Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Китай ставить на паузу регулювання штучного інтелекту

Сергій Коноплицький
Сергій Коноплицький Головний редактор SPEKA
17 липня 2024 5 хвилин читання

Китай, ймовірно, відмовиться від єдиного законодавства у галузі ШІ через «значні розбіжності» між промисловістю і науковцями, пише South China Morning Post.

Китай ставить на паузу регулювання штучного інтелекту зображення 1

Видання цитує експерта, професора публічного права у Шанхайському університеті Чжена Ге, який брав участь в обговоренні проєкту закону: «Китай, можливо, відмовиться від розроблення такого закону головним чином тому, що думки настільки розділилися і досі існують значні розбіжності як в індустрії, так і в академічних колах».

«До того ж переважна більшість експертів вважає, що час для розроблення єдиного національного законодавства щодо ШІ ще не настав, оскільки технологія розвивається дуже швидко», — додав Чжен Ге.

Китай розробляє власне законодавство у галузі ШІ, і вже існує проєкт єдиного закону, але, ймовірно, будуть впроваджуватися не універсальні законодавчі акти, а правила, орієнтовані на конкретні сектори або галузі, оскільки технології ШІ постійно і швидко розвиваються.

Китай значно випереджає інші країни в поданні патентів на винаходи в галузі генеративного штучного інтелекту, подаючи в шість разів більше патентів, ніж США.

За даними Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ), з 2014 по 2023 рік було подано понад 50 000 патентних заявок на генеративний ШІ, з яких 25% припадає лише на 2023 рік.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Регулювання ШІ в ЄС

Після того як у березні Європейський Союз представив перше у світі законодавство щодо ШІ, активізувалися дискусії про те, що подібний крок може зробити і Китай. Пекін поставив штучний інтелект у центр своєї місії з трансформації економіки країни та досягнення високотехнологічної самодостатності на тлі суперництва із США та їхніми союзниками.

У червні ЄС запустив Офіс ШІ, що відповідатиме за дотримання правил закону про ШІ, забезпечення його виконання в усіх державах-членах, фінансування інновацій у сфері ШІ та робототехніки.

Офіс штучного інтелекту створили у межах Європейської комісії, він складатиметься з п’ятьох підрозділів, що охоплюють різні сфери, зокрема регулювання, інновації та використання штучного інтелекту для суспільного блага.

Структура Європейського офісу штучного інтелекту складатиметься з 5 підрозділів і 2 радників. До них належать:

  • Підрозділ передового досвіду в галузі ШІ та робототехніки.
  • Підрозділ регулювання та дотримання вимог.
  • Блок «ШІ-безпека».
  • Підрозділ «Інновації ШІ та координація політики».
  • Підрозділ «ШІ для суспільного блага».
  • Провідний науковий керівник.
  • Радник з міжнародних справ.

Східний шлях

Чжен Ге зазначає, що США не мають такого закону, оскільки їхнє суспільство заохочує інновації та зростання ринку, тоді як ЄС застосовує суворіші правила не лише для захисту індивідуальних прав, але й для обмеження домінувальних американських компаній через відносну слабкість ЄС у технологічному секторі.

Можливості та ризики штучного інтелекту швидко підштовхнули технологію до обговорень на зустрічах великих держав, оскільки ЄС узяв на себе ініціативу в регулюванні ШІ.

У березні на зустрічі в Женеві між Китаєм та США на високому рівні обговорювали ризики щодо ШІ. На саміті у Великій Британії у листопаді минулого року Вашингтон, Брюссель і Пекін домовилися про спільне управління ризиками, пов’язаними із штучним інтелектом. Понад 25 присутніх країн, серед яких Сполучені Штати та Китай, а також ЄС, підписали Декларацію Блетчлі, в якій йдеться, що країни мають працювати разом і визначити спільний підхід до нагляду за технологією.

Цього місяця на Всесвітній конференції із штучного інтелекту в Шанхаї Пекін оприлюднив Шанхайську декларацію про глобальне управління ШІ, в якій закликав кожну країну сформулювати власні закони або політику щодо ШІ, адаптовані до національних умов.

Також цього місяця Пекін представив новий проєкт політики, що пропонує щонайменше 50 наборів стандартів ШІ до 2026 року, які охоплюють безпеку, управління та застосування ШІ.

Закон ЄС про ШІ класифікував системи ШІ за рівнями ризику на неприйнятні, високі, обмежені та мінімальні і запропонував різні правила та вимоги для організацій, які розробляють ШІ. Він також заборонив технології, які вважаються когнітивно-поведінковими маніпуляціями над людьми, тобто такими, що становлять загрозу для людей.

Чжен Ге сказав, що така заборона була б «дуже нереальною» для китайської технологічної галузі, оскільки «ШІ маніпулює людською поведінкою більшою чи меншою мірою, серед яких найпростіші алгоритми рекомендацій».

Натепер США мають більш гнучке регулювання ШІ, ніж Європа, а Китай, схоже, шукає золоту середину, щоб не стримувати галузь, але зберегти контроль.

0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Як музика змінює наші спогади?

Сніжана Лепко 14 березня 2025 09:19

Метод GTD: 5 простих кроків до організації завдань та підвищення ефективності

Сніжана Лепко 13 березня 2025 08:58

Юридичний комплаєнс при релізі MVP: ключові ризики та рішення

Оксана Петрусь 13 березня 2025 18:54

Серія потужних вибухів пролунала на росії: куди поцілили

Владислав Паливода 13 березня 2025 08:07

Опитування: чи готова ваша компанія до комунікацій під час кібер- та інфокриз?

Європейська Бізнес Асоціація 13 березня 2025 12:28