Контрольований хаос: 18 порад для менеджменту PR-проєктів
PR часто асоціюють виключно з розсилками пресрелізів, спілкуванням із журналістами та написанням листів. Це дійсно важлива частина роботи комунікаційників, але вона не обмежується зв’язками зі ЗМІ. Крім того, левова частка професійних задач фахівців пов’язана з організацією процесів, контролем та дотриманням дедлайнів. Часто це емоційно виснажлива та стресова робота, особливо, якщо у PR-менеджера небагато досвіду організації комплексних проєктів.
Протягом вісімнадцяти років українська агенція «Ньюсфронт» реалізувала сотні комунікаційних та PR-кампаній різної складності. У цій колонці я поділюсь вісімнадцятьма порадами, які допоможуть спланувати роботу, врахувати дрібні деталі менеджменту комунікаційних проєктів та зробити висновки на майбутнє. Ці уроки універсальні та будуть корисними для PR-фахівців у компаніях, агенціях, органах державної влади та громадських організаціях.
-
1
Визначте для чого. Важливо чітко розуміти цілі та задачі, які вирішує PR-проєкт. Це може бути побудова знання про бренд або організацію, комунікація ваших цінностей та переваг, збільшення довіри тощо. Розуміння задач допоможе сконцентруватися на ефективних інструментах та оцінити результати роботи.
-
2
Для кого проєкт. Зрозумійте, з якою цільовою аудиторією ви працюєте. Чи це технічні фахівці або родини з дітьми, потенційні інвестори чи жінки, які виїхали за кордон. Чим більше деталей ви знаєте про аудиторію, тим краще оберете канали комунікації: те, що читають і дивляться споживачі ваших послуг, товарів або освітніх програм.
-
3
Приділіть увагу менеджменту очікувань. Інструменти PR та комунікацій попри свою ефективність, не чарівна паличка. Побудова стійкої репутації потребує часу та ресурсів. Про це варто одразу говорити колегам. Так само неможливо заздалегідь гарантувати конкретну кількість виходів публікацій або охоплення, натомість результати кампанії залежать від багатьох факторів: актуальності інформації, ситуації на ринку та в країні.
-
4
Визначте KPI та критерії ефективності. Попри складність точного прогнозування у PR, варто поставити собі критерії досягнення цілей кампанії, зрозуміти зміни, які ви хочете побачити. Мова йде не стільки про гарантії, скільки про дисципліну та про мотивацію шукати цікаві підходи до інфоприводів.
-
5
Запитайте себе чи це точно інфопривід. PR-фахівці працюють з інформацією, якою пишається компанія чи організація, проте ця подія може не викликати інтерес у читачів медіа. У такому випадку варто подумати про інші інструменти та підходи до кампанії. Проаналізуйте скільки було публікацій на схожі теми, як можна висвітлити подію у власних каналах, чи є сенс використати спецпроєкти. Адже зрештою PR та комунікації це не тільки розсилки пресрелізів.
-
6
Уточніть хто має побачити PR-матеріали перед публікацією. Затвердження цитат, технічних деталей, специфікацій або цифр хоч і затягує процеси, проте має практичну цінність. Це гарантія коректної інформації про продукт або послугу, правильного цитування та використання ключових повідомлень.
-
7
Питайте ще раз, якщо не розумієте зворотний зв’язок. Не завжди можна чітко сформулювати або інтерпретувати коментар до тексту, особливо, якщо часу для реалізації проєкту залишилось небагато. Іноді ефективніше зідзвонитись і пройтись по усім правкам, отримати фідбек, почути аргументи, обмінятись думками, ніж перепитувати кілька разів у листі або чаті.
-
8
Не забувайте, що PR та комунікації — це командна гра. Радитись з колегами щодо рішень або просити про допомогу не просто нормально, а необхідно. Для деяких проєктів важливий погляд зі сторони.
-
9
Проте не зловживайте із затвердженнями. Фокусуйтесь на правдивості інформації. Важливо залучити до процесу фахівців, які пов’язані з проєктом, володіють фактажем, специфічною експертизою або є бенефіціарами задач. Про PR-процеси не варто інформувати абсолютно всю команду, бо існує ризик ніколи не запустити проєкт. Якщо маєте справу з замовниками, донорами, одразу уточніть хто і як затверджує матеріали.
-
10
Не думайте, що всі розуміють як працюють PR-інструменти. Є речі, які не очевидні для ваших колег чи клієнтів, які не працюють з пресрелізами, колонками чи комплексними комунікаційними проєктами. Часто саме звідси з’являється фрустрація від коментарів і правок. Намагайтесь аргументувати рішення чи пропозиції, шукати приклади схожих проєктів або апелювати до професійного досвіду.
-
11
Прийміть незбіжне — у роботі з людьми неможливо уникнути хаосу. Проте процеси можна організувати найкращим чином у тих умовах, ресурсах та взаємодіях, які є саме зараз.
-
12
Фокусуйтесь на тому, що залежить від вас і намагайтесь легше сприймати те, що не можете контролювати. На ефективність проєкту також впливають тенденції на ринку, своєчасність комунікації, швидкість та якість затверджень. Будь-який проєкт — це досвід, який допоможе вам спланувати процеси краще наступного разу.
-
13
Не завжди все йде за планом. У такому випадку варто бути гнучким і намагатися шукати нові ідеї та інструменти, які дозволять вам досягти цілей проєкту. Зрештою, мова йде не тільки про кількість публікацій, а про конкретні задачі, які мають вирішені завдяки PR-інструментам та комунікаціям.
-
14
Подумайте, хто має бути в курсі результатів проєкту. Це може бути керівник, який затверджує бюджет на PR, колеги, які б потім хотіли долучитись до схожих проєктів, писати колонки або виступати на заходах. Ваші результати — найкращий аргумент, що у комунікації варто інвестувати час, кошти й експертизу.
-
15
Помилки трапляються, важливо вчитись їх виправляти й робити висновки. Подумайте, які процеси варто оновити: включити додаткові питання у бриф, зробити лекцію для колег про PR, записатись на курси або менторську підтримку фахівця з більшим досвідом.
-
16
Варто говорити про успіхи та висновки, дякувати команді. Це може бути пост про успішний пітчинг матеріалу, крутий онлайн-івент, поради для колег, які працюватимуть зі схожими проєктами. Це допомагає оцінити власне професійне зростання, мотивує покращувати процеси й боротись з синдромом самозванця.
-
17
Пробуйте копати глибше — шукайте можливості аналізувати вплив комунікацій на бізнес. PR-фахівці дійсно не завжди мають доступ до інформації про кількість лідів, замовлень, завантажень продуктів. Не так просто й довести прямий вплив PR-у на процеси, бо бренди також можуть застосовувати й інші інструменти, наприклад, маркетингу та реклами. Проте варто шукати як ці дані збирати та аналізувати, аби підтверджувати цінність своєї роботи.
-
18
Кожен фініш — це, по суті, старт. На основі результатів однієї кампанії ви можете планувати та коригувати наступні. PR та комунікації це завжди про послідовність та системність. Після завершення одного проєкту варто планувати новий з урахуванням отриманого досвіду.