Як створити продукт, що «вистрілить»: сім корисних порад для молодих винахідників
Винаходи та інновації суттєво впливають на економіку та рівень життя будь-якої держави. Тому винахідники відіграють дуже важливу роль у розвиткові країни в цілому. Попри успіхи в інших галузях (наприклад, диджиталізації) Україна поки не знаходиться в авангарді світових інновацій.
Які основні причини та як покращити дану ситуацію? Що потрібно робити, щоб проєкти успішно реалізовувалися, переходили від задуму до візуалізації та інтегрувалися в життя? Яких правил необхідно дотримуватися винахідникам, щоб їхні винаходи були не просто цінними для наукового середовища, а й приносили гроші — їм та державі? Спробуємо розібратися в цих питаннях.
Чому не всім винаходам вдається реалізувати свій потенціал
Перейдемо до статистики: станом на четвертий квартал 2023 року здійснено реєстрацію 133574 винаходів. За перші дев’ять місяців 2023 року – 2076 винаходів. За 2022 рік – 2760 всього. Чи знайшли вони всі вагоме місце на ринку? Очевидно що ні. Винаходів, які реалізувались і стали у масове виробництво, на жаль, небагато.
Чому ж не всі винаходи знаходять місце на ринку? Візьмемо найочевиднішу причину – деякі розробки просто можуть бути не практичними й не знайти застосування у реальному житті. Але це далеко не все. Одна з важливих проблем полягає в тому, що у нас все ще не відпрацьована культура комерціалізації науки.
Підписуйтеся на наші соцмережі
В українській національній інноваційній системі трансфер технологій ніколи не був сильною стороною, тому система не може повноцінно забезпечувати комерціалізацію технологічних винаходів та наукових досягнень. Серед причин такої ситуації:
- відсутність послідовно здійснюваної державою інноваційної політики;
- підтримка організаційних форм, які обслуговують в інноваційному циклі так звану «лінійну» модель та адміністративно-командне управління науковою та освітньою галуззю України;
- невідповідність інноваційної інфраструктури реальним потребам країни;
- відсутність належних знань, навичок та ІР й інноваційної культури в цілому.
Як наслідок – спостерігається дуже великий розрив між кількістю повністю завершених наукових досліджень й отриманими національними патентами та наднизьким рівнем їх комерціалізації.
Чому так відбувається? По-перше – науковці, винахідники, креатори, які мають патенти або наукові розробки, не досконало володіють знаннями щодо потреб бізнесу. По-друге – інноваційні розробки майже не користуються попитом у бізнесових структурах. Саме через це в українських наукових установах та університетах існує таке поняття, як «наука заради науки», тобто дуже низька комерціалізація отриманих результатів.
Можна зробити проміжний висновок, що наразі досягнення балансу у відносинах суспільства і бізнесу з винахідниками у форматі спільної діяльності – є нагальною потребою. Так, у нас поки не відпрацьована система «винахідник-бізнес». Але ми маємо її будувати зараз та працювати з тим, що є.
Важливі поради для винахідників
Усі сучасні технології з’явилися завдяки винахідникам. Талановиті люди створювали нові проєкти навіть тоді, коли їхній задум ще неможливо було реалізувати через недосконалість науки та техніки. Час не стоїть на місці – цивілізація розвивається, з’являється більше можливостей, народжуються нові генії, створюються унікальні розробки, покликані полегшити життя. Але варто розуміти, що для реалізації навіть найдосконалішого винаходу потрібно дотримуватися чітких правил.
Ось декілька важливих кроків, які допоможуть інноваторам втілити задумане у життя:
-
1
Реєструйте. Перший і головний пункт. Без патентування робити нічого. Хтось може запатентувати винахід ще до вас. А навіть якщо цього не станеться — без зареєстрованої ІВ неможливо йти далі та якось залучати інвестиції: інвестору просто немає на що дивитися в такому разі.
-
2
Консультуйтеся. На кожному етапі — пошук партнерів, співпраця, реєстрація, залучення та робота з інвестиціями — користуйтеся допомогою фахівців та експертів. Цей крок є дуже важливим на шляху до отримання правильного патенту та реєстрації свого бренду. Зокрема, IP офіс постійно проводить освітні заходи для інноваторів. Всюди — безліч нюансів, багато в чому потрібно бути обережним. Можна згадати історію Ніколи Тесли, що працював на Томаса Едісона: зробив для того величезну роботу, вдосконалив його машини, але нічого за це не отримав, хоча Едісон обіцяв йому 50 тисяч доларів. Дуже важливо завжди контролювати правовий аспект.
-
3
Зробіть прототип. Так, як правило це дорого і складно, але якщо така задача вам під силу – прототип краще зробити. Що працює на папері — не обов’язково працює на практиці – і інвестори це дуже добре знають. Будь-яка наочна візуалізація піднімає вас у їх очах.
-
4
Презентуйте. Вдала презентація здатна перекрити навіть відсутність прототипу. Робіть 3D моделі, фізичні моделі, переконуйте, наводьте аналогії та пропонуйте варіанти можливого застосування винаходу. Для прикладу: один із відомих бізнесменів-інноваторів Стів Джобс був справжнім майстром презентації. Завдяки йому Apple II – один із найуспішніших продуктів компанії – мав такі гарні продажі. Він прийняв відомий сьогодні кожному логотип і забезпечив новому продукту приємний та простий на вигляд пластиковий корпус. Apple II приносив прибуток близько 16 років.
-
5
Шукайте партнерів. Не обов’язковий пункт, але інколи дуже потрібний. Маються на увазі не тільки інвестори – можливо, ви знайдете просто зацікавлену у співпраці людину з гарними підприємницькими навичками та навичками презентації, і разом з нею зможете запітчити свій винахід.
-
6
Скажіть «ні» перфекціонізму. Спробуйте реалізувати проєкт вже зараз, той, який є. Винаходи не мають бути одразу доведеними до ідеалу. Кращий спосіб розвинути, удосконалити та протестувати їх – вивести на ринок. Адже реальний ринок і є найкращим тест-драйвом. Для прикладу: справжній прорив у комп’ютерній справі трапився саме тоді, коли комп’ютери стали масовим товаром, а не просто технологією виключно для науковців.
-
7
Використовуйте наявні інструменти. Мова йде, наприклад, про IP & Innovations Hub, який нещодавно запустив IP офіс. Він створений, зокрема, щоб об’єднати розробників з інвесторами та бізнесом і спростити шлях реалізації проєктів.
Підсумок
Україна дуже багата на талановитих людей, які за правильного підходу можуть суттєво розвинути національну економіку. В різні часи українські творці робили багато відкриттів. Зараз в нашій країні, як не парадоксально в умовах повномасштабної війни, нарешті вдосталь можливостей і інструментів, щоби кожен винахідник міг реалізувати свій потенціал. Важливо тільки їх знати і вміло ними користуватися.