Японські вчені виявили цунамі завдяки детектору космічних променів
Вчені Токійського університету описали перший випадок, коли хвилі цунамі вдалося зафіксувати шляхом моніторингу мюонів — високоенергетичних елементарних частинок, що дістаються Землі разом із космічними променями і безперешкодно проходять майже крізь будь-які об'єкти. Приміром, доки ви дочитаєте це речення, ваше тіло пропустить крізь себе близько сотні тисяч мюонів.
Одна з найкращих мюонних обсерваторій розташована в автомобільному тунелі на дні Токійської затоки. Система під назвою TS-HKMSDD об'єднує 20 мюонометрів завдовжки приблизно два метри.

Прилади вимірюють рівень води у реальному часі, аналізуючи характер розсіювання у ній частинок. У вересні 2021 року таким чином вдалося виявити у затоці невелике цунамі, що прийшло з півдня разом із тайфуном.
Як зазначає геофізик Токійського університету Хіроюкі Танака, це дослідження підтверджує великий потенціал технології. За його словами, мюонометри обійдуться дешевше, ніж супутники, підводні сенсори та поплавкові вимірювачі коливань рівня води. Сьогодні подібні до TS-HKMSDD системи тестують у Фінляндії та Великій Британії.
