Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Кібербезпека та комунікації: як захистити бізнес від загроз і репутаційних криз

Iryna Balakhovtseva
Iryna Balakhovtseva PR manager Perfect PR Agency
1
2 квітня 2025 5 хвилин читання

В наш час захист даних компанії та підтримка її безпеки залежать не лише від технологій, а й від ефективної та прозорої комунікації. Клієнти все частіше шукають надійних рішень від авторитетних компаній з міцною та прозорою репутацією. Як для великих корпорацій, так і для малих бізнесів, питання захисту даних та інформаційних систем стають ключовими. 

За даними Gartner, люди є головною причиною більшості інцидентів безпеки. Від того наскільки кожна зацікавлена сторона (від топ-менеджменту до співробітників), розуміє ризики та знає алгоритм дій у випадку кризи, залежить репутація компанії та її фінансове становище.

В умовах постійно змінюваних кіберзагроз, відсутність правильно налагоджених каналів комунікації може призвести до серйозних наслідків для бізнесу. Результати щорічного звіту Cyber Readiness Report  показують, що дві третини компаній (67% у світі) зіткнулися з більшою кількістю кіберінцидентів у 2024 році. 43% опитаних втратили існуючих клієнтів (порівняно з 21% у 2023 році), 38% зазнали негативної публічності, а 21% втратили бізнес-партнерів. 

Сьогодні репутація бізнесу є настільки ж важлива як і фізичні активи. Ви можете будувати її роками, інвестувати кошти, але маленька помилка чи кібератака може зруйнувати її за лічені хвилини. 

За даними  індексу кібербезпеки Cisco у 2024 році, найпоширенішими кібератаками для компаній залишаються: шкідливе програмне забезпечення (76%) та фішинг (54%), 37% компаній постраждали від підміни облікових даних. Зростає роль поширення неправдивих наративів (наративних атак), які щоразу все важче виявити. Дезінформація або фейки у форматі реалістичних відео- та аудіозаписів лідерів компанії або ж її працівників, породжують неправдиву інформацію та можуть впливати на довіру та оцінку компанії.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Реагування на інциденти. Коли трапляється кібератака важливо своєчасно і чітко інформувати всіх учасників процесу, щоб мінімізувати збитки. Важливо мати заздалегідь визначені ролі та алгоритми дій для оперативного реагування, щоб зменшити вплив на бізнес та репутацію. Якісно розроблена кампанія в соціальних мережах, що інформує клієнтів про всі важливі кроки та зміни може значно пом’якшити негативні наслідки. 

Дотримання політики безпеки та управління змінами: комунікація зрозумілих і доступних політик безпеки забезпечує правильне розуміння обов'язків працівників. Чіткі правила щодо управління паролями, обробки даних дозволяють уникнути порушень через людські помилки.

Підвищення обізнаності: регулярні роз'яснення про поширені загрози, такі як фішинг чи програмне забезпечення-вимагачі, формують обізнаність у працівників та зменшують ризики помилок. Цінно коли компанія піклується про кібербезпеку своїх працівників і проводить корпоративні навчання. 

І як результат. Безпека визначає довіру та формує репутацію. Клієнти, партнери та інші стейкхолдери мають бути впевнені, що їхні дані знаходяться під надійним захистом. Коли компанія повідомляє про свої дії (оновлення програмного забезпечення, покращення систем виявлення загроз, навчання персоналу), це формує розуміння, що організація серйозно ставиться до кібербезпеки.

Пригадаємо кейс компанії Київстар, коли 12 грудня 2023 року стався масштабний збій через кібератаку. Тоді PR-команда швидко зреагувала та вже за годину з'явилися перші повідомлення про ситуацію. PR-менеджери та СЕО Київстар особисто комунікували з аудиторією. Щогодини були апдейти ситуації у всіх соцмережах, комунікували навіть у ТікТок за допомогою мемів. Хейту, якого очікувала компанія, не було, а українські бізнеси почали активно підтримувати, розпочавши компанію «Київстар, тримайся!».

Антикризова комунікація тривала щонайменше 10 днів та включала офіційну позицію компанії та CЕО, сповіщення про відновлення мережі, боротьбу з фейками та інформування про компенсацію клієнтів.

Репутація компанії безпосередньо впливає на довіру до її продуктів та послуг. Сильна репутація – це один із найкращих способів залучення клієнтів та партнерів. 

Як би ретельно не були розроблені заходи захисту, неможливо повністю уникнути загроз. Сучасні споживачі цінують чесність та відкритість у відносинах з компаніями. Публічне визнання проблеми, з усіма відповідними заходами для виправлення ситуації, допомагає зберегти репутацію навіть після серйозних кіберзагроз.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
1
Icon 1
Коментарі
Цікавий та корисний матеріал!

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Майбутнє рекрутингу: як штучний інтелект трансформує залучення талантів

Володимир Білик 15 червня 2025 12:47

Друга хвиля схрещування з неандертальцями відбувалася в Ірані

Taras Satov 15 червня 2025 17:56

Асистент + AI. Новий тип операційного гібриду

Юлія Сименович 20 годин тому

Founders Running Club у Києві: біг, бізнес та нові знайомства

Natali Trubnikova 14 годин тому

Важливість розвитку економіки у військовий час

Альона Кисіль 14 червня 2025 17:11