Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Ми маємо подорослішати. Як розвивати Україну після війни

11 липня 2022 4 хвилин читання

У період від 2015 до 2019 року я написав десятки публікацій у ЗМІ і соціальних мережах про те, як не про**бати здобутки Майдану, про те, що бажано і не бажано робити, ділився міжнародним досвідом, апелював до «лідерів думок», активно допомагав людям та організаціям з державного та громадського сектору. Я розраховував на те, що після Майдану не потрібно пояснювати очевидні речі, а потрібно лише підштовхути у потрібному напрямі. Я помилявся. 

Лише повномасштабне вторгнення рф змусило бізнес, громадський і державний сектор об'єднатись і почати працювати разом по-справжньому. Той факт, що ми всі в одному човні, став занадто очевидним. Однак протягом незалежності ми накопичили величезний технічний борг, який мусимо зараз виплачувати. Коли настане час відновлювати нашу країну, на перший план знову вийде питання про те, як все не про**бати. Тому що виклики, що стоять перед нами, безпрецендентні, світ лихоманить, наслідки ковіду ще не ліквідували. Одне є очевидним — прості рішення себе вичерпали. 

Україна не повинна бути новим Ізраїлем, тому що концепціям, на яких будувалося ізраїльське суспільство, вже кілька десятиліть. Ці ідеї вже не відповідають поточній ситуації у світі. Це не означає, що ми не можемо адаптувати ті чи інші успішні приклади, однак будувати післявоєнне суспільство на застарілих концепціях немає сенсу.

Мовна політика має бути чіткою і прозорою, це має бути українська та англійська. Українська — мова надання послуг та мовлення. Англійська — мова бізнесу, держави та науки. Якщо людина не хоче/не може вивчити чи говорити  українською, її в жодному разі не можна піддавати побутовій дискримінації, але робота у державному секторі, пільги та виборче право мають бути обмежені.

Особисті фінанси, основи кібербезпеки та ІТ, інформаційна гігієна, історія нацизму і рашизму — те, на що мають робити акцент у школах та університетах. 

Цифрова трансформація та вільна економіка — те, що зможе допомогти нам. Звісно, постає питання, як прибрати з процесу «інфоциган», «гетьманцевих», «шкарлет» і тез на кшталт тієї, де «роль кібербезпеки переоцінена», але розв'язання цього завдання є prerequisites.

Громадський сектор та ЗМІ повинні мати фінансову стабільність, щоб бути sustainable і в мирні часи. Додам, що громадський сектор — це не лише збір коштів на щось, а створення проєктів насамперед з потужним social impact, у сфері technology for good та проєктів, що вирішують глобальні проблеми. 

На державному рівні має бути співпраця з технологічними компаніми. Історія з Starlink Ілона Маска — чудовий приклад такої співпраці. З іншого боку, не можна роками піратити софт та ігнорувати тренди на кшталт хмарних технологій, а потім просити допомогти врятувати критичну інфраструктуру від кібератак. Як і допускати існування центрів ухвалення рішень корпорацій у сусідній країні. 

Спрощення, уніфікація законодавства та його синхронізація зі світовими практиками вже давно на часі. Дозвольте підписувати договори за допомогою DocuSign/Adobe Sign, скасуйте обов'язковість актів виконаних робіт, і потреба в 1С та іншого радянського софта набагато скоротиться.

Але якщо говорити про найголовнішу зміну, то це необхідність подорослішати. Щоб наступного разу не було спокуси зійтися десь посередині, відкрити черговий офіс простих рішень чи замовляти довідку про несудимість у «Дії».

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

В Україні з'явився маркетплейс виключно українських брендів

Вадим Добровольський 21 вересня 2022 16:05

Що сприяє карʼєрному розвитку Product Owner, як бізнесу втілити бірюзову стратегію у життя та як війна змінила корпоративну культуру і цінності компаній

Ira Hoiuk 17 липня 2022 17:26

Олександр Краковецький запустив проєкт BeSafe. Він допомагає автоматично перевіряти, чи все добре з близькими людьми

Роман Судольський 4 квітня 2022 12:51

Що кожен з нас може зробити прямо зараз. Розповідає СЕО DevRain Олександр Краковецький

Ira Hoiuk 2 березня 2022 13:15

Чи забере штучний інтелект роботу у програмістів? Колонка Олександра Краковецького

Роман Судольський 3 лютого 2022 16:20