Куди поїдуть «електрички»: що відбувається в індустрії електромобілів
До кінця 2024 року кількість проданих електромобілів сягне 17 млн, 95% з яких припадає на Китай, Європу та США. Водночас перемога у виборах Дональда Трампа може скасувати низку податкових пільг для виробників. Натомість в Україні ціни зростуть через геть інші причини. SPEKA розповідає, що очікувати на ринку електрокарів у 2025 році.
Податки та демпінг від Ілона Маска
У липні цього року Трамп пообіцяв «закінчити мандат на електромобілі з першого дня», посилаючись на мету адміністрації Байдена перевести половину всіх продажів на електромобілі до 2030 року. Під час передвиборчої кампанії Трамп не шкодував різких висловів на адресу електромобілів та політики з їхнього впровадження, називаючи федеральні витрати на електромобілі та їхні зарядні пристрої частиною «нового зеленого шахрайства».
Є кілька причин, чому майбутній президент приділяв таку велику увагу цим транспортним засобам. Зокрема тому, що його підтримали представники нафтовидобувних компаній. Він обіцяв скоротити бюрократичні труднощі й звільнити американських виробників від обмежень на видобуток нафти.
З цих причин перехідна команда Дональда Трампа планує скасувати податкову пільгу, яку отримували американці за купівлі електромобілів (які дорожчі за автомобілі). Компенсація могла сягати $7500.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Тому більшість виробників електрокарів, серед яких Ford, EV Rivian та Lucid, наполягають на «передбачуваних правилах» ринку і закликають не скасовувати компенсацію для споживачів.
Водночас генеральний директор Tesla Ілон Маск, який виявився надійним прихильником, радником і спонсором новообраного президента, не проти цих змін. На відміну від своїх конкурентів, як-от Ford і GM, Tesla не надто покладається на податкові кредити. Деякі моделі Tesla не підпадають під них через низку вимог, зокрема таку, щоб транспортні засоби не містили компонентів китайського виробництва. Завдяки цьому Tesla мала величезну перевагу у виробництві та створила розгалужену мережу зарядних станцій, що надає їй більшої привабливості на ринку, ніж конкурентам.
«Я думаю, що це було б руйнівним для наших конкурентів і для Tesla, — сказав Маск у липні 2024-го. — Але я припускаю, що довгострокова перспектива дійсно допоможе Tesla».
Водночас Трамп не може в односторонньому порядку скасувати податкові пільги на електромобілі. Вони є частиною Закону про зниження інфляції, який президент Байден підписав у 2022 році. Конгрес мав би внести до нього поправки або ухвалити новий.
Митні війни та релокація виробництва
Однак це не єдина зміна, з якою зіткнеться ринок наступного року. Німецькі автовиробники, як-от BMW, Mercedes-Benz, Porsche та Volkswagen, зіткнулися з падінням акцій на 4,6-6,4% після перемоги Дональда Трампа на виборах. Серед причин — обіцянка запровадити нові мита на імпорт, зокрема для товарів з Європейського Союзу. Попередньо заявлялась ставка у 10% як відповідь на протекціоністські заходи ЄС щодо імпорту американських товарів, зокрема авто. Якщо це станеться, Німеччина найбільше постраждає від нової політики.
Мита також можуть стосуватися Мексики, де німецькі та японські автовиробники або вже мають заводи, або планують їх розширити. Наприклад, BMW виготовляє свої Neue Klasse на заводі у Сан-Луїс-Потосі.
Деякі корейські бренди (Hyundai, Kia, Genesis) мають виробничі потужності у США і теоретично можуть почати виготовляти більше, але також можуть постати перед труднощами, оскільки складають в Америці обмежений асортимент продукції.
Як зміняться ціни на електромобілі в Україні у 2025 році
Водночас в Україні вплив американської політики відчуватиметься незначною мірою, пояснює автомобільний експерт та голова Інституту досліджень авторинку Станіслав Бучацький.
«По-перше, ще достеменно невідомо, чи справді Трамп буде впроваджувати мита та скасовувати податкові пільги. До того ж американський ринок мінімально впливає на Україну — більшість автомобілів, які імпортують із США, це та звані битки, тобто автомобілі, які були у користуванні та потрапили у ДТП», — наголошує Бучацький.
За словами експерта, українці, обираючи автомобіль орієнтуються саме на вартість. Українці імпортують з США саме автомобілі Tesla, які за останній рік здешевшали на 30-40%. Загалом їх купували навіть більше, ніж у багатшій та мирній Польщі. Нові електромобілі імпортують переважно з Китаю. Наприклад, Volkswagen-FAW, повністю китайський автомобіль, який випускається у колаборації з німецьким власником бренду. У такому разі ціна продукції китайського Volkswagen-FAW, який майже не відрізняється у дизайні від оригіналів VW, могла бути вдвічі нижчою. Пік такого імпорту припав на минулий рік.
Водночас масового скорочення виробництва електрокарів у Європі також не прогнозується. «США може ніколи не заборонити автомобілі у найближчому майбутньому, — додає експерт. — Натомість у Європі це рішення вже ухвалили і з 2035 року автомобілі не будуть випускати взагалі».
В Україні вартість електрокарів з наступного року, найімовірніше, зросте. Річ у тім, що наразі імпорт електромобілів звільнений від сплати мита та ПДВ. Єдиний збір — акциз, вартість якого 1 євро за 1 кВт місткості батареї. Термін нульового розмитнення спливає у 2024 році.
«У парламенті не зареєстровано жодного законопроєкту, який би пропонував продовжити ці пільги на електромобілі, а коли триває війна і потрібні гроші у бюджет, варто готуватись до того, що ринок електромобілів суттєво зміниться саме з початку наступного року. Повернення ПДВ та мита може взагалі змінити картину на ринку і підняти вартість до 30%», — каже голова Інституту досліджень авторинку.