Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Коли люди зможуть літати на Марс, як у відпустку, та скільки буде коштувати вживаний космічний корабель

Роберт Зубрін
Роберт Зубрін
25 червня 2023 5 хвилин читання

Існує декілька сценаріїв, від яких залежить, коли нога людини стане на марсіанську поверхню. Якщо SpaceX зможе виконати свої обіцянки, а Ілон Маск не зірветься з тієї  межі, якою вже давно ходить, ми побачимо перших людей на Марсі протягом найближчих десятьох років. 

Якщо програму Starship вдасться продовжити, як заплановано, якщо її не зупинять інциденти або нові обмеження уряду і, звісно, якщо Маск не відволічеться на щось принципово нове, тоді відправити пілотовану місію на Марс у найближче десятиліття більш ніж реально. 

Засновник Mars Society Роберт Зубрін Засновник Mars Society Роберт Зубрін

Чому люди полетять на Марс навіть без SpaceX та Ілона Маска

Але якщо Маску не вдасться через проблеми зі SpaceX або якщо він зрештою доведе уряд, який постійно дражнить (погодьтеся, любить цей хлопець ризикувати), тоді додайте до цього строку ще десять років. 

Що б не сталося з Ілоном Маском, він уже зробив дещо вкрай важливе – показав, що модель бізнесу SpaceX може бути успішною з економічного погляду. Він показав, що комерційні космічні рейси можливі. Він також показав, як зробити ці рейси набагато дешевшими завдяки багаторазовим ракетам.

Тож не дивно, що у нього зʼявилися послідовники. Зараз у Китаї принаймні пʼять компаній намагаються створити власні копії Falcon 9. На Заході також є компанії, які працюють над ракетами з великими багаторазовими першими ступенями та невеликими «разовими» другими ступенями. Їхня конкуренція зі SpaceX зробить космічні рейси ще дешевшими. 

Якщо реальний політ Starship буде вдалим, люди почнуть копіювати і її також. Тоді у нас буде Starship, будуть її китайські копії. Тож навіть якщо одного дня SpaceX закриється, це не зупинить розвиток індустрії. 

Але у такому разі часу на те, щоб дістатися Марсу, піде більше, адже цим компаніям доведеться заново проходити частину шляху SpaceX —за моїми оцінками, де і будуть ті додаткові десять років. 

Чи вигідно будувати комерційні космічні станції 

Коли у космос літали лише шатлами, економічного сенсу будувати комерційні станції не було. Але коли зʼявляються багаторазові ракети, побудова такої станції перетворюється зі стомільярдного проєкту на стомільйонний. Для мене чи для вас це велика сума, але вона цілком вкладається у бюджет однієї з компаній списку Fortune 500. 

*Редакція добре знає, що «Вавилон 5» не комерційна станція, але не так часто ви маєте виправдання вставити у свій текст «Вавилон 5» *Редакція добре знає, що «Вавилон 5» не комерційна станція, але не так часто ви маєте виправдання вставити у свій текст «Вавилон 5»

Тож згодом у нас можуть зʼявитися орбітальні лабораторії, може, одного дня ви побачите на орбіті станцію Pfizer чи BASF і не тільки. 

Насправді на МКС ніхто не хоче проводити важливі комерційні дослідження за зрозумілої причини: кому потрібно, щоб повз вашу лабораторію регулярно пропливали в невагомості якісь незнайомці? Тут будь-хто обере власну захищену лабораторію. 

Міжконтинентальні ракетні подорожі

Є ще одна можливість: якщо аналоги космічних кораблів почнуть використовувати для міжконтинентальних подорожей. Це дозволить нам прибути у будь-яку точку в світі менш ніж за годину. Уявіть собі, дістатися від Одеси до Сіднея лише за годину буде цілком реально. 

Дизайн міжконтинентального космодрому з серіалу «Прекрасний світ новий» за Гакслі. Фото: davidmarklee.com Дизайн міжконтинентального космодрому з серіалу «Прекрасний світ новий» за Гакслі. Фото: davidmarklee.com

Купити уживаний космічний корабель недорого

А якщо космічні подорожі стануть звичайною річчю, у світі почнуть виробляти сотні та тисячі таких кораблів, і зрештою вже використані кораблі почнуть перепродавати. А отже, зʼявиться ринок використаних ракет. Багаторазову ракету можна продати після декількох використань, і це цілком логічно. 

Ілон Маск колись мені розповів, що згодом планує будувати космічні кораблі за $10 млн кожен. Йдеться, звісно, про перший ступінь. 

А якщо так, то він чи один з його конкурентів зможе продавати їх десь за $20 млн кожен. Тоді використаний корабель можна буде купувати десь за $5 млн. 

Продам уживаний космічний корабель, недорого. Запитати Малколма Рейнольдса Продам уживаний космічний корабель, недорого. Запитати Малколма Рейнольдса

Тож якщо у цьому недалекому майбутньому вам дуже хочеться потрапити на Марс, ви можете зібрати сотню друзів, придбати за $5 млн використану ракету у «Мексиканських астроподорожей» і, будь ласка, можете лише за $50 тис. з носа полетіти на Марс. Це дорого, але цілком можливо. 

Коли зʼявляться перші космічні готелі

Ще важливо розуміти: якщо стануть доступними міжконтинентальні «майже космічні» перельоти, різниці між довгою міжконтинентальною траєкторією та такою, що дозволяє вийти на орбіту, майже немає. 

Тож незабаром зʼявляться орбітальні готелі, куди ви зможете злітати на тиждень пожити у невагомості та поспостерігати за зірками з вікна.

Дизайн проєкту першого космічного готелю дещо підозріло нагадує 

Зрештою з розвитком технологій та появою ринку звичайні люди матимуть змогу збирати власні експедиції для подорожей на Марс. Дам просте порівняння: зараз на власних машинах їздить безліч людей, доходи яких не дозволяють придбати нове авто. Як вони вирішили цю проблему? Та просто купили вживане. 

Так само буде і з польотами на Марс. 

Колонку було записано під час інтервʼю з доктором Зубріном після конференції Inscience у Києві 18 червня 2023 року. 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Neuralink отримала дозвіл на встановлення мозкового імплантату в другу людину

Вікторія Рудзінська 20 травня 2024 16:56

Starlink, який почав працювати в Індонезії, покращить рівень медицини

Владислав Паливода 20 травня 2024 08:39

X оголошує про значні оновлення спільнот: що зміниться для користувачів

Вікторія Рудзінська 17 травня 2024 07:06

Curiosity знайшов на Марсі ознаки можливого життя у далекому минулому

Дмитро Мухін 12 травня 2024 19:34

Мережа Tesla перебуває у підвішеному стані, після того як Маск звільнив усю команду

Анастасія Ковальова 12 травня 2024 16:27