NASA готується запустити космічну «машину часу» — телескоп James Webb. Він допоможе людству зазирнути у прадавню історію Всесвіту
25 грудня телескоп має стартувати з космодрому Куру у Французькій Гвіані на борту ракети-носія Ariane 5. Якщо все буде за планом, упродовж місяця James Webb подолає 1,5 млн кілометрів і дістанеться точки Лагранжа L2 — зони гравітаційної рівноваги, де будь-які об'єкти залишаються нерухомими щодо Землі і Місяця. SPEKA розповідає, як працюватиме телескоп і чому він може змінити наше уявлення про Всесвіт.
У 1995 році відкрили 51 Пегаса b — першу екзопланету біля сонцеподібної зірки. Це навело вчених NASA на думку, що у Всесвіті цілком можуть існувати придатні до життя планети, людству лише бракує інструментів, щоб їх знайти. Саме тоді американська космічна агенція почала розробляти «Космічний телескоп нового покоління» (NGST), який у 2002 році перейменували на честь другого керівника NASA Джеймса Вебба. Апарат планували запустити ще у 2007 році, але через технічні негаразди і перебої з фінансуванням процес розтягнувся майже на 15 років. Загальна вартість проєкту сягнула $9,7 млрд.

За словами NASA, James Webb є своєрідною «машиною часу»: він зможе побачити планети і галактики, що утворилися понад 13,5 млрд років тому. Більшості з цих прадавніх об'єктів вже не існує, проте їхнє світло досі летить крізь космічний простір, і його можна зафіксувати в інфрачервоному діапазоні. Вчені сподіваються, що James Webb допоможе їм відтворити історію Всесвіту від Великого вибуху до сьогодення, більше дізнатися про природу чорних дір та темної матерії, а також знайти нові екзопланети.
Головне дзеркало James Webb важить понад 700 кілограмів, має 6,5 метрів у діаметрі і складається з 18 окремих сегментів, що виготовлені із берилія і вкриті тонким шаром полірованого золота. Щоб захистити пристрій від сонячного тепла, його обладнали тепловим щитом розміром 21 x 14 метрів, який забезпечує охолодження до -223°C.

Телескоп стартує з космодрому 25 грудня о 14:20 за київським часом.
Спостерігати за запуском у режимі live можна тут. Трансляція почнеться о 13:00.