Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чому «увійти в ІТ» можливо не для всіх?

Максим Почебут
Максим Почебут Chief Learning Officer у Sigma Software та віце-президент з питань освіти ІТ Асоціації України
1 липня 2022 10 хвилин читання

У цій статті хочу зупинитися на можливостях та викликах для ІТ-початківців та світчерів, відповідальності з боку всіх учасників процесу навчання та можливих перешкодах на шляху до омріяної позиції у компанії.

Впевнений, що ніхто не буде сперечатися із твердженням, що освіта може бути якісною та ефективною лише за умови задоволення базових потреб безпеки, у режимі спокійного морального та емоційного стану. Cьогодні ми бачимо, як наші люди призвичаюються до умов війни, знаходять в собі сили працювати та навчатися в бомбосховищах та укриттях, а іноді, нехтують власною безпекою заради стабільного зв'язку під час онлайн зустрічі чи лекції. Сотні таких історій вражають та водночас надихають, адже рівень мотивації як студентів, так і лекторів гідний поваги та захоплення.

Ми живемо в той час, коли мотивація «новачка» здобути конкретні знання або досвід набагато вища, наприклад, за мотивацію досвідченого фахівця. І пояснення тут просте. Людина, яка свідомо змінює свою професію, починає нове професійне сходження, розуміє, що для неї значить успіх, а що — повне фіаско. Якщо так можна висловитися, то зараз — час спраглих до знань початківців.

Про ефект «увійти в ІТ»

Ще до війни я часто зустрічався з так званим ефектом «увійти в ІТ», коли люди мали завищені або невиправдані очікування. Причина тут, головним чином, одна — викривлені акценти бізнес-освітніх структур, які наголошували на тому, що в ІТ — зелене світло для всіх, що швидко та без зайвих зусиль ви опануєте професію, одразу отримаєте пропозицію роботи, а то й дві-три одночасно. І що фінансова стабільність та неймовірні перспективи очікують одразу після кількох місяців навчання.

Ми ж з вами розуміємо, що це крутий маркетинг, але далека від реальності утопічна мрія!

Насправді, шлях в ІТ— це сумлінне навчання та 100% віддача, бо на ринку праці, серед людей без досвіду, висока конкуренція й обирають найкращих, сильно вмотивованих, що готові працювати на перспективу. В ІТ ніхто не платить просто за те, що ти умовний айтівець з дипломом або сертифікатом.

Якщо чесно, то я НЕ думаю, що війна кардинально змінила цю ситуацію. Різниця лише в тому, що можливостей для отримання знань зараз значно більше. Якщо раніше курси для початківців були здебільшого платні, то зараз більшість з них проходить на волонтерських засадах і для ширшого кола людей.

З чого почати людині без досвіду 

Для тих, хто розпочинає свій шлях в ІТ варто сконцентруватися на отриманні перш за все теоретичних, або фундаментальних знань. В ідеалі, ще й зануритися в атмосферу, зрозуміти, якою мовою «розмовляють» айтівці. Цей важливий етап я називаю «профорієнтаційним». Бо саме тут треба зрозуміти: чим я буду займатися, що собою представляє моя роль, які задачі я буду виконувати, чи до душі це мені взагалі.

Сьогодні освітній ринок дає безліч таких можливостей, здебільшого — соціальних програм, які орієнтовані на здобуття нової професії, та враховують базовий рівень студентів.

Окрім того, з'являється чимало фондів, які фінансують чи опікуються ІТ освітою світчерів. Вони готові інвестувати у вашу освіту, якщо бачать вашу сильну вмотивованість опанувати ту чи іншу дисципліну. І тут моя  порада — слідкуйте за такими фондами, їх грантами та програмами. Тут саме ваша мотивація має найвищу цінність.

Тому спробуйте себе у різних напрямках, користуйтеся моментом, обирайте справу до душі поки є така можливість.

Про мультифункціональність ролей в ІТ

Всім, хто прагне розпочати кар'єру в нашій галузі, раджу готуватися до того, що більшість професій та ролей тут — мультифункціональні. Подаючи резюме не слід очікувати, що ви будете виконувати якийсь вузькопрофільний набір задач.

Запам'ятайте, в ІТ ви – міфічне божество о шести-восьми, а іноді шістнадцяти руках, щоб виконувати дуже багато різноманітних завдань. Слід бути готовим і до функцій проєктного менеджера й аналітика, розумітися на дизайні, маркетингу, технічних нюансах проєкту, не панікувати при слові "програмування", коли ви, скажімо, майбутній HR або рекрутер, та бути здібним комунікатором. Все це — дуже різні ролі, але часто вони поєднуються в одній людині. Мабуть, завдяки такій особливості нашої галузі, вона сьогодні є опорою української економіки.

Це зовсім не означає, що в ІТ не обов'язково заглиблюватися в якусь окрему дисципліну. Тут ви маєте розвиватися як профі у своєму напрямку, але постійно дивитися навкруги, розвиваючи професійний світогляд, прокачувати ключові скіли, не забуваючи про все, що я зазначив вище. Тому, якщо ви потрапили на курс, матеріали якого вам здаються зовсім непотрібними сьогодні, повірте, вам це лише здається, бо в ІТ, як і у складному бізнес-середовищі все пов'язано... З часом ці знання та навички ще будуть вашою додатковою перевагою на проєкті або в компанії.

Очікування 

Важливий фактор очікувань. У вас, як початківця або світчера, має бути розуміння того, що навчання складається не лише з лекцій, але й певних етапів перевірки та контролю знань. Кожний тренер, який проводить той чи інший курс, хоче дати якомога більше корисних та практичних знань. Натомість від своїх студентів він очікує залученості та бажання розібратися у темі. Адже ми всі розуміємо, що успіх — це спільний рух до мети. Не можна просто прослухати курс та отримати шалений результат або офер мрії.

Звісно, що кожна компанія, яка інвестує у розвиток людини, очікує по завершенні навчання «отримати» готового до роботи фахівця. У свою чергу, студент має розуміти, що кандидатів з однаковим набором знань на ринку буде багато. Компанії обиратимуть кращих. До цього варто бути готовими!

На соціальну програму у Sigma Software University, яку ми відкрили для родичів та близьких наших колег за ДВА ТИЖНІ, отримали понад 2000 реєстрацій. Це дев'ять програм за трендовими в ІТ напрямками як технічними, так і нетехнічними, які ведуть наші експерти. По завершенні навчання, а це від місяця до трьох, залежить від програми, ми теж сподіваємося отримати якісних, конкурентних фахівців. Тому віримо, що новоспечені студенти будуть активними та серйозно поставляться до такого шансу.

Як шукати програми 

Шукати курси та програми доведеться власноруч, бо ніхто не постукає до вас і не скаже: «Добрий вечір, ми з ІТ». Тому налаштуйтеся на дослідження галузі та самостійні пошуки потрібної інформації.

  • Раджу слідкувати за сайтами, телеграм каналами великих компаній, їх освітніх платформ, де досить часто з'являється інформація про соціальні та профорієнтаційні подіії: вебінари, курси, сесії питань-відповідей, тощо.
  • Питайте друзів, знайомих, які працюють в ІТ. Просіть, щоб ділилися з вами такими заходами, бо це дуже крута можливість розібратися у специфіці роботи у галузі, професіях, напрямках та багатьох нюансах ще на старті.
  • Будьте проактивні. В ІТ як і в будь-якій іншій галузі, щоб стати затребуваним профі треба багато працювати, розвиватися, цікавитися новинками індустрії, тримати руку на пульсі. Шукайте своє призначення.

Якщо ви маєте чітку мету змінити професію, відновити свою фінансову стабільність, просто не можна відмовлятися від подій, які проводять відомі ІТ-компанії. Приймайте цю допомогу та не засмучуйтеся, якщо за три-чотири тижні виявиться, що це зовсім не ваше. Це нормально. І добре, що ви це зрозуміли зараз, а не після 10 років роботи. ІТ має безліч різноманітних кар'єрних можливостей, спробуйте інший напрямок. Адже здебільшого всі ці програми – безкоштовні ініціативи, і ви не витрачаєте кошти. Єдина ваша інвестиція – ваш час та увага, але, погодьтеся, це варто тих крутих перспектив у майбутньому.

Труднощі

Українські фахівці завжди відрізнялися своєю непересічністю, креативністю, комплексністю рішень, високою якістю та вмінням побачити проблему клієнта або продукту ширше за поставлений запит. Це цінувалося та цінується й досі у всьому світі. Для українського бізнесу зараз край важливо не розгубити цю довіру. Саме тому наші освітні програми навчають студентів дивитися на задачі ширше, а для цього дають максимально необхідний арсенал знань та навичок, щоб випускник був конкурентним на ринку.

Я доволі часто за свою кар'єру чув запитання від молоді, студентів вузів або світчерів, вже дорослих людей, віком 30-40 років, чому я пройшов якийсь курс, а в мене досі немає пропозиції роботи. Починаємо розбирати з ними що й як, та бачимо, що десь людина пропустила якийсь важливий крок, десь невірно себе подала, десь не вистачило комунікативних навичок, десь виявився некомандним гравцем, а хтось просто прийшов на співбесіду непідготовлений.

Не витрачайте час на формування власних ілюзій, краще енергію спрямувати на якісну підготовку себе, звернувши увагу на такі речі як самопрезентація, прокачка софтскілів, тощо.

Навчання — процес, який на будь-якому етапі може десь здаватися складним, особливо, якщо мова йде про навчання чомусь абсолютно новому. Є складнощі — запитуйте. Якщо вірно та грамотно ставити запитання, відповідь буде завжди.

За якими критеріями обрати найкращу програму 

Не чекайте від мене списку умовно якісних освітніх установ, назв шкіл тощо. Це важко оцінити, особливо зараз, коли дуже багато різноманітних програм та особистих ініціатив айтивців-волонтерів. Більшість тренінгових центрів намагається тримати марку та робити ці речі якісно.

Порад тут небагато: моніторте відгуки про тренерів та організаторів. Якщо це відомий тренер з досвідом, то, відповідно, й курс чи програма буде на рівні.

А там час та ті результати, що ви матимете на виході покаже.

Волонтерять айтівці якісно так само, як і працюють, то, гадаю, й рівень викладання збережемо!

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Work-war balance. Ключові навички для топменеджера під час війни

Юлія Даниленко 20 вересня 2022 15:09

В Україні запустили освітню платформу для спеціалістів зі штучного інтелекту

Євген Муджирі 8 вересня 2022 15:17

В Україні запустили для дівчат безкоштовні ІТ-курси зі створення застосунків на базі даних

Євген Муджирі 8 вересня 2022 12:18

IT Generation розширюється. Залучені до освітньої програми школи виділили додаткові місця для охочих здобути ІТ-освіту

Ірина Маринюк 7 вересня 2022 19:47

8 вересня в режимі онлайн відбудеться друга TechGround Java Conference

Юлія Даниленко 6 вересня 2022 19:13