У сусідній зоряній системі Проксима Центавра відкрили нову потенційну планету. Що варто про неї знати
Астрономи Європейської південної обсерваторії у Чилі знайшли нового кандидата в екзопланети Проксима d. Він обертається навколо найближчої до нас (після Сонця) зірки Проксима Центавра, що розташована на відстані 4,2 світлових років, або приблизно 40 трлн км від Землі.
Як шукали планету
Екзопланетами називають планети, розташовані за межами Сонячної системи. Насьогодні вченим достеменно відомо про майже 5000 таких об'єктів. Ще декілька тисяч перебувають у статусі кандидатів в екзопланети, чиє існування потрібно довести.
Зазвичай для пошуку кандидатів застосовують два способи.
- Транзитний. Телескопи спостерігають за випромінюванням зірки. Систематичні блимання можуть свідчити про наявність екзопланети, що регулярно проходить між зіркою і Землею, затуляючи світло.
- Визначення радіальної швидкості. Зірка і планета утворюють гравітаційно пов'язану пару, що обертається навколо спільного центру мас зіркової системи (барицентру). Це змушує зірку трохи розхитуватися на місці, що спричиняє доплерівський зсув випромінюваного світла: коли зірка віддаляється від Землі, довжина хвилі трохи розтягується, коли наближається — стискається.
Перший метод добре підходить для виявлення великих об'єктів, що помітно затуляють світло зірки. Нещодавно відкрита Проксима d важить у чотири рази менше, ніж Земля, тому вченим довелося обрати метод радіальної швидкості. За словам дослідників, коливання довжини світла були такими незначними, що спочатку їх сприйняли за результат внутрішніх процесів зірки.

Що натепер відомо про Проксиму d
Проксима d віддалена від своєї зірки на 4 млн км — у десять разів менше, ніж Меркурій від Сонця. Орбітальний період становить понад п'ять днів. На жаль, навіть теоретично існування життя на планеті неможливе: хоча червоний карлик Проксима Центавра удвічі холодніший за Сонце, близьке розташування до нього унеможливлює наявність рідкої води та інших умов для виживання будь-яких біологічних форм. Втім, вчені припускають, що у нашій Галактиці є ще багато перспективних планет, і знайти їх лише питання часу.
Нагадаємо, NASA працює над концептом мініатюрного космічного апарата StarChip, щоб подолати відстань до Проксими Центавра лише за 20 років. Сучасним кораблям довелося би летіти туди понад 80 тис. років. Подробиці читайте у матеріалі SPEKA.