Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Катерина Черногоренко про електронні відстрочки, впровадження Армії+ та кіберзахист армійських застосунків

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
27 вересня 2024 7 хвилин читання

Заступниця Міністра оборони з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Катерина Черногоренко дала пресконференцію в рамках конференції IT Arena. SPEKA побувала на події та публікує головні тези заступниці міністра. 

Про електронні відстрочки 

Коли запускали застосунок «Резерв плюс» ми також анонсували, що він стане повною, онлайн-альтернативою ТЦК

Тому ми хочемо зробити дві речі: 

  • 1
    появу відстрочки як послуги в Резерв+;
  • 2
    змінити принцип подання заяв на відтермінування від мобілізації;.

Зараз, щоб отримати відстрочку, людина має прийти в ТЦК, написати заяву, її заяву розглядають, і тільки тоді погоджують або не погоджують відтермінування. Ми хочемо, щоб людина, яка має підстави для відстрочки, наприклад, це багатодітний батько або студент денної форми навчання, не писали заяви від руки, а могли в кілька кліків замовити таку послугу і автоматично отримати такий дозвіл у застосунку. 

Це змінює правила гри — держава стає сервісом. Вона не чекає від тебе заяв, походу в ТЦК і місця у черзі. 

Але щоб це впровадити потрібно зараз провести певну роботу по зміні нормативно-правової бази. Ми це робимо вже і на початку листопада плануємо запустити три типи відстрочок.

Як заступник міністра оборони з питань цифрових трансформацій, я опікуюсь реєстром військовозобов'язаних Оберіг. А щоб реалізувати таку послугу, ми маємо отримувати з інших державних реєстрів, наприклад, з Єдиної державної електронної бази з питань освіти. Тому зараз йде робота з залученими до процесу міністерствами, які відповідальні за ті, чи інші реєстри. 

Перші три типи відтермінування, які можна буде оформити онлайн стосуватимуться таких підстав: 

  • 1
    Студенти денної форми навчання;
  • 2
    Багатодітні батьки;
  • 3
    Люди з інвалідністю.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Як Міноборони захищає свої ресурси від кібератак

Станом на зараз, вже рік, як я разом з командою працюю над розробкою систем, над тим, щоб вони були захищені. Нам важливо, щоб ми не поступалися ані часом, ані політичними обіцянками на користь безпеки наших систем. Тому що дані про наших військових – це сенситивні дані.

Ми пожертвували певним часом запуску «Армії плюс», (могли запустити «Армію+» в червні). Але ми використали ще два місяці для того, щоб додатково перевірити, зробити пентести, підтягнути найкращі команди, які провели всі безпекові протоколи тощо

У квітні цього року ми заснували і зараз активно набираємо спроможності так званого MIL.CERT. Він називається «Єдиний центр реагування на кіберінциденти». Чому єдиний? Тому що це перший та єдиний випадок, коли захищаємо разом системи міністерства спільно із Генеральним штабом. 

Пресконференція Катерини Черногоренко на Lviv IT Arena Пресконференція Катерини Черногоренко на Lviv IT Arena

Ми постійно шукаємо нових фахівців команду. В цьому центрі працюють найкращі професіонали, які постійно мені кажуть: «Катерина, це були найсерйозніші виклики, які я мав у професійній кар'єрі». Те, що зараз робимо під час війни в кібердомені з погляду захисту наших систем, це — найбільша експертиза, яку, в принципі, можливо десь набути.

Міноборони також відповідає за напрацювання політик. Тому ми впровадили дві політики, які дають можливість швидко масштабувати будь-які цифрові рішення в армії.

Далі прийняли на рівні міністерства, на рівні дефенс-сектору та нашого периметра політики, які стосуються саме безпеки інформаційно-комунікаційних систем, безпеки кінцевих пристроїв. Це зараз великий виклик.

Також хочу поділитись радісною новиною. Учора був зареєстрований проєкт закону про реєстр військовослужбовців. Вперше будемо мати сучасний, децентралізований, захищений реєстр військовослужбовців. 

Реєстр дозволить адекватне управління людським капіталом, як швидше надавати військовим послуги, а головне — наш головнокомандувач та Генеральний штаб зможе планувати військові задуми зважено на підставі data-driven підходу.

Запитання від Speka.media. Нещодавно анонсували програму Армія+ та можливість створювати електронні запити. Але як ми знаємо часто саме люди, а не технології чи процеси є основним “слабким місцем” змін. Наприклад, Віталій Шабунін у серпні повідомляв, що деякі з військових командирів забороняють підлеглим створювати електронні рапорти, саботують процес, щоб приймати лише паперові. Чи відомо вам про такі факти та яких заходів було вжито? Чи планували повністю відмовитись від паперових рапортів або ж зробити їх пріоритетнішими?

Як я вже сказала ми приймаємо будь-які, рішення, виключно на основі даних. Кожний ранок ми починаємо з дашборду, який показує нам, яка глибина впровадження в кожному роді, виді, в кожному командуванні саме електронних рапортів.

Я не буду зараз називати конкретні частини, але ми бачимо, що певні командування впроваджують «Армію плюс» дуже швидко, там майже 100% глибина впровадження, а деякі командування впроваджують дуже повільно, внизу рейтингової таблиці.

Ми постійно на управлінському рівні працюємо з командуваннями, говоримо, я на кожній площаці, де я звертаюся до військових і кажу про те, що командир, який піклується про свій особовий склад, зробить все, щоб отримати ID (унікальний номер військовослужбовця в додатку «Армія+») і довести його до особового складу.

Я звертаюся до всіх командирів, щоб вони обов'язково це зробили, і бачимо, рух у цьому напрямку. Є ті командири, які працюють швидко, деякі — ні. 

Тому постійно прискорюємо це впровадження, стараємося мотивувати Генеральний штаб, щоб вони стали нашим дуже активним амбасадором цього напрямку і працюємо, щоб це відбувалося так швидко як можна.

Про демобілізацію

Як тільки Верховна Рада прийме закон про умови демобілізації, це стане найгарячішою ініціативою нашої команди, яка вміє працювати 24/7, щоб зробити дуже швидку цифрову точку входу для подачі заявки.

Ми маємо, на жаль, діяти в рамках чинного законодавства, і лише як цей закон буде прийнято зможемо реалізувати такі функції в Резерв+. 

Про онлайн-рекрутинг без ТЦК 

Наша команда в першій декаді жовтня планує запустити онлайн рекрутинг, вже майже все готово відбуваються останні тестування. 

Ми віримо в те, що сили генерації мають змінити фокус своєї діяльності. Сили генерації для нас – це територіальні центри комплектування. І хотіли б перебудувати роботу таким чином, щоб добровольці могли подавати заявку, отримувати відповідно виклик через онлайн-інструменти. І, власне, наступна фаза розвитку продукту – це підписати у два кліки контракт прямо в застосунку. Це означає, що більше не буде потрібен особистий контакт. 

Про співпрацю України та компанії Palantir

Зараз фокусуємось на тому, щоб всі розробки, які певний час проводилися з компанією Palantir, були легалізовані Міноборони. 

Йде третій рік повномасштабної війни і ми маємо дати військових можливість авторизованого входу, можливість безпечної роботи з даними на будь-якій платформі. Для нас, цифрової команди, є домашні завдання легалізувати будь-які спільні проєкти, легалізувати будь-які спільні системи, щоб колаборація була легальною і безпечно. Це є пріоритетом на сьогодні.

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Скільки людей вже отримали відстрочку у застосунку «Резерв+»

Владислав Паливода 10 годин тому

Для військових ЗСУ створили нові програми психологічного відновлення: що відомо

Владислав Паливода 7 листопада 2024 11:45

У «Резерв+» тестують нову функцію: що відомо

Владислав Паливода 1 листопада 2024 11:09

Міноборони та Мінцифри законтрактували 1,6 млн дронів на 114 млрд грн для ЗСУ

Вікторія Рудзінська 30 жовтня 2024 08:27

В «Армія+» з’явилися нові функції: що відомо

Владислав Паливода 28 жовтня 2024 10:01