Китай планує змінити траєкторію астероїда для демонстрації системи захисту Землі
Національне космічне управління Китаю (CNSA) визначилося з астероїдом, на якому проведуть експеримент з відхилення траєкторії польоту. Це 30-метровий навколоземний об'єкт 2015 XF261. Відносно недалеко від Землі він пролітав 9 липня — за приблизно 50 млн км. Його швидкість становила оріїнтовно 42 тис км/год. Про це пише Space.com.
Цей астероїд не загрожує Землі, але має стати хорошою демонстраційною ціллю. На такому невеликому об'єкті зручно показати можливості ударних технологій зі зміни орбіти потенційно небезпечних тіл.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Планується, що місія складатиметься з двох космічних апаратів. Один вріжеться у 2015 XF261, щоб спробувати змінити його траєкторію, а другий поруч буде спостерігати і залишиться біля астероїда приблизно на пів року, щоб вивчити зміни, які відбулися з ним, а також дослідити склад космічного каменю, сформованого на початку існування Сонячної системи.
Зібрані дані дадуть змогу китайським вченим та інженерам отримати інформацію для моделювання та розрахунків на випадок виникнення реальної загрози зіткнення астероїда із Землею. Навіть якщо загрозливий об'єкт виявиться більшим, моделі можна буде масштабувати і розрахувати необхідну масу ударного зонда, а також ступінь зміни орбіти.
Китай має запустити цю місію до 2030 року. Усе залежатиме від готовності космічних апаратів. До зазначеного терміну відбудеться кілька зближень із 2015 XF261, коли буде зручно провести експеримент. У квітні 2030-го він пролетить на відстані 7,1 млн км, а за рік до цього — 6,8 млн км. Трохи менш вдалим здається квітень 2028 року, коли відстань становитиме 21 млн км.
Зазначимо, що це буде не перша подібна місія. У вересні 2022 року NASA провела експеримент DART, у якому вдалося спрямувати 570-кілограмовий зонд до меншого компаньйона подвійного астероїда Дідім. Експеримент виявився успішним — траєкторію об'єкта вдалося суттєво змінити.