Культура БДСМ: управління в українських реаліях
В управлінні, як і в сексуальних відносинах, кожен має свої уподобання. В Україні серед керівників популярна культура БДСМ. Сама абревіатура багатьом уже здається небезпечною. Але тут з якого боку підійти.
Менеджмент-секс: що не так
Страх, подив, збентеження, огида. Такі емоції у культурному суспільстві викликає абревіатура БДСМ. І не дарма. Є в ній декілька відтінків. І не всі з них світлі.
Степ-синочку, мама тобі із цим допоможе
Перший темний бік розшифровується так:
Б — Безкінечна
Д — Доброта
С — Співчуття
М — Милосердя
Усім хочеться, щоб їх жаліли. Увійшли в положення. Щоб усе було справедливо. Ця модель управління ілюструє деструктивний підхід, де надмірна доброта, співчуття та милосердя використовуються як прикриття для уникання реальних управлінських завдань.
У такій системі безкінечна доброта призводить до відсутності чітких меж і вимог, що дозволяє працівникам уникати відповідальності та демонструвати низький рівень продуктивності.
Співчуття і милосердя стають засобами для уникнення необхідності приймати складні рішення, або забезпечувати належний контроль над роботою. Не рідкісні випадки, коли керівники самі виконують роботу за підлеглих.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Усі люблять поганців. Узяти, до прикладу, Дарта Вейдера. Культова особистість. Але це кіно. А в реальному житті ніхто не хоче бути поганим. Керівники прагнуть бути добрими. Допомагати. Надмірна емоційна підтримка та бажання бути «хорошим» для своїх призводить до відсутності дисципліни, невизначеності в управлінні і, зрештою, до зниження ефективності команди. Брак чітких вимог і контролю підриває мотивацію співробітників і створює атмосферу, де продуктивність і результативність стають вторинними до емоційних аспектів.
Керівник на передовій, власник позаду
Від другої сторони буває віє куколдизмом: керівник робить, власник — спостерігає. Або вони змінюються. У деяких виключних випадках це перетворюється на генг бенг. І це вже не задоволення, а знущання.
Б — Безвідповідальність
Д — Диктатура
С — Свавілля
М — Маніпуляції
Керівник, або власник у цій системі, неначе божество. А божество може робити тільки хороші речі. Заслуги за які він собі і присвоює.
Безвідповідальний керівник уникає відповідальності за результати, перекладаючи провину на підлеглих. Це створює невизначеність у команді, де ніхто не розуміє, хто за що відповідає. В іншій розшифровці «Б» це бездіяльність:
Інженери кажуть «Працює? — не чіпай». Але такий підхід у бізнесі ніяк його не розвиває. Задача керівника покращувати процеси. Тому й маємо досі компанії, які ведуть клієнтську базу в Excel.
Диктатура характеризується тим, що рішення приймаються одноосібно. Будь-яка ініціатива підлеглих придушується. Працівники змушені мовчати через страх і ніяк не можуть впливати на процес. Свавілля в управлінні проявляється в непослідовності керівника, коли рішення змінюються залежно від його настрою чи суб’єктивних обставин. Це породжує хаос і недовіру серед співробітників, оскільки немає чітких правил або процедур. Які тут правила, якщо зараз одне, а через 15 хвилин усе буде інакше?
А щоб отримувати бажане, з вигодою для себе і все тримати у своїх руках — маніпуляції та хитрощі. Маніпулятора рано чи пізно виведуть на чисту воду. Але в такій диктаторській системі вас або не почують взагалі, або ви собі наживете кучу проблем. Та і психологічного тиску не уникнути. Саме тому в таких компаніях велика плинність кадрів. Йдуть не з роботи, а від керівника.
Здоровий управлінський секс
Добре, коли задоволення отримують обидва з партнерів. Головне, не приховувати свої вподобання. Тому, якщо і БДСМ, то з таким відтінком:
Б — Баланс
Д — Дисципліна
С — Системність
М — Мотивація
Така культура це вже фундамент для успішної взаємодії в команді. Вона передбачає баланс керівника між вимогливістю та підтримкою команди. Він не намагається насильно домінувати, підлаштовуючись під ситуацію. Не «рубить із гаряча», а враховує особисті потреби підлеглих і професійні вимоги.
Кожен має можливість проявляти свої таланти і водночас виконувати чітко поставлені завдання. Дисципліна стає основою для чіткої організації праці, де кожен знає свої обов’язки і виконує їх своєчасно. Це не жорсткість або примус, а справедливий підхід, що допомагає утримувати команду в робочій формі.
Системність забезпечує стабільність у роботі: усі процеси налагоджені, а кожен співробітник розуміє свою роль у загальній картині. Добре працює команда чи ні, можна сказати по тому, які результати в неї, коли їх керівник відсутній. Рушійною силою є мотивація. Вона не нав’язується, а формується природно через визнання внеску кожного й підштовхує працівників для досягнення нових висот. Когось, звичайно, доведеться підштовхувати, але в цьому й полягає робота. Само по собі нічого не буває.
Управлінські стилі, як і сексуальні уподобання, мають свої наслідки. Тому спробуйте знайти здоровий баланс із командою. Не забувайте про СТОП-слово, коли почнете вивчати управлінську камасутру.