Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Надія Баловсяк
Надія Баловсяк Журналістка
5 березня 2025 8 хвилин читання

Класичний інтернет-пошук помирає. Чого чекати користувачам і що робити бізнесу

Вихід на ринок інтернет-пошуку компанії OpenAI та інших ШІ-проєктів призвели до падіння пошукової частки Google. Ця тенденція триватиме й надалі. Хоча Google не перестане бути монополістом, традиційний інтернет-пошук зникне.

Тривалий час слово Google було синонімом пошуку в інтернеті — користувачі багато років кажуть, що вони гуглять, пояснюючи цим словом будь-яку дію, що стосується онлайн-пошуку. Недарма понад 20 років тому в англійській мові виникло та було внесене до словників дієслово «гуглити».

Проте цей беззаперечний лідер онлайн-пошуку, визнаний у 2024 році монополістом, схоже втрачає свою гегемонію та в певному розумінні унікальність та безроздільне панування й величезний відрив у рейтингу пошукових інструментів. Навряд чи Google перестане бути лідером на ринку онлайн-пошуку, проте, схоже, у нього з’являються реальні конкуренти. Та й сам класичний онлайн-пошук, винайдений компанією понад 20 років тому, зазнає змін. Про це нещодавно розповіли очільники компанії: усі ці зміни будуть спрямовані на те, аби Google відповідала сучасним запитам користувачів й тому, як трансформується онлайн-пошук.

Як ШІ-пошук «опустив» Google до менш ніж 90%

Важливою ознакою того, що ринок онлайн-пошуку змінюється, став вихід на ринок онлайн-пошуку інших компаній, зокрема, ШІ-фірм, серед яких насамперед OpenAI.  На початку листопада 2024 року компанія представила свій пошуковий інструмент ChatGPT Search, який, за оцінками тих, кому вдалося його протестувати, виявився дуже гарною альтернативою Google-пошуку.

Про те, що OpenAI становить серйозну конкуренцію Google, писали весь минулий рік, та й сам пошуковий гігант весь цей час намагався наздогнати найвідомішу ШІ-компанію, запускаючи ШІ-продукти та додаючи ШІ-функції до своїх старих сервісів. За цей час до низки ШІ-пошукових платформ, які уміють шукати в інтернеті, додалися Claude, Perplexity, Reddit та низка інших сервісів. 

Результатом такого розвитку подій стала разюча статистика — вперше з 2015 року частка пошукового ринку Google упала нижче 90%. Сервіс статистики Statcounter, який заявив про ці дані, не пояснює причини такої зміни, проте, зважаючи на активність ШІ-компаній на ринку пошуку, вони очевидні: користувачі почали активніше обирати альтернативні методи пошуку з елементами штучного інтелекту. Із появою ШІ-чатботів спосіб взаємодії користувачів із пошуковими системами переосмислюється та змінюється, що й зафіксували у Statcounter.

Окрім очевидного інтересу до ШІ-продуктів, користувачі почали частіше використовувати альтернативні пошукові системи, як-от Bing, Yandex та DuckDuckGo. Цьому сприяли і європейські закони про цифрові ринки, відповідно до яких юзерам мав би пропонуватися перелік пошукових систем на вибір.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Чому пошук змінюється

Головна причина, через яку традиційний інтернет-пошук поступово відходить у минуле, — нові потреби користувачів. Вони уже давно шукають більше ніж просто списки посилань, вони хочуть прямих відповідей і персоналізованого досвіду.

Голосові помічники у смартфонах та контекстуальні підказки, які можуть пропонувати і смартфони, й інші цифрові сервіси, привчили користувачів отримувати швидкі прямі відповіді на свої запитання. Одночасне збільшення кількості доступної інформації в інтернеті приводить до того, що юзери уже не хочуть переглядати численні посилання, щоб знайти необхідний контент.

Саме тому користувачі, насамперед молодь, ще два роки тому звернулись до TikTok як до пошукової системи. Адже цей китайський відеосервіс на запит «як варити гречку» покаже 15-30-секундне відео про те, як власне варити гречку. А не запропонує 10 посилань із статтями про корисність гречки чи довгою покроковою інструкцією про те, як все-таки це зробити. Саме тому юзери, які шукають ефективніші способи доступу до інформації, так полюбили ШІ-чатботи.

Навіть попри те що Google підлаштовується під користувача, традиційний пошуковий сервіс не завжди може задовольнити його потребу в персоналізованому досвіді — традиційний пошук не здатен надати по-справжньому персоналізовані результати, оскільки в основі його алгоритму ранжування лежать інші критерії, зокрема, популярність контенту. Натомість ШІ-чатботи можуть аналізувати поведінку та уподобання користувачів і надавати більш індивідуальні відповіді.

Майбутнє інтернет-пошуку: ШІ-персоналізуйся або помри

Традиційна модель онлайн-пошуку із списком посилань помирає. Це дуже добре розуміють і в Google, саме тому компанія нещодавно заявила, що у 2025 році Google-пошук перетвориться на ШІ-асистента чи ШІ-агента, який взаємодіятиме із користувачем у діалоговому режимі. Компанія планує запуск Deep Research. Таку назву отримає ШІ-агент, який зможе міркувати й досліджувати запит користувача, намагаючись зрозуміти контекст, потребу деталізації та напрям, в якому юзер шукає відповіді, й пропонувати йому (за потреби) результат своїх пошуків.

Іще один напрям, за яким працюватиме Google, — мультимедійний мультимодальний пошук Project Astra, про який компанія розповіла ще торік. Project Astra може бачити світ (те, що людина йому показує в камеру), аналізувати його й відповідати на запитання користувачів.

 Project Astra 

Попри очевидну потребу в змінах, анонсованих керівництвом Google, ці амбіційні наміри компанії зовсім не означають, що їй вдасться зберегти свою частку ринку на рівні 90%. Конкуренти, які уже привернули увагу до своїх зручних та корисних інструментів, теж пропонуватимуть пошукові інновації з персоналізацією, увагою до контексту та ще й у зручному інтерфейсі. Хто переможе у цій битві пошукових якодзун, прогнозувати важко. Проте очевидно, що та сторінка пошукової видачі, до якої звикли користувачі, виглядатиме геть інакше.

Варто також пам’ятати про зростання популярності голосових інтерфейсів, а отже, голосового пошуку й функцій пошукових чатботів з ефективного оброблення голосових запитів. Тож інтеграція ШІ з іншими інноваціями, до прикладу, доповненою реальністю, може привести до абсолютно нових форм пошукової взаємодії.

Що робити користувачам та бізнесу

У цій ситуації користувачі отримують лише перевагу, адже що більше компаній працюють в одному сегменті ринку, то у кращому положенні опиняються саме юзери. Тому їм варто просто стежити за появою Google-альтернатив та, за змоги, навчитися формувати промпти (запити) до ШІ-чатботів.

Для бізнесу ситуація складніша, адже тепер потенційні клієнти, які приходили на їхні сайти з пошукової видачі Google, будуть рідше звертатися саме до цієї платформи й частіше взаємодіяти із ШІ-чатботами. Тож перший крок для бізнесу — це необхідність переорієнтації маркетингових стратегій та відмова від традиційних методів SEO. Основне завдання на майбутнє — зосередитися на створенні високоякісного персоналізованого контенту, який може бути легко інтегрований у відповіді ШІ-чатботів.

Оптимізація для користувачів, а не для ключових слів стане одним з основних пошукових трендів у 2025 році. Також варто розуміти, що користувачі переходять від простих ключових запитів до складних контекстних взаємодій. Їхні запити до будь-яких пошукових інструментів дедалі частіше сформульовані природною мовою у вигляді порівняно довгих фраз. Це теж варто враховувати за створенні контенту. Особливу роль тепер відіграватиме актуальність та автентичність контенту. Водночас варто посилатись на актуальні джерела у своєму контенті, адже це допоможе залучити на свій сайт користувачів, до прикладу, з GPTSearch. Також варто пам’ятати про розвиток голосового пошуку.

І користувачі, і бізнес лише виграють від цих трансформацій — саме це стане головним наслідком цих змін та й загальної трансформації класичного онлайн-пошуку. Адже наявність альтернативи, яка допоможе знайти потрібну інформацію чи приведе клієнтів на сайт — це завжди на користь. Користувачі отримують швидший і точніший доступ до інформації без потреби переглядати десятки посилань. Бізнесу це відкриває нові можливості для залучення клієнтів і просування продуктів через інтерактивні формати.

10
Icon 5
Коментарі
Ірина Клум 05.03.2025, 11:16
Сильний аналіз майбутніх змін у пошуку. Автор чудово пояснює, як еволюція ШІ змінює онлайн-пошук. Окреме дякую за практичні поради для користувачів та бізнесу.
Ну що ж, режим адаптатації для бізнесу має бути активовано максимально, змінювати свої маркетингові стратегії до нових реалій.
Стаття фокусується на перевагах, але як щодо питань конфіденційності та залежності від ШІ? Це могло б зробити аналіз ще глибшим.
Зараз і так варто тільки скажеш що, а соціальні мережі вже пропонують те, про що говорив. Мені таке не подобається, ніякої приватності.
Женя Вауленко 05.03.2025, 04:34
Мене бентежить, що все поступово перекладають на штучний інтелект. Контроль розумом буде вести набагато легше, ні?

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

СЕС для бізнесу: як уникнути помилок на етапі проєктування?

Антон Березинський 25 квітня 2025 09:00

Лайфхаки для українців за кордоном: як легко повернути читання у своє життя

Валерій Старик 3 години тому

Вкрадена Батьківщина: історія загубленого покоління

Валерій Старик 3 години тому

​Рекомендація книги «Sapiens: Людина розумна. Коротка історія людства» Юваля Ноя Харарі

Валерій Старик 3 години тому

Що таке індивідуальна податкова консультація та як її отримати ФОП?

Inna Sharova 25 квітня 2025 15:30