Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Класична освіта чи швидкі курси: що краще для кар’єри в ІТ

IT-команда NIX
IT-команда NIX
26 серпня 2024 10 хвилин читання

Стартувати в ІТ молоді вдається швидко. Студенти не чекають завершення навчання в університеті та йдуть на курси, щоб якісніше підготуватися до роботи. То невже класична технічна освіта відживає своє? Зовсім ні, проте є нюанси. Яким шляхом сьогодні піти майбутнім айтівцям, розповідає Олексій Рубель, Group Lead напряму технічного навчання у Корпоративному центрі навчання у NIX.

Освіта і навчання — не тотожні поняття, і ось чому

Навчання — це опанування певних навичок. Йдеться про вебінари, курси, хакатони, воркшопи, стажування, самостійне вивчення матеріалу. Це все можна легко поєднувати з навчанням в університеті. Наприклад, вебінари зазвичай проходять у вечірній час, після закінчення занять у вашому виші. Стажування теж можна включити в студентське життя — на зимових чи літніх канікулах.

Натомість здобути освіту — це не просто закінчити школу, університет, мати «‎повну вищу освіту». Йдеться про розширення світогляду та становлення у професії. 

Університетська програма пропонує більше дисциплін, ніж може знадобитися в реальній роботі. Комплексна підготовка формує критичне мислення, творчий та системний підхід до розв'язування задач. Університет вчить розуміти зв’язки між різними галузями знань та думати, як кажуть, out of the box і знаходити нестандартні ідеї. Все-таки ми живемо у час, коли важливо бути гнучким та адаптивним до різних умов. І класична освіта це якраз дає. До того ж вивчення різноманітних галузей, які інколи напряму не стосуються обраної спеціальності, розвиває допитливість і вміння вчитися впродовж життя. Зазвичай для роботи в ІТ це часто необхідно.

Окрім професійних дисциплін в університеті, є загальноосвітні. Наприклад, за спеціальністю «Інформаційні системи та технології» у Київському політехнічному інституті студенти вивчають «Вступ до філософії», «Права і свободи людини», «Основи здорового способу життя», «Екологічна та природно-техногенна безпека». Знання цих предметів допоможе бути ефективнішим у професії.

Бізнес-аналітик, який розуміє не лише технічні аспекти проєкту, а й потреби людей (вони ж користувачі продукту), краще спрогнозує успіх розробки на ринку, оскільки може оцінити технічне рішення з боку цільової аудиторії. У цьому допоможе «Соціологія», яка досліджує поведінку людей під впливом різних ситуацій.

Розробник ШІ, який знає кодекси етики, створить програму на основі алгоритмів не тільки корисною, а й безпечною. Скажімо, для розробки системи автономного керування автомобілем врахує ще й безпеку пішоходів. Система завжди сповільнюватиме авто біля пішохідних переходів, навіть якщо поблизу немає людей.

Дизайнеру стануть у пригоді знання психології. Наприклад, принцип гештальту про «близькість» напряму впливає на створення інтуїтивних інтерфейсів. Близько розташовані елементи сприймаються як одна група, а віддалені — як окремі. За законом Фіттса, чим більший на сторінці елемент та менша до нього відстань згори, тим швидше користувач зверне увагу на цей елемент. Підхід Фіттса можна враховувати при створенні онлайн-магазинів, зокрема, шукаючи візуальне рішення для кнопки «Придбати». Так психологія впливає на поведінку споживачів.

Шляхи підготовки до кар’єри в ІТ

Університетська освіта

Підписуйтеся на наші соцмережі

За інформацією Міністерства освіти, більше половини українців працюють не за фахом. Це означає, що держава та студенти витрачають гроші й час на опанування навичок, які залишаються незатребуваними. Відбувається дисбаланс на ринку кадрів — нестача фахівців в одних галузях і перенасичення в інших. Як результат, знижується рівень продуктивності праці та конкурентоспроможність країни на міжнародній арені.

Майже мільйон студентів здобувають вищу освіту. Такі дані Державної служби статистики України. Тобто молодь прагне здобути вищу освіту. Проте свідомий вибір спеціальності та навчального закладу вдається зробити не всім вступникам. Спільно з ІТ-спеціалістами NIX ми спробуємо розв'язати цю проблему.

Почнемо зі зрозумілої для молоді профорієнтації — онлайн-платформи для вибору ІТ-напряму. Саме такий безкоштовний інструмент для школярів, абітурієнтів та їхніх батьків розробили наші айтівці. Проєкт ITs WAY поєднує онлайн-тест на визначення схильності до певної ІТ-професії та інформацію про університети, де можна здобути відповідну освіту. Також на платформі можна розрахувати ймовірність вступу на бюджет за бажаними напрямами. Поки що зосередились на наших університетах-партнерах у Полтаві та Харкові.

Круто, якщо до вступу оберете IT-напрям, що відповідає вашим навичкам і кар'єрним амбіціям. Вам не доведеться витрачати час на перенавчання. Натомість зможете стартувати у сфері, де буде комфортно розвиватись.

Вебінари, воркшопи, хакатони

Це швидкий спосіб поглянути на професію зсередини, прокачати навички й побудувати роадмап подальшого навчання. Експерти-практики пояснять складні для початківця теми на прикладах та покажуть, як застосовувати нові знання в реальних задачах. Запитуйте в них усе, що не зрозуміли. Порадьтесь щодо кар’єрних планів або попросіть відгук на виконане завдання (якщо це передбачає формат навчання).

Ще одна перевага спілкування з практиками — зростання мотивації. Успіхи професіоналів надихають дотягнутись до щонайменше тих же вершин або чіткіше сформувати власний шлях розвитку.

Якщо цікавитесь ІТ-сферою, зверніть увагу на хакатони. Такі заходи тривають від годин до кількох днів. Можуть проводитись онлайн, офлайн чи в гібридному форматі. Під час хакатонів учасники формують команди та разом виконують конкретне завдання. Для розробників це може бути створення прототипу застосунку, для дизайнерів — інтерфейсу, у маркетологів, скажімо, розробка стратегії просування продукту тощо. Так ви познайомитесь з однодумцями та протестуєте свої сили в майбутній роботі. 

Анонси хакатонів шукайте на сайтах університетів, а також на спеціальних платформах:

  • Devpost. Тут публікують анонси хакатонів по всьому світу. Івенти проходять  онлайн та офлайн.
  • Major League Hacking. Багато хакатонів для початківців в ІТ. Вже є анонси на 2025 рік.
  • AngelHack. Глобальна спільнота розробників, яка проводить хакатони та онлайн-квести. Також знайдете тут записи вебінарів і семінарів від спеціалістів із різних країн.

ІТ-курси для початківців

Обирайте бажану сферу — від дизайну, QA чи програмування до бізнес-аналітики чи проєктного менеджменту — та поглиблюйте знання онлайн або офлайн. 

Десятки безкоштовних та платних курсів доступні на платформах:

  • Coursera. Пропонує сотні курсів, зокрема з програмування, UX/UI-дизайну, штучного інтелекту. Це крутий шанс навчатись у провідних науковців світу.
  • Codecademy. Інтерактивні курси з різних мов програмування та технологій. Тут ви зможете прокачати свої знання з C++, HTML та CSS, Java, JavaScript, Python, Swift тощо.
  • edX. Курси від провідних університетів та організацій зі всього світу, зокрема від Массачусетського технологічного інституту, Гарвардського університету, Microsoft, Google.
  • CS50. Один із найпопулярніших безплатних курсів з основ комп’ютерних наук та програмування від Гарвардського університету. Розрахований на початківців та студентів із навичками програмування. На платформі Prometheus курс доступний українською.

Стажування

Здебільшого опція для студентів. Компанії запрошують майбутніх фахівців доповнити навчання практичним досвідом. Ви долучитесь до реальних робочих процесів. Поруч буде досвідчений колега, який допомагатиме та пояснюватиме, що і як робити. Як результат, отримаєте нові знання, а також зрозумієте, що конкретно чекатиме на певній посаді в цій компанії. Стажування може завершитись наймом на роботу. Якщо цього не сталося, не засмучуйтесь. Додайте досвід стажування в резюме. Це вже буде плюсом при пошуку роботи у майбутньому.

Також шукайте можливості для стажування на сайтах та в соцмережах ІТ-компаній.

Самонавчання 

Скільки б не слухали викладачів, досвідчених практиків, менторів, без самостійного дослідження не обійтись. Ви краще зрозумієте суть прочитаного/прослуханого, приділивши стільки часу, скільки потрібно саме вам. Також навчитеся шукати потрібну інформацію. Це одна з ключових навичок у багатьох галузях, зокрема в ІТ.

Майбутнім айтівцям раджу такі ресурси:

  • Scratch. Одна з найбільших спільнот кодингу для дітей та тих, хто хоче вивчати програмування. Дозволяє створювати інтерактивні проєкти, ігри та анімації. На сайті можна обрати українську мову, щоб ознайомитись із доступними матеріалами та створити свою візуальну історію.
  • Code.org. Платформа для вивчення програмування для учнів від початкових до старших класів. Містить інтерактивні уроки, туторіали та приклади виконаних проєктів.
  • Google CS First. Безкоштовні матеріали для вивчення програмування. До кожного уроку є додаткові матеріали, щоб краще опанувати тему.
  • Tynker. Уроки кодингу для дітей від 5 до 18 років. Платформа дає змогу швидко створювати ігри та програми, а потім грати в них.
  • MIT App Inventor. Візуальне середовище для програмування. Дозволяє створювати програми для смартфонів і планшетів Android/iOS. На сайті MIT App Inventor знайдете інформацію, що навіть початківці можуть створити першу просту програму та запустити її менш ніж за 30 хвилин.

Отримавши бажану посаду, пам’ятайте: це не фініш, а лише один з етапів розвитку

Чим якісніша підготовка до майбутньої професії, тим легше й цікавіше вам буде на старті. Урізноманітнюйте свій освітній досвід — поєднуйте університет із курсами, вебінарами, стажуванням. Відвідуйте воркшопи, хакатони, приєднуйтесь до професійних спільнот. Навчайтесь навчатися. В динамічному IT-секторі це ключова навичка для успішної кар’єри. Навіть отримавши бажану посаду, пам’ятайте: це не фініш, а лиш один з етапів розвитку. ІТ не стоїть на місці. Нові рішення приходять на заміну іншим. Будьте в темі, опановуйте нові технології та підходи і залишайтеся допитливими.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Чому немає кадрового голоду в IT?

Сергій Коноплицький 27 вересня 2024 14:43

У НАУ з’явилася лабораторія електроніки від Ajax

Владислав Паливода 27 вересня 2024 11:47

Мінцифри та Netpeak Group навчають користуватись ШІ: як потрапити на курси

Владислав Паливода 25 вересня 2024 08:57

Google продовжує навчальну програму для освітян “Цифрові навички для освіти з Google”

Анастасія Ковальова 24 вересня 2024 12:56

Sigma Software University відкрила студентам безкоштовний доступ до курсів

Вікторія Рудзінська 20 вересня 2024 13:10