Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Виживуть найспритніші: стан стартап-екосистеми на червень 2022 року

Євгенія Клепа
Євгенія Клепа Executive Director, 1991 Accelerator | Director of Partnerships and Innovation, SET University
15 червня 2022 4 хвилин читання

Початок повномасштабного вторгнення вплинув серйозніше за пандемію, на яку так бідкалися українські стартапи та МСБ. 
Команда
акселератора 1991 проводить регулярні опитування серед своїх випускників та учасників спільноти щодо їх задоволеності та першочергових запитів. Свіже опитування підсвітило найпоширеніші проблеми проєктів та їхніх команд.

Спільнота акселератора налічує понад 200 стартапів з різних регіонів України (адже хоча б один кофаундер має бути обов'язково українцем). Цього разу серед усіх проєктів відгукнулися приблизно 40%. Таку невелику кількість я пов'язую саме з замалою залученістю до основної роботи та/чи певні проблеми, що стали більш пріоритетними у цей час (безпека сім'ї, призов до лав ЗСУ, відсутність стабільного зв'язку тощо).

Хороші новини — серед опитаних стартапів лише 10% припинили свою роботу та/чи закрилися взагалі. Все-таки перша причина більш популярна. Тобто зараз на холді проєкти, які працювали на основі відкритих державних даних (через блокування більшості реєстрів) та зі сходу України.
Нагадаю, що саме зараз триває програма 1991 Reload, що спрямована на підтримку технологічних стартапів із постраждалих регіонів (Донецької, Луганської, Запорізької, Харківської, Херсонської, Миколаївської, Одеської областей).

Що ж відбувається з усіма іншими та які найпошіреніші запити виникають у стартапів?

 • 1
  Недоукомплектованість команди. Частина команд зазначає, що займалася релокацією колег та свого бізнесу, відправила частину працівників у неоплачувану відпустку. Тобто, з одного боку, були впроваджені антикризові заходи, а з іншого — сapasity знизилось.
 • 2
  Фандрейзинг. Стартапи кажуть, що коштів у більшості лишилося на 3-6 місяців роботи. Тож вони змінили плани стосовно цього пункту та намагаються вже сьогодні залучати кошти, не відкладаючи до кінця року. У цьому контексті виникає й інша проблема: на ринку інвестицій буде досить довга пауза загалом. Це стосується не лише українських інвесторів, а й міжнародних. Звісно, якщо ми розглядаємо інвестування саме в українських фаундерів. Україна тут суттєво втратила позиції, що засвідчують аналітичні звіти та дослідження на кшталт Global Startup Ecosystem Index 2022 від Startup Blink
 • 3
  Хитка стратегія розвитку. Стартапи майже не закладають сценарії типу війни до своїх стратегій. Тобто ризик-менеджмент для них не є основним і стосується поверхових, часто надуманих причин.
 • 4
  Клієнтська відмова. Стартапи, де клієнтами були росіяни чи білоруси (особливо В2В), свідомо відмовляли їм в обслуговуванні. Таким чином вони значно «шкодили» своїм кількісним показникам. Тобто продукти робили відкат у своєму розвитку автоматично, що також вплинуло на заробітки та загальну стратегію.
 • 5
  Нові ринки. Цей запит теж у топі. Команди, що тестували свої продукти/сервіси в Україні, тепер втрачають як за вибіркою своєї цільвої аудиторії, яка масово поїхала з країни, так і за платоспроможністю і формою болю, який вони вирішували. Про обсяги ринку навіть не розповідаю. Також ті команди, що планували свою експансію на осінь, зазнали поразки і  тепер переглядають таймлайн та ресурси. Тож міжнародні продажі та затребуваність цього вміння горить — завжди рекомендую звертати на це увагу.

Пам'ятайте, що чужі граблі краще за свої. Перечитайте ще раз та не припускайтеся хоча б цих помилок.

1
Прокоментувати
Дякую, дуже пізнавально!
Інші матеріали

Ми з України: як здолати німецьку бюрократію і відкрити дитсадок для українських дітей у Баварії

Юлія Даниленко за 34 хвилини

Ранковий оперативний звіт Генштабу ЗСУ на 25 червня

Валерій Моісєєв 4 години тому

Батько «Байрактара», зять Ердогана, турецький Ілон Маск. Історія творця знаменитого БПЛА

Юлія Даниленко 9 годин тому

Zeeks задонатив у Фонд Сергія Притули на байрактари 1.000.000 гривень 🍋🍋🍋

Zeeks Company 23 години тому

Cisco згортає свій бізнес в росії та білорусі

Роман Судольський 23 червня 2022 17:58