Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Спекотне промо
Спекотне промо
9 жовтня 2023 7 хвилин читання

Короткий посібник з Product Discovery. Як вийти на ринок з успішним продуктом

Product Discovery — це те, що багато стартапів пропускають, віддаючи перевагу розробці і швидкому входу на ринок. Але якщо вони забудуть про цей етап, то пізніше неодмінно зіштовхнуться з багатьма ризиками та проблемами, яких можна було б легко уникнути, якби вони відвели трохи часу, щоб краще доопрацювати свою ідею.

І хоча іноді це може виглядати як непросте завдання, насправді діскавері продукту — це не rocket science. Ми можемо розкрити всі основні моменти в короткому посібнику, просто перераховуючи шість ключових пунктів. Використовуйте їх максимально вигідно.

Андрій Пастушок
Андрій Пастушок
Principal Product Manager у Sigma Software

Один: головна перевага Product Discovery

Давайте почнемо з одного основного твердження: чому етап Product Discovery є важливим для будь-якого продукту і будь-якої ідеї. Основна ідея полягає в тому, що вона допомагає заощадити час і краще зрозуміти продукт перед розпочатком розробки. Просто робіть це і ви не пошкодуєте.

Дві: речі, які слід пам'ятати про Product Discovery

Product Discovery – це постійний процес. Ніколи не буває так, що ви маєте 100% інформації і можете прийняти остаточне рішення. Проте на ранніх стадіях Product Discovery є особливо вигідним з багатьох причин: від економії часу і грошей до кращого формування вашої ідеї. А що, якщо ви вже середині свого шляху? Забути про Product Discovery? О ні. Краще пізно, ніж ніколи. А ще краще – розпочніть якнайшвидше.

Три: цілі Product Discovery

Давайте пригадаємо, навіщо, власне кажучи, нам потрібна діскавері фаза? Які цілі ми переслідуємо? По-перше, ми хочемо переконатися, що у нас є рішення, яке відповідає потребам ринку. Це найважливіше. Якщо у вас немає цього, це означає, що ваш продукт не має сенсу: його ніхто не купить.

По-друге, ця фаза мінімізує ризик і невизначеність (хоча їх ніколи не можна повністю усунути). Проте на початку створення продукту невизначеність велика, і отримання кращих гайдлайнів вдвічі важливіше, чи не так? Крім того, якщо у вас є партнери, це допоможе всім прийти до спільної точки зору.

Ще одне: діскавері допомагає переконатися, що у вас є необхідні артефакти, які дозволять розпочати розробку. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Чотири: основні аспекти, які слід виявити під час Product Discovery

Давайте розберемося. Фаза виявлення продукту має вивчити чотири головні аспекти:

 • 1
  продукт;
 • 2
  досвід користувача;
 • 3
  технології;
 • 4
  виконання.

З точки зору продукту ми повинні відповісти на такі ключові питання:

Чи задовольняє наше рішення потреби ринку?

Яка конкуренція на ринку і як ми плануємо виділятися серед інших компаній та продуктів?

З точки зору досвіду користувача наше завдання – з'ясувати, чи користувачі отримають гарний досвід використання продукту, і чи можемо масштабувати продукт для користувачів. Якщо ми маємо справу з складними рішеннями, нам потрібно знайти найпростіший спосіб досягнення результатів, не втрачаючи якості продукту.

В аспекті технологій нам потрібно визначити, чи технічно здійсненно реалізувати продукт. Тут будуть потрібні різні варіанти вибору, оскільки не існує одного універсального підходу. Ми повинні розумно обирати технологічний стек, зосереджуючись на тому, що підходить найкраще. Також важливо подумати про архітектуру продукту, інфраструктуру та визначити нефункціональні вимоги.

З точки зору виконання ми маємо визначити, скільки часу знадобиться на розробку, скільки зусиль потрібно, які ризики можуть виникнути та як їх уникнути. Нам потрібно вибудувати карту продукту, створити список функцій, впорядкувати беклог і планувати наступні кроки.

Вся ця інформація також буде корисною для приваблення інвесторів, які, звісно, хочуть бачити, що вони інвестують у продукт, який ретельно обдуманий і грамотно розроблений.

П'ять: експертів для ефективної команди діскавері. Або більше

За моїм досвідом, коли ми вивчаємо продукт, ми зазвичай збираємо команду експертів з чотирьох основних напрямків: Product Manager, Project Manager, UX спеціаліст та Software Architect. А ще я наполегливо рекомендую залучити принаймні ще одного фахівця.

Якщо ви думаєте, що я забув вказати, кого саме, то ні. Все залежить від конкретного продукту.

Моя основна порада – завжди намагатися залучити підтримку від фахівців у спеціалізованих галузях та тих, хто може додати цінності майбутньому продукту. Це можуть бути DevOps, ML експерти, інженери з безпеки тощо.

Якщо ваш продукт дуже складний, можливо, знадобиться ще більше спеціалістів. У моєму досвіді були випадки, коли в діскавері продукту працювало близько 15 осіб, щоб впевнитися, що ми розглянули всі необхідні питання і мали всю потрібну інформацію.

Основна думка тут полягає в тому, що якщо у вас є хтось, хто може вам допомогти відповісти на питання, в яких ви не є експертом, обовʼязково залучіть цю людину. Не обов'язково залучати їх на постійній основі, лише щоб ви могли впевнитися, що ви розглянули всі аспекти.

Шість: тижнів — це найдовший етап діскавері

Скільки часу треба виділити на фазу Product Discovery? За моєю практикою, цей етап може тривати максимум шість тижнів. Протягом цього часу ви отримаєте досить точні дані щодо обсягу продукту та зусиль, які вам потрібно буде вкласти протягом наступних трьох місяців, а також загальне уявлення про те, як цей продукт буде розвиватися протягом наступних 6-12 місяців.

У моїй роботі ми зазвичай починаємо з pre-discovery дій, які спрямовані на збір якомога більшого обсягу інформації про продукт з різних джерел, без залучення зацікавлених сторін.

Наступний етап включає цілу низку внутрішніх та зовнішніх воркшопів для поглиблення у контекст продукту, ринок, кінцевих користувачів тощо. Паралельно з цим наші експерти з UX працюють над створенням правильного контексту для всіх технічних і організаційних аспектів.

Потім відбуваються обговорення щодо підтримки, технічних аспектів та виконавчих питань, які призводять до важливих рішень і заздалегідь визначених компромісів. Ми збираємо всю необхідну інформацію, щоб перейти до фази розробки продукту.

Можливо, у вас виникне питання: а якщо розробка продукту займе всього кілька тижнів? Чи має сенс витрачати на виявлення продукту такий самий час?

Зрозуміло, що ні. Якщо у вас є продукт, який можна швидко розробити і який не потребує додаткового дослідження щодо складності, ви ще можете провести простий аналіз, щоб відповісти на основні питання з різних точок зору, без глибокого розгляду. Це, як я вже говорив, допоможе вам зрозуміти, як ваш продукт вписується у ринок, тримати усіх у команді на одній хвилі і зменшити ризики.

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Стартап Wiz не прийняв пропозицію від Google на $23 млрд

Олеся Дерзська 4 години тому

Як стартапам зареєструватись на Open Data Accelerator з призовим фондом в 5,8 млн грн

Олеся Дерзська 18 липня 2024 19:35

Мінцифри шукає стартапи, що представлятимуть українську екосистему на фестивалі у Фінляндії

Владислав Паливода 16 липня 2024 20:50

Як перевірити ідею IT-стартапу і не вбити на це роки життя і сотні тисяч доларів

Maryna Pavliuk 11 липня 2024 22:42

Mission Possible оголосив набір для стартапів на ранніх стадіях — як взяти участь

Владислав Паливода 11 липня 2024 22:38