він є рівним у лікувальних повноваженнях і відповідальності з завідувачем медзакладу та іншими лікарями. Саме такий підхід надає йому можливість вибору лікарні, планування та втілення кроків зі свого професійного росту, незалежного від зовнішніх обставин.

Чому ж так довго питання цивільно-правового договору з лікарями не розглядалося взагалі? Вважалося, що лише заклад охорони здоров'я може надавати медичну допомогу (послугу) і нести відповідальність. Лікарі станом на сьогодні виглядають додатком, технічною умовою для відповідності закладу до стандартів надання медичної допомоги. Тішить, що наразі всі учасники засідання, яке відбулося, розуміють, що лікар має мати право на працевлаштування за цивільно-правовим договором. Це реально великий крок у свідомості управлінців. Але…

Важливо: законопроєкт повинен містити не тільки декларативні засади, а й дорожню карту змін, включно із змінами інших правових документів законодавчого поля України. Інакше ж гарні слова, як-от «право на працевлаштування за цивільно-правовим договором», залишаться мертвонародженою ініціативою. Про такі закони кажуть, що вони існують, але не працюють.

Фінансова незалежність лікарів

Фінансові відносини між лікарем та пацієнтом, між лікарем, пацієнтом і третьою стороною – не менш важливе питання. Тут я маю на увазі різні форми прямих фінансових взаємодій, які всі зараз є неофіційними або настільки важкими в реалізації, що для більшості лікарів стають непосильними.

Станом на сьогодні лікар, щоб бути незалежним, має стати ФОП і отримати господарську ліцензію на діяльність в медицині. Фактично це означає, що треба знайти приміщення, оснастити його відповідно до вимог і – ласкаво просимо, будьте незалежними. Зрозуміло, що будь-які інвазивні втручання чи обстеження мають проводитися в спеціалізованих приміщеннях, які проходять свою акредитацію відповідності до вимог МОЗ. Яким чином ці ж вимоги до приміщення працюють, коли лікар консультує на дому у хворого, не має пояснення. Не має, бо інтелектуальну роботу лікаря, на відміну від адвокатів чи журналістів, прив'язали до «стін». Об'єднавши лікаря і заклади охорони здоров'я в одне ціле, теперішнє законодавсто обмежує права лікарів і демотивує активних лікарів до незалежної професійної діяльності.

Наприклад, лікар має право створити ФОП і проводити консультації. Господарська ліцензія для лікаря на старті буде коштувати принаймні декілька десятків тисяч гривень. При спорадичних консультаціях це вкладення окупиться, у найкращому випадку, за пару років. Це є занадто складним і тому не затребувано. Кому потрібна така «власна справа»? Водночас, альтернативного дієвого механізму для старту власної лікарської практики немає.

Залишаються і питання до процесу отримання медичних господарських ліцензій. Будь-який процес, що містить в собі етап розгляду і прийняття рішення умовним «бюрократом», містить також і можливості для корупції. Деякі клініки відразу закладають у кошторис стартапу витрати на дозволи. Не знаю, наскільки це зараз є правилом або виключенням з правил, але сама наявність таких можливостей повинна бути усунена.

Критикуєш – пропонуй! 

Моя пропозиція спирається на приклади вдалої вітчизняної діджиталізації та боротьби з бюрократією. Таких прикладів у нас чимало: від отримання закордонного паспорту до сертифікату про вакцинацію.

Упевнений, що нам варто було б запровадити «Медичну Дію»: лікар вносить в цей застосунок дані про себе із загального Реєстру (а створення такого реєстру якраз і передбачає обговорюваний законопроєкт), проходить авторизацію і від цього моменту отримує право лікувати людей за своєю спеціальністю.

Одночасно з електронним декларуванням лікар отримує:

  • право на діяльність,
  • відповідальність за достовірність внесених змін,
  • відповідальність за результати своєї роботи.

У цій же Дії містяться дані про те, чи є лікар працевлаштованим за трудовим договором в якійсь лікарні, чи має він цивільно-правовий договір з іншими лікарнями, чи є він самозайнятою особою з правом на економічну діяльність із відповідними податками. Якщо лікар ФОП чи є власником ТОВ, то отримуємо дані, чи зареєстрований він в Реєстрі «Суб'єктів медичної діяльності», який також потрібно створити.

За такої організації процесу багато страхів нашого суспільства, пов'язаних з безвідповідальністю в медицині, просто розсіяться. Кожен пацієнт матиме доступ до Реєстрів, щоб перевірити основну інформацію з приводу кваліфікації лікаря чи прав закладу охорони здоров'я.

Важливо: ще одна група страхів дотичних до медицини людей пов'язана з уявленнями, що право на незалежну фінансову діяльність лікарів автоматично зробить всю нашу медицину платною і коштовною. Навпаки, це значно зменшить корупційні ризики в медицині і дасть шанс вивести неофіційні платежі з тіні.

Уточнюю, що мова йде виключно про добровільні відносини пацієнта і лікаря – більш того, не про ті послуги, які оплачує держава в межах програми медичних гарантій від НСЗУ. Це про інше питання: хто отримує гроші за офіційні платні послуги за межами лікарні? Лікар чи абихто? Лікар має право бути отримувачем коштів! За економічною діяльністю лікаря приходить і звітність, і податки, і відповідальність лікарів. За допомогою зручного цифрового інструменту це все можна зробити простим і прозорим. Головне, щоб настільки ж простою і прозорою діяльність була від початку, щоб на етапі старту не було додаткових перешкод і лазівок для корупції. Такий механізм може стати першим і дуже важливим кроком в отриманні лікарем фінансової незалежності.

Імовірно, не всім така пропозиція здається можливою. Та нагадаю, що питання цивільно-правових договорів з лікарями спочатку також не виглядало доцільним в медицині. Але, як вже сказав вище, зараз це майже на етапі розроблення шляхів для впровадження і не викликає застережень. Тож досягли одного, подолаємо й друге.

Одне прохання до всієї медичної спільноти: не треба бути пасивними! Бо ризикуємо залишитися із законопроєктом, який «для галочки» виглядатиме гарним, для управлінців – ще кращим, а для людей – лікарів та пацієнтів – стане черговим половинчастим рішенням, на кшталт багатьох ідей «державно-приватного партнерства». Як той ховрах: нібито він є, але його не видно. Зі свого боку, продовжу ділитись ідеями, практичними напрацюваннями та аналізом ситуації.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Для музики, медицини та медіа. Як українські IT-фахівці просувають провідні індустрії

GlobalLogic Ukraine 20 вересня 2022 17:59

Чи дійсно гроші ходять за пацієнтом та як відновити систему охорони здоров'я після перемоги

Наталія Миронова 19 вересня 2022 19:06

Amazon закриває свою службу телемедицини Amazon Care… щоб ще більше вкладати в медичні послуги

Kateryna Venzhyk 27 серпня 2022 10:57

Венчурні інвестиції, є-лікарі, чи в усіх буде ПТСР та як заговорити українською: про що говорила спільнота SPEKA 15-21 серпня

Kateryna Venzhyk 21 серпня 2022 19:46

У Львові робот-хірург врятував жінку від рідкісного захворювання

Євген Муджирі 10 серпня 2022 10:02