Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

«Коли артилерія не стріляє, люди моляться в окопах, щоб почала». Інтервʼю із засновниками «Реактивної Пошти»

17 травня 2023 13 хвилин читання

Чому робота деяких артилеристів непомітна, які найдивніші запити отримує організація від артилерії, чому Міноборони не може забезпечити всім необхідним та у чому головна проблема з фото HIMARS? Розповідають Павло Нарожний і Дмитро Чуканов — айтівці та співзасновники благодійної організації «Реактивна Пошта», яка від 2014 року закриває потреби артилеристів. 

У першій частині інтервʼю засновники  «Реактивної Пошти»  пояснювали SPEKA, як переконати людей донатити на незрозумілі деталі, чому M777 може тижнями чекати, доки для неї приїде особлива резиночка, і як не вигоріти за дев’ять років допомоги армії. 

«Коли артилерія не стріляє, люди моляться в окопах, щоб почала». Інтервʼю із засновниками «Реактивної Пошти» зображення 1 Інтерв’ю з Реактивною Поштою про допомогу артилеристам 

Чому забезпечення артилерії настільки важливе?

Павло: На війні все залежить від швидкості. Тому артилеристи працюють за принципом «каруcелі», коли до гармати безперервно їздять дві машини і по черзі підвозять снаряди. Коли артилерія не стріляє, люди моляться в окопах, щоб почала, оскільки це головний захист від атак ворога.  

Дмитро: Є вантажівки, які возять боєприпаси, є вантажівки паливозаправники, є купа допоміжної техніки. Без цього всього артилерія не може працювати. 

Усі бачать лише ті підрозділи, що стріляють, а це буквально 15-20% від загальної кількості людей у бригаді. 

Павло: У кожному дивізіоні 262 людини і 6 вогневих взводів, у кожному підрозділі до 20 людей. 100 людей стріляють, а 160 їх обслуговують. Возять, ремонтують, готують їжу тощо. А у масштабі бригади ще більше. Бо у бригаді є піхотний батальйон, медична рота, взвод звʼязку, інженерний підрозділ.

От що роблять інженери? Якщо не приїде інженер зі своїм екскаватором і не викопає підрозділу капонір, то артилерія буде стояти у чистому полі. Це означає що за 100 метрів від нього може впасти снаряд — і все. А якщо він стоїть у капонірі, то за 10 метрів може впасти снаряд і всіх оглушить, але всі будуть живі.

Інженери постійно їздять, у них своя «карусель». Вони їздять, обкопують, відновлюють всі вогневі позиції тощо. Ця робота непомітна, а потреби в інженерів найбанальніші: гайкові ключі, бензопили, щоб валити дерева. Це прозаїчна робота, але її дуже багато. 

«Коли артилерія не стріляє, люди моляться в окопах, щоб почала». Інтервʼю із засновниками «Реактивної Пошти» зображення 2 Інфографіка: Головне управління ракетних військ і артилерії

Про найдивніший запит «Реактивної Пошти»

Павло: У росіян просто відмінний РЕБ, вони ним глушать все, через що немає сигналу GPS. Ми купували підсилення антени під планшет для «Екскалібурів» — корегованих снарядів, які стріляють на 40 км, але при пуску в них треба ввести точні координати пуску та цілі. Для цього треба мати сигнал GPS. У спеціалізованому планшеті є роз’єм для маленької антенки. Антенка коштує 6 тис. грн, і вона розв’язує проблему та дозволяє стріляти снарядами за 100к, бо стріляти було проблематично через російський РЕБ.

«Коли артилерія не стріляє, люди моляться в окопах, щоб почала». Інтервʼю із засновниками «Реактивної Пошти» зображення 3 Засновники організації Дмитро та Павло із обладнанням для військових

І таких прикладів багато. Коліматори для М777. Ця артилерія має багато комп’ютерного устаткування, а нам переважно надавали без нього. Це означає, що перед пострілом гармату треба налаштувати максимально точно: помилка на градус від горизонту відхилить снаряд на сотні метрів. 

Коліматор потрібен для налаштування перед пострілом і після нього. Якщо його немає, солдат бере банку з-під фарби, робить у ній дірки, ставить у банку ліхтарик або просто недопалки кидає, щоб світилося. А потім солдат використовує це як імпровізовану нічну точку наведення. 
«Коли артилерія не стріляє, люди моляться в окопах, щоб почала». Інтервʼю із засновниками «Реактивної Пошти» зображення 4 Артилеристи коригують роботу гармати

Чи справді «Ланцети» такі небезпечні?

Дмитро: Вони справді дошкуляють, відеозвіти росіян не брешуть. Це дрони рівня Switch Blade 600 з баражувальним боєприпасом, з ними працюють переважно підготовлені специ. Летить, влучає, спалює артилерію, її ж не так складно вистежити. Лише хаймарси складно через специфіку їхньої роботи. Вони все знаходять, запускають, і вже від точності оператора залежить, якої шкоди він може завдати. «Ланцет» може і САУ спалити, і гармату зламати.

От десь 5 місяців тому до нас почали приходити із запитами на сітку-рабицю, звичайну господарську металеву сітку. Над гарматою за периметром ставлять 4 палиці і накривають сіткою. У нас вже є фото, як «Ланцет» або не вибухає, бо заплутався, або вибухає, але через відстань від сітки до ураження менше. Тож сітка вартістю 700 грн за рулон захищає гармату вартістю $5 млн. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Чому Міноборони не може забезпечити військових усім?

Дмитро: У Міноборони, як і в будь-якому бізнесі, який працює на людській праці, основна стаття витрат — це зарплати та опалення. Зараз мобілізували майже мільйон людей, яким треба платити зарплати. Жодна держава у світі не спроможна одномоментно підвищити усім зарплату.

Міноборони, наприклад, купили 17 танкерів дизельного палива, ну і молодці. А коли потрібно  придбати ящик саморізів, держава не встигає.

«Коли артилерія не стріляє, люди моляться в окопах, щоб почала». Інтервʼю із засновниками «Реактивної Пошти» зображення 5 Інструменти передані організацією для військових

Про звітність фондів у мережі та джерела зборів

Павло: Ми не великий фонд, тому нам донатять переважно друзі та їхні члени родини.  Іноді буває, що на свій день народження публічні люди закликають донатити на «Реактивну Пошту». У Максима Нефьодова було у фейсбуці, і от звідти люди приходили. 

Раніше ми буквально щодень показували чеки, квитанції оплачені чи вже отриманий товар. Коли ми стали благодійною організацією, у нас є бухгалтерська звітність і буде видно, скільки донатів нам зайшло і скільки ми відпрацювали за військовими запитами. 

Табличка в Excel мало що скаже людям, окрім фінальної цифри, тому тепер у нас є людина, яка це розбиває за категоріями: машини, зв’язок, секретні статті. 

Дмитро: Ми ростемо, тому більше займаємось B2B-сегментом. У нас стартує декілька великих зборів, ми маємо три категорії донатерів. Перша — друзі та колеги. Друга — блогери, інтеграції. Вони за це отримують певний контент, показують, які вони молодці, а ми швидше закриваємо збір. Третій (який, я сподіваюсь, з часом буде давати понад 50% надходжень) — співпраця з юрособами, ІТ-компаніями тощо. Мені здається, що у «Повернись живим» на звичайних людей припадає 20-30%. 

У нас вже є такий формат, що ми приїжджаємо в офіс компанії і привозимо купу сувенірів, наприклад, від HIMARS, розповідаємо про артилерію. А люди на якусь монобаночку збирають. Ми їм прочитали лекцію, а за тиждень телефонує директор цієї компанії і пропонує донатити нам на постійній основі. Тоді ми привозимо щось унікальне. Якось одна ІТ-компанія допомогла 69-му гаубичному дивізіону, і потім Залужний випустив допис про це. Зараз  у нас фінансування бізнес/люди 50 на 50, але ми зміщуємо фокус на компанії. Війна триває понад рік, тож фінансова спроможність людей падає.

Чому артилерія в пріоритеті?

Дмитро: Усіх шкода, усім хочеться допомогти, але якщо глобальна мета — швидше закінчити війну, то треба робити так, щоб артилерія могла працювати щодня і щоб у неї все було. 

Стандартно артилерія дає 60% вогневого ураження. Через відсутність флоту та обмежену авіацію — 80-90%. Решта — танки, снайпери, кулеметники. Натомість 90% грошей збирають на те, що дасть 10% ефективності, наприклад, піхотні бригади. 

Наша мета не забезпечувати армію, а перемогти. Щоб врешті всі повернулися додому. 

Як артилерійські підрозділи працюють з різними типами зброї? 

Павло: Це проблема. Раніше намагалися робити підрозділи однорідними, щоб у батареї було одне озброєння. Але зараз є батареї, у яких три типи гармат. 

Дмитро: Ідеально, коли вся бригада працює на одному виді зброї. Це означає, що у тебе є матеріально-технічна база, технарі і досвід, та, головне, ти можеш людей заміняти, ротувати і вони всі знають, що робити. 

Коли озброєння різне, тобі треба людей навчати на різну техніку. Взаємозамінність меншає, досвід теж. Однак якщо у тебе забрали техніку без снарядів, а дали ту, під яку їх багато, то це краще, ніж нічого. 

Кожен вид артилерії — це інструмент, який потрібен для виконання конкретного завдання. Від міномета до балістичної ракети. Це нормально, коли в армії є різні види зброї під різні завдання: реактивна, ствольна, гаубична, буксирна. Але це треба було робити 10 років тому — створити ідеальну структуру артилерії, а тоді її наповнювати технікою. Зараз ми працюємо у форматі «що дали, тим і стріляй».

«Коли артилерія не стріляє, люди моляться в окопах, щоб почала». Інтервʼю із засновниками «Реактивної Пошти» зображення 6 Тягач Oshkosh FMTV

Чому «Реактивна Пошта» займається непопулярними запитами для армії?

Дмитро: Коли робиш стартап, то завжди є сумнів, чи зможе хтось вкрасти ідею. Я можу сказати, з «Реактивною Поштою» вдруге так не вийде. Це низка таких доленосних збігів, що вдруге так не зробиш. 

Павло:

Я не знаю жодного волонтера, який би за здорового глузду вліз би у це болото, яким ми займаємось. Усі хочуть постачати дрони, рації. Це красиво, ти допоміг всій армії, а я гайки кручу. 

Зате коли Сирський каже, що три найбоєздатніші бригади — це  27-ма, 207-ма і 43-тя, а ми з усіма трьома працюємо. Але ніхто у цю грязюку лізти не хоче, так само як шукати запчастини.

Дмитро: Ми намагалися перекидати великі запити великим фондам. Замовлення на кшталт 500 рацій дуже зрозуміле. А уяви, що якийсь технар пише Excel-табличку або взагалі від руки список запчастин на 20-30 позицій і надсилає це у великий фонд. Які шанси, що йому щось надішлють? А ще він не може сказати, що це для бригади з хаймарсами, бо йому за це прилетить стаття. 

Про фото HIMARS і секретність завдань

Павло: Доходить до абсурду, але це реальна історія. У липні бригада, яка має хаймарси, попросила 50 рацій. Вартість запиту дорівнювала нашому місячному бюджету. Ми писали у великі фонди всім, але ніхто не відповів: Порошенку, «Повернись живим», Притулі — усім топ-10 фондів написали. Тому врешті довелося йти до спонсорів.  

Дмитро: І найефектніші фотки ми не можемо показувати, бо це кримінальна відповідальність. Це все справді для HIMARS, ми вам не брешемо, але показати не можемо.

Павло: Згодом з цього ж підрозділу нам кажуть: «HIMARS їде 100 км/год, а я за ним їду на «Ниві» 80-го року, яка розвалюється, зі швидкістю 60 км». Ми йому купили гарний джип, передали з рук в руки і написали пост: «Передали джип офіцеру, який командує HIMARS та отримав command coin від Байдена». Довелось створити колаж з фотки джипа з olx та стокової фотки HIMARS. І навіть це робити не можна.

Дмитро: Але ж час від часу однаково з‘являються  відео зі стрільбою з хаймарсів. Це знімають суміжні підрозділи.

Всі операції з HIMARS суперсекретні. Коли виїжджають, ніхто ж не каже, що до вас їдуть хаймарси. Просто: підготуватися, буде стрільба. 

І всі офіцери, які збоку стоять, дістають телефони і починають знімати. 

Про мотивацію «Реактивної Пошти» споряджати артилерію

Павло: Мені заступник комбрига 27-ї бригади казав якось: «Тобі треба давати Героя України за те, що ти зробив для бригади». Може жартував. Загалом ми допомогли на нещасних $1,3 млн, але для артбригад це критично важлива допомога. І я, бувало, ставив собі питання, навіщо я це все роблю, я ж ходжу на роботу, мені там платять зарплату. А все, що я тут роблю, це овертайми. 

Артилеристи кажуть, що кожен наш залп — це врятовані життя, зупинений наступ, знищена ворожа артилерія. Бо 90% ураження робить і в нас, і в русні артилерія, зараз це трішечки змінюється у бік авіації.

Це і є моя мотивація. Допомагаючи арті, я рятую життя. Кожен залп артилерії, який знищує ворога, збільшує шанси для виживання наших солдатів. Ми колись дуже тісно працювали з 59-ю бригадою, тож один з її офіцерів сказав мені: «Ти не уявляєш, скільки ти життів врятував своїми генераторами».

Дмитро: Нема генератора — немає звʼязку, не заряджені планшети. Не відремонтована машина — артилерія не приїхала. Поки артилерія вистрілить, є десятки завдань, які треба виконати.

Мій одногрупник не військова людина, але мобілізувався у лютому. Зідзвонилися за пів року, він був на важких позиціях. Він мені й каже:

 «Коли мене запитають, який мій найкращий і найгірший день у житті, то я скажу, що найгірший — це коли наша артилерія не працювала, а найкращий — коли працювала. Коли чуємо, що у нас за спиною йдуть виходи і їм там прилітає, ми просто танцювати й кричати хочемо, а було три дні, що ми тупо в ямі лежали і молились, бо по нас гатять, а ми з автоматами». 

Підтримати «Реактивну Пошту» можна на сторінках проєкту:

0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Секрети успішних публічних виступів: як подолати страх сцени?

Олеся Руденко 20 березня 2025 13:45

Як зацікавити роботодавця за 30 секунд: Elevator Pitch

Олеся Руденко 21 березня 2025 08:41

Знання — це нова валюта: як освічені співробітники приносять компанії більше клієнтів, грошей і можливостей

Богдан Данилко 19 березня 2025 11:58

Психологія війни: турбота про душу.

Юлія Доля 19 березня 2025 22:19

Рекап п’ятого сезону «Закрив Раунд»: Пригадуємо найцікавіші випуски головного подкасту про технології

Спекотне промо 19 березня 2025 17:34