Крипторинок падає, біткоїн коштує менше $35 тис. Що відбувається та хто винний?
Ввечері 22 січня курс біткоїна впав нижче $35 тис. за монету. Це найнижчий показник за останні сім місяців. Суттєве падіння переживають і інші популярні криптовалюти.
SPEKA розповідає, що відбувається на крипторинку, чому все так стрімко падає та що буде далі.

Що сталося?
У ніч проти 21 січня біткоїн втратив 8% вартості і вперше від серпня минулого року впав нижче $40 тис. за монету. Протягом п'ятниці та суботи він продовжив падати. Найнижче на момент підговки матеріалу значення було зафіксоване 22 січня о 19.30 – $34,4 тис. за один біткоїн.
Станом на 9 ранку неділі найпопулярніша криптовалюта трохи відіграла падіння – $35,8 тис. за монету. Але загалом за останній місяць біткоїн втратив майже чверть своєї вартості і вже дуже далекий від рекорду, що мав у листопаді — $69 тис.
Також значно упали котирування й інших провідних криптовалют. Ethereum в п'ятницю подешевшав на 12%, Binance Coin на 10%, Solana на 15%. Падає й переважна більшість решти криптовалют.
Загалом продаж крипти пришвидшується, і, за оцінками Coinmarketcap.com, з ринку криптовалют за п'ятницю вивели майже $147 млрд. Його капіталізація за 24 години скоротилася на 7,1%, до $1,95 трлн.
Стабільно поводяться лише стейблкоїни — криптовалюти, що забезпечені доларами США. Деякі з них, зокрема Tether та USD Coin, навіть трошки зросли.
В усьому винна Федеральна резервна система США?
Як пише Businessinsider, інвестори масово позбавляються не лише своїх активів у криптовалютах, а й акцій високотехнологічних компаній. Причина — Федеральна резервна система США (аналог українського Нацбанку) має незабаром значно підняти облікову ставку, а також загалом зменшити стимулювання економіки.
Зробить вона це у відповідь на найбільшу від 1980-х інфляцію. Таким чином, кількість грошей в економіці зменшиться і нестабільні за своєю природою криптовалюти, а також технологічні компанії, багато з яких узагалі не є прибутковими, стануть занадто ризиковими активами для інвесторів.
Гроші, виведені з ринку криптовалют, інвестори вкладають, зокрема, у казначейські облігації США, які останнім часом зросли в ціні і є набагато надійнішими активами.
Ще одна дія від ФРС, яка могла спричинити падіння, — звіт «Долар у часи цифрової трансформації», який опублікували напередодні. Серед іншого у ньому йдеться про можливе запровадження урядової американської криптовалюти.
Що ще могло вплинути?
- Загальносвітова економічна невпевненість, спричинена новою хвилею пандемії. Зокрема, китайські інвестори, як пише CoinDesk, налаштовані виводити гроші з крипти через те, що економіка країни сповільнюється під загрозою нового штаму коронавірусу «Омікрон».
-
Заяви американських посадовців щодо неврегульованості криптовалют.
-
Загальне падіння фондового ринку. Біржовий індекс Nasdaq скоротився на майже 5%, а S&P 500 падає вже третій тиждень поспіль.
-
Економічна ситуація у США загалом: згадувана вище інфляція, найвища за останні десятиріччя, а також критично високий рівень безробіття.
-
Центральний банк РФ 20 січня запропонував заборонити обіг криптовалют в Росії.
Що буде далі?
Аналітики однієї з найбільших криптовалютних бірж Huobi прогнозують, що цього року на біткоїн та загалом на крипторинок очікує депресія. Криптовалюти вийдуть у так звану ведмежу фазу, тобто будуть переважно втрачати в ціні. Основна причина — та сама антиінфляційна політика Федеральної резервної системи, про яку ми писали вище.
А професор Університету Пенсильванії Кевін Вербах, який спеціалізується на блокчейні та цифрових активах, узагалі вважає, що ринок криптовалют є «бульбашкою» і зростати постійно не може. Рано чи пізно на цьому ринку має статися струс, «і тоді ми побачимо, що є реальним, а що ні».
Один із піонерів крипторинку Джихан Ву, навпаки, упевнений, що криптовалюти та блокчейн-технології згодом зростуть до десятків трильйонів доларів. А зростання криптовалют у довгій перспективі набагато переважить нестабільність цін. На думку Ву, навіть якщо 95% сьогоднішніх криптовалют втратять вагу та зникнуть, решта 5% значно зростуть.