Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Михайло Года
Михайло Года
15 листопада 2024 12 хвилин читання

Коли в Україні запрацює 5G: етапи тестування та перспективи для користувачів і бізнесу

Зроблено перший офіційний крок до впровадження 5G в Україні: ухвалили рішення про початок тестування мереж п'ятого покоління у трьох містах. Пілотний проєкт стартує з перевірки сумісності технології 5G із військовим обладнанням, щоб гарантувати надійність мереж та їхню безпечну інтеграцію. Але коли українці зможуть спробувати 5G у своїх смартфонах, що змінить ця технологія і як оператори готуються до її розгортання, читайте у матеріалі SPEKA.

Чому нам потрібна технологія зв’язку нового покоління?

Очевидні переваги 5G, як-от висока швидкість обміну даними за одночасної мінімальної затримки й можливістю підключення великої кількості пристроїв, відкривають для країни нові горизонти розвитку. 

5G потрібен не стільки пересічним українцям, скільки українському бізнесу. Особливо цю технологію чекатимуть індустрії з високими вимогами до швидкості та стабільності зв’язку — медицина, розумні міста, автономний транспорт та промисловість. Однак виклики залишаються значними: розгортання 5G потребує як фінансових вкладень, так і модернізації інфраструктури, що ускладнюється через війну, відновлення мереж після обстрілів та економічну ситуацію. 

Очікується, що повноцінне впровадження 5G в Україні зможе відбутися до 2030 року, але тестові запуски в обмежених зонах стартують уже 2025-го.

Що таке 5G і які переваги цієї технології?

5G — це п’яте покоління мобільного зв’язку, яке прийшло на зміну 4G, щоб забезпечити користувачам значно вищу швидкість передавання даних, мінімальні затримки і стабільний зв’язок у поєднанні з суттєвим зростанням місткості мережі, тобто можливістю більшої кількості абонентів підключитися до однієї базової станції. 

Розробляти технологію розпочали ще у середині 2010-х, а перші комерційні впровадження 5G з’явилися у 2019 році. Сьогодні мережі п’ятого покоління вже працюють у багатьох країнах і великі гравці індустрії телекомунікацій, як-от Vodafone, активно розширюють мережі 5G у Європі.

Основні технічні переваги 5G проявляються у швидкості передавання даних, що у 10 разів перевищує показники 4G і може досягати до 10 Гбіт/с у лабораторних умовах. Це означає, що завантаження великих обсягів даних — відео у високій роздільній здатності, ігор, застосунків — відбуватиметься майже миттєво. 

Окрім швидкості, 5G пропонує значно менші затримки у передаванні даних (latency), що є критичним для сфер застосувань, де потрібна миттєва реакція: від дистанційного керування автомобілями та промисловими роботами до хірургічних операцій, які проводять на відстані.

5G використовує новий діапазон частот — від 3 ГГц до 300 ГГц, завдяки чому може забезпечити значно більшу пропускну здатність (1 Гбіт/с і вище) для одночасного підключення тисяч пристроїв в одній зоні. Цей аспект особливо важливий для розумних міст та індустріальних об’єктів, де сотні і навіть тисячі сенсорів і приладів передають дані у реальному часі.

Переваги 5G для пересічних користувачів Переваги 5G для пересічних користувачів

Втім переваги 5G не обмежуються лише швидкістю: можливість створювати віртуальні приватні мережі на базі 5G, висока надійність і стабільність з’єднання відкривають нові горизонти для впровадження в автоматизовані та інтелектуальні системи. І хоча для пересічного користувача не одразу зрозуміло, що це означає, врешті він зможе отримати низку сполучених між собою сервісів, які працюють без затримок та збоїв.

У світі 5G поступово стає базовою технологією для індустрії 4.0 (підхід до процедури виробництва, в основі якого лежить масова інтеграція інформаційних технологій у промисловість), автономного транспорту, медицини, віртуальної реальності та інтернету речей (IoT), яка формує сучасне розумне місто майбутнього, яке раніше не могло функціонувати так, як це дозволяє 5G.

Попри те що 5G є відносно новою технологією, вона швидко поширюється по всьому світу. Наприклад, у США, Південній Кореї, Китаї та країнах Європи вже активно використовують мережі п’ятого покоління, і, згідно з прогнозами, протягом найближчих п’яти років 5G буде основним стандартом мобільного зв’язку у всьому світі. 

В Україні 5G наразі лише проходитиме тестування, як повідомив очільник Мінцифри Михайло Федоров на початку листопада. Але очікується, що її впровадження значно підвищить цифровий потенціал країни й наблизить до світових технологічних стандартів, хоча це станеться не так швидко, як хочеться.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Тестування 5G в Україні: умови, етапи та перспективи

Україна вже почала тестувати 5G у межаха пілотного проєкту, який розрахований на два роки. За словами Михайла Федорова, спершу випробують на відповідність мережі стандартам військової та цивільної безпеки. Про це SPEKA також розповіли у «Київстар» та Vodafone, оскільки оператори залучені до проєкту.

Цей процес відбувається у кілька етапів і вже розпочався у Львові. Якщо експерименти будуть успішними, тестові зони 5G можуть зњявитися у Києві та Одесі за відповідних дозволів Генерального штабу. 

Це дослідження дасть змогу перевірити сумісність обладнання 5G з військовими технологіями, а також оцінити вплив нових частот на роботу оборонних систем.

Тестування розпочнеться з аналізу можливості використання частотних діапазонів 700 МГц і 3400-3800 МГц. Крім того, діапазон 2100 МГц, який наразі використовують для 3G, планують використати для підтримки 2G та 4G. Таке рішення спрямоване на те, щоб мобільні оператори могли більш гнучко використовувати частоти для різних технологій, збільшуючи ефективність мереж і скорочуючи витрати. 

У межах проєкту також планують використати частоти 694-862 МГц, які раніше були зарезервовані для аналогового та цифрового телебачення. Усе це допоможе оптимізувати мобільні мережі, що відкриє додаткові можливості для розширення 5G.

Мобільні оператори вже висловили готовність долучитися до пілотного проєкту, а у Мінцифри зазначили, що оператори відіграватимуть ключову роль у тестуванні. Вони визначатимуть локації нових та модернізованих базових станцій для 5G, де користувачі зможуть перевірити роботу мережі.

Крім того, очевидно, що саме на потужностях операторів будуть розгортатися мережі 5G, а отже вони відповідатимуть за обладнання та технології.

Результати пілотного проєкту матимуть вагомий вплив на плани подальшого розгортання 5G в Україні. За успішного завершення тестів повномасштабне впровадження 5G може розпочатися вже у другому півріччі 2025 року. Проте оператори наголошують, що серйозні інвестиції у розгортання нової технології будуть можливими тільки за стабільних економічних умов після закінчення війни.

Україні потрібен 5G і оператори готуються

Напевно можна сказати, що тестування 5G є важливим етапом для розгортання нової технології в Україні, адже воно допоможе оцінити, як 5G інтегрується у наявну телекомунікаційну інфраструктуру, і виявити можливі перешкоди або технічні труднощі, що можуть виникнути за повномасштабного запуску. 

«Євроінтеграційні процеси і подальший розвиток технологій стимулюватимуть розбудову 5G в Україні», — зазначили виданню SPEKA у Vodafone.

Найбільші оператори України також розповіли Speka, що попри війну продовжують активно розвивати 4G та готуються до розгортання 5G.

Що розповіли про 5G у «Київстар»

У «Київстар» наголосили, що посилення стійкості телекомунікаційної мережі та розвиток широкосмугового доступу є головним інфраструктурним завданням для компанії. Попри війну «Київстар» продовжує збільшувати територію покриття 4G-зв’язком, щоб послуги швидкісного мобільного інтернету були доступні більшості українців. 

Натепер понад 95% мешканців підконтрольних Україні територій мають доступ до послуг 4G у мережі Київстар.
Прес-служба "Київстар"

Крім того, оператори постійно працюють над оптимізацією наявної мережі, що позитивно вплине і на 5G. У «Київстар» розповіли, що по всій території України триває тестування з перерозподілу радіочастоти спектра 2100 МГц. Ці частоти раніше використовувались для 3G, а тепер їх переналаштовують на 4G. У межах цього проєкту застаріла технологія 3G стає тимчасово недоступною. 

«Такі тестування вже провели у 17 містах України й дали очікувані результати — суттєве збільшення швидкості 4G… Швидкість мобільного інтернету 4G зросла у середньому на 62%», — розповіли у «Київстар».

Оператор повідомив, що цей кількарічний проєкт має велике значення для всієї галузі електронних комунікацій, адже завдяки йому не тільки покращується клієнтський досвід, а й іде підготовка мережі до запуску технології 5G в Україні. А реалізувати це можливо, зокрема, звільнивши частоти від застарілих технологій на кшталт 3G.

Щодо впровадження 5G, то у «Київстар» повідомили, що це частина стратегії технологічного лідерства компанії, а отже оператор вже готується до цього. 

«Уже триває підготовка всіх сегментів нашої мережі, зокрема транспортної мережу (яка готується до збільшення навантаження після запуску 5G), основної мережі, радіомережі, системи тарифікації, додаткових послуг тощо», — наголошують у компанії. 

Також оператор розповів, що ще у лютому 2024 року запустив тестовий сегмент мережі 5G на території офісу у Києві. «Київстар» спільно з Rakuten Symphony імплементує технологію Open RAN, яка дає змогу ефективно забезпечити підключення швидкісного передавання даних на мережі.

Як готуються до 5G у Vodafone

Другий найбільший український оператор мобільного зв’язку Vodafon розповів Speka, що продовжує готувати технологічну основу для майбутнього впровадження наступних технологічних стандартів, зокрема 5G.

Перспективи розвитку 5G в Україні ми оцінюємо позитивно. Це світовий тренд і вже має широке застосування у багатьох країнах. Маємо великий досвід глобального Vodafone з найбільшою 5G-мережею у Європі: Vodafone побудував одну з найбільших у Європі мереж 5G і вже надає комерційні послуги у 8 країнах.
Прес-служба Vodafone

Оператор також повідомив, що цьогоріч уже провів декілька тестів 5G, щоб випробувати використання технології у різних умовах і на різних частотах. Так, у травні відкрили тестування технології одночасно в Івано-Франківську та у Києві. Натепер оператор приєднався до проєкту з тестування мережі п’ятого покоління зв’язку у Львові.

Як поява 5G вплине на Україну

Важливим чинником є те, що технологія 5G в Україні насамперед потрібна бізнесу. Хоча вона, безумовно, позитивно вплине і на користувацький досвід пересічних громадян, хоча їм більш ніж достатньо потужностей, які забезпечує 4G. Про це кажуть найбільші українські оператори.

Технологія забезпечить більшу швидкість передавання даних і знизить навантаження на наявні мережі у великих містах, зокрема у зонах з високим трафіком, але саме бізнес, промислові підприємства та компанії з великим споживанням трафіку найбільше зацікавлені у перспективі 5G.

Щодо звичайних користувачів, то їхній рівень підготовки можна виміряти, поглянувши на кількість смартфонів у мережі операторів, які підтримують цю технологію. Однак передусім слід зауважити, що моделі смартфонів з можливістю працювати у мережах 5G дорожчі, ніж аналогічні 4G-девайси. 

У «Київстар» кажуть, що натепер серед абонентської бази оператора відсоток проникнення 5G-смартфонів сягнув 10%. Крім того, більше власників, готових до 5G, проживає саме у великих містах, де їхня частка сягає 20%.

У Vodafone ситуація схожа. Там також розповіли, що серед іншого в Україні відсутні масові онлайн-сервіси, які потребували б швидкості інтернету, яку дає можливість досягти 5G. Там наголошують, що найбільший запит на 5G саме у технологічного бізнесу та великих промислових підприємств. Як виняток 5G можна розглядати як точкове рішення у великих містах, у районах з високим трафіком і скупченням 5G-ready девайсів. 

У компанії додали, що локальні тестові впровадження технології можуть з’явитися з другого півріччя 2025 року, а повноцінний запуск, ймовірно, можливий лише після війни. 

Наразі обидві компанії зосереджені на нагальних проблемах і використовують інвестиції на такі завдання, як робота під час блекаутів та впровадження нових технологій, які зроблять мережу більш автономною та стійкою.

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Абоненти “Київстара” і “Водафона” масово переходять на lifecell

Павло Бартос 20 грудня 2024 19:47

База даних перенесення номерів не працюватиме 6 годин 20 грудня — чому

Павло Бартос 19 грудня 2024 18:03

Київстар відкрив VoWiFi для абонентів усіх інтернет-провайдерів

Павло Бартос 19 грудня 2024 16:15

GlobalLogic і Nokia стали партнерами у впровадженні 5G

Вікторія Рудзінська 18 грудня 2024 17:56

Дві третини абонентів по MNP перейшли на lifecell

Вікторія Рудзінська 16 грудня 2024 20:07