Мета: цифрова благодійність. Як сучасні технології та тренди змінюють наші уявлення про доброчинців
Волонтери посідають особливе місце в українському суспільстві. Революція Гідності, АТО та й усе життя України після 2014 року не можна уявити без постійної участі українських благодійників та допомоги від них.
Але часи змінюються, як і масштаби допомоги для наших захисників. Повномасштабне російське вторгнення — великий виклик для усього волонтерського руху.
Чи можуть сучасні тренди та цифрові технології бути корисними для благодійності?
Коли ще звірі говорили…
У золоту епоху телебачення великі благодійні концерти, що транслювали на мільярдні аудиторії, привертали увагу світу до важливих проблем. Так, у 1985 році завдяки концерту Live Aid, присвяченому допомозі жертвам голоду в Ефіопії, організаторам вдалося зібрати понад £150 млн.
Попри те що телебачення й досі залишається важливим джерелом інформації для багатьох людей, з появою інтернету воно втрачає свій вплив на молоді покоління. Очевидно, для молоді благодійники мають вигадувати нові формати взаємодії.
З іншого боку, ніколи не втрачають своєї актуальності благодійні аукціони. Участь відомих художників, скульпторів та інших селебриті допомагала не лише зібрати більше пожертв, але й донести важливість проблеми.
Тут варто згадати актуальний благодійний аукціон у березні 2022 року, де на продаж виставили роботу Бенксі CND Soldiers. Уторговані кошти — £81 тис. — передали лікарні «Охматдит».
Однак і тут є нюанс. Варто розуміти, що участь у подібних аукціонах може взяти досить вузьке коло людей: початкова ставка на картину відомого англійського майстра стритарту становила £20 тис. Таке задоволення далеко не кожен може собі дозволити.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Тож як благодійникам бути одночасно і актуальними, і відкритими для широкого кола потенційних донорів та учасників кампаній?
Welcome to the Matrix
Цифрові технології відкривають перед нами принципово нові можливості. Новини, мода, робота, спілкування — все це нині майже повністю перейшло у диджитал. Дозвольте погратися у передбачення: цей матеріал ви читаєте зі свого смартфону або ж лептопа.
Часто перед волонтерами стоїть завдання привернути увагу загалом громадськості, а не конкретної аудиторії, як у випадку з традиційними мистецькими аукціонами. Використання широких аудиторій соцмереж, глядачів YouTube чи інших популярних платформ підходить якнайкраще.
Та мода змінюється. Щоби виділятися серед загального інформаційного потоку, благодійним проєктам варто творчо підходити до поставлених завдань, поєднуючи тренди та технології. Такими за останні кілька років сміливо можна назвати штучний інтелект та технологію блокчейн й NFT (non-fungible token).
Мистецтво і технології
Сучасне мистецтво швидко бере на озброєння найновіші технології, перетворюючи їх на спосіб отримання унікальних мистецьких витворів. Так, у 2018 році на аукціоні Christie's вперше виставили роботу, повністю виконану штучним інтелектом. Перевершивши усі очікування, полотно Edmond de Belamy продали за $432 тис.
Не менш революційним був запуск у світі мистецтва технології блокчейну. Сучасні митці, великі музеї та й звичайні інтернет-користувачі не просто отримали можливість поділитися й придбати унікальні цифрові матеріали.
Таким об'єктом може стати будь-що: від популярного у мережі вірусного відео чи мемів до копій світових шедеврів. Усе це дозволило побудувати новий повноцінний цифровий мистецький ринок.
Є ще один важливий аспект. Власником такої роботи можуть стати відразу сотні або ж тисячі користувачів, як у випадку з роботою The Merge. Отримати свою частку у творі змогли майже 30 тис. учасників, а загальна вартість роботи становила $91,8 млн, а це зробило її найдорожчим NFT в історії.
Цифрова благодійність
Як бачимо, разом із сучасними технологіями відкривається величезне поле для роботи благодійних організацій.
На відміну від попередніх форматів доброчинства (концерт, аукціон чи продаж мерчу) цифрові технології відкривають можливість для участі всіх користувачів мережі, незалежно від їхнього матеріального чи соціального статусу.
Саме на межі технологій та мистецтва виник проєкт #MintForUkraine — найбільша в історії колекція NFT-мистецтва.
Це унікальний проєкт з 1 млн творів NFT-мистецтва, що були створені штучним інтелектом за участі сучасного американського художником Філа Босуа. Натепер проєкт об'єднує митців у всьому світі заради збирання гуманітарної допомоги Україні.
Усі твори колекції натхнені українськими письменниками, поетами, художниками, режисерами та усією багатою українською культурною спадщиною.
Отримати NFT-твір #MintForUkraine можна безкоштовно. Зібрані пожертви спрямують на допомогу Україні та її народу для боротьби за власну свободу та незалежність.
Від 26 квітня #MintForUkraine відкритий для усіх охочих. Унікальна колекція NFT-мистецтва доступна на офіційному сайті проєкту: https://mintforukraine.org/.