Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Celsius Network на грані банкрутсва. Що сталось з криптокредитором?

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
13 липня 2022 7 хвилин читання

Компанія Celsius Network, яка займалась криптокредитуванням та керувала депозитами на понад $20 млрд зараз на межі банкрутства. Financial Times проаналізувала історію компанії, а SPEKA розповідає головне та як «криптозима» і необачні інвестиції привели компанію до ймовірного краху.    

Чим займається Celsius Network? 

Фактично — це криптобанк та інвестиційна компанія. Клієнти могли вносити на рахунок компанії низку криптовалют, включно з BTC та ETH, щоб отримати відсоток прибутку, або брати позики під їх заставу. Компанія керувала активами на понад $20 млрд та пропонувала клієнтам вищі, ніж у банках ставки — до 18 % річних. 

Celsius Network заснували у 2017 році Алекс Машинскі, Даніель Леон та Ньюк Гольдштейн.

Проблеми почались у червні 2022 р., коли компанія на фоні падіння ринку криптовалют на невизначений термін призупинила всі перекази та зняття коштів, пояснивши це «екстремальними ринковими умовами». Також компанія звільнила частину працівників. 

Що сталось із компанією? 

Криптоспільнота називає кризу Celsius «моментом Lehman Brothers» (банкрутство одного з найбільших банків інвестиційних банків США, який часто розглядають як початок світової економічної кризи 2008 року).

Ціни на криптовалюту продовжують падати. А розпродаж токенів та підвищення процентних ставок спонукає великих інвесторів не вкладатись у ризиковані активи, такі як криптовалюта. 

Celsius не єдина з великих криптокомпаній, яка переживає занепад. У травні обвалилась криптовалюта Terra вартістю $45 млрд, а також щонайменше дюжина фондів, бірж та кредиторів.  

Celsius покладався на потік депозитів від дрібних інвесторів, які позичав великим криптокомпаніям і використовував для ризикованих ставок на неперевірені підприємства. Фірма обіцяла надзвичайно високі процентні ставки, водночас стверджуючи, що ризики невеликі. Співрозмовники Financial Times стверджують, що у бюджеті компанії є діра приблизно у $2 млрд доларів. 

Власний токен 

Бізнес-модель Celsius була в тому, що фірма пропонувала найвищі відсоткові ставки лише клієнтам, які погоджувалися отримувати виплату відсотків у токені компанії CEL. Над цим активом компанія мала значний контроль. Celsius був найбільшим власником CEL та основним покупцем токена, щотижня його на відкритому ринку. З липня 2019 року Celsius витратила на такі покупки 350 мільйонів доларів.

Щоправда, через ситуацію на ринку та підозри рідний токен Celsius CEL, впав із свого піку в $8 до менш як $1. Хоча компанія закликала клієнтів не продавати токени внутрішні документи показують, що топменеджмент компанії продавав власні CEL на мільйони доларів. 

У той самий день, коли Деніел Леон опублікував своє відео, рекламуючи майбутнє криптовалюти, торгові записи Celsius показують, що він продав CEL на $1,8 млн. Це лише один з 16 продажів, які Леон здійснив з жовтня 2020 р. по серпень 2021 р., що принесло $11,5 млн. З жовтня 2020 року, приблизно за рік, менеджери Celsius продали компанії CEL на суму понад $40 млн не враховуючи інші канали продажу. 

Алекс Машинскі, виконавчий директор Celsius теж почав продавати у жовтні 2020 р. Колишні співробітники вважають, що він здійснив додаткові продажі через інші канали. Базуючись на загальнодоступних даних блокчейну, Arkham Intelligence оцінює, що він продав через біржі токенів на  $44 млн. Машинскі не прокоментував ці дії. Натомість ще у грудні 2021р. він писав у Twitter: «Усі засновники CelsiusNetwork придбали #CEL і не є продавцями токена».

Інвестиції у DeFi та сумнівні операції

Celsius з 2021 року інвестував мільярди на проєкти у сфері DeFi (децентралізованих фінансів). Ідея DeFi полягає у прямій передачі коштів за допомогою блокчейну без участі банків. Але низка проєктів, які вона підтримувала, не запустились, що призвело до збитків. 

Відділ комплаєнсу компанії у лютому 2021 р. підготував документ, який попереджав, що певні співробітники могли інвестувати гроші в нові фонди без отримання дозволу та без перевірок ризиків. Також співробітники можуть переміщувати активи з одного фонду в інший, щоб приховати збитки. «Компанія може роздувати свої показники активів під управлінням (AUM) та підвищувати ціну акцій/токена, використовуючи неправдиву фінансову інформацію», — попереджається в документі. 

Хоча компанія стверджувала, що має 1,7 мільйона клієнтів, колишні співробітники кажуть, що ця кількість була набагато меншою після видалення невикористаних і продубльованих облікових записів. Важко було і відстежувати активи Celsius. Часом внутрішні бази даних не надавали однакові цифри AUM.

Надія на порятунок та тиск регуляторів

За кілька днів до заморозки коштів у червні керівники Celsius вели залаштункові переговори з потенційним рятівником: 30-річним мільярдером Семом Бенкманом-Фрідом. Його компанії, включно з криптобіржею FTX, надавали кредити для порятунку двом іншим криптокредиторам: Voyager (минулого тижня оголосив про банкрутство), і BlockFi.

Він був готовий запропонувати Celsius фінансову допомогу. Спочатку керівники FTX вважали, що проблеми в Celsius були через невідповідність ліквідності. Але в ході переговорів команда FTX шокував масштаб виявлених проблем у Celsius, зокрема діра в їхньому балансі на $2 млрд. Переговори завершилися, коли Celsius публічно оголосив, що припиняє виведення коштів.

Celsius став мішенню кількох державних регуляторів у США та Великобританії, які стверджували, що він здійснює ризиковані операції з грошима клієнтів. Зокрема незрозумілим є правовий статус їх власного токена. 

Через зіткнення компанії з Управлінням фінансової поведінки Великобританії (FCA) компанія перенесла свою штаб-квартиру з Лондона в Хобокен (Нью-Джерсі, США) у червні 2021 року. Тоді FCA запроваджувала новий режим реєстрації для криптокомпаній. Celsius оголосила про відхід, заявивши, що відкликала свою заявку у FCA через «регуляторну невизначеність». Двоє колишніх співробітників кажуть, що компанія зіткнулася зі скептицизмом з боку влади Великобританії. Один говорить, що FCA розглядало Celsius як схему колективного інвестування, і тому до неї повинні застосовуватися жорсткіші правила. 

Що відбувається зараз

З моменту замороження коштів у червні Celsius мало комунікував публічно. У фірмі заявили, що намагаються «стабілізувати ліквідність» і вивчають «стратегічні операції, а також реструктуризацію наших зобов'язань». Державні регулятори США розслідують заморожування фінансування. 

Також учора з'явились новини, що фірма погасила деякі борги перед компаніями, щоб вивільнити активи у криптовалюті, які зберігались у позичальників як застава.

Транзакції показують, що гаманець Celsius у вівторок перерахував компанії Aave $81,6 млн у стейблкоїні Circle USDC  (зараз ще залишається винним цій фірмі $8,5 млн). Ця транзакція вивільнила $410 млн в stETH. А також повернув борг перед компанією Maker у $228 млн та повернув заставу у $440 млн у Wrapped Bitcoin(WBTC).

0
Прокоментувати
Інші матеріали

З криптою до супермаркету. В Україні запустили першу криптовалютну платіжну картку

Вадим Добровольський 22 вересня 2022 10:37

Sony Music покидає росію, криптовалюта прирівнюється до цінних паперів та нова екзопланета. Ранкова SPEKA

Олександр Тартачний 10 вересня 2022 09:00

СБУ почала блокувати криптогаманці росіян, які збирають кошти на війну з Україною

Євген Муджирі 23 серпня 2022 13:06

Супутник від Притули, Apple повертає працівників в офіс, статистика зарплат по регіонах та нові марки від «Укрпошти». Ранкова SPEKA

Олександр Тартачний 19 серпня 2022 08:45

Мережі магазинів електроніки «ТехноЇжак» та Stylus почали приймати криптовалюти для оплати за товари

Євген Муджирі 18 серпня 2022 17:11