Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Без обмежень: п’ять історій дітей, які змінили стереотипи про «правильний» вік для входу в IT

Анна Старикова
Анна Старикова Community Team Lead у GoITeens
0
21 лютого 2024 9 хвилин читання

Здається, що в ІТ нереально заробляти на фрилансі у 12 років, бути мідлом у 17 і залучати $500 000 інвестицій у власний стартап у 20. Але це лише на перший погляд. В Україні зростає покоління, яке не вважає вік перешкодою для кар’єрного зростання.

Ці молоді люди не бояться можливостей і у зовсім юні роки стають представниками великих технологічних компаній, засновують стартапи, створюють інноваційні проєкти. Креативність, працелюбність та професіоналізм — те, чим вони підкуповують, і те, що насправді має значення в ІТ.

Зазначу, що, згідно з дослідженнями DOU, за рік кількість українських айтівців, яким ще не виповнилося 20 років, зросла удвічі:

  • у 2022 році на юних ІТ-спеціалістів припадало 1,5% індустрії;
  • станом на початок 2024-го їхня частка зросла до 3%. 
ІТ-сфера розширюється і змінюється під впливом дітей, які навчилися швидко конвертувати знання у заробіток, а проблеми — в інноваційні рішення.

Серед юних айтівців, які ламають традиційні уявлення про «правильний» вік входу в ІТ, багато студентів онлайн-академії GoITeens. Хто вони, чим захоплюються та мотивуються, що встигли досягти до 20 років — у п’ятьох історіях юних айтівців.

Кирило Горбунов: фрилансер у 12 років

Без обмежень: п’ять історій дітей, які змінили стереотипи про «правильний» вік для входу в IT зображення 1 Кирило Горбунов

Зазвичай діти у 12 років — активні споживачі цифрового контенту. Набагато менше серед них тих, хто навчився самостійно створювати диджитал-продукти. Ще менше тих, кому вдається отримувати з цього дохід. Саме тому історія Кирила Горбунова —  майже унікальна. У свої 12 років хлопчик не просто опанував навички Frontend-розробки, а й навчився продавати їх комерційним замовникам.

Після 8 місяців навчання на курсах Кирило почав працювати над реальними проєктами на фрилансі. Зараз робить анімовані логотипи, редагує та оптимізує сайти. Його портфоліо вже містить великий повноцінний fullstack-проєкт, який Кирило виконав самотужки: від написання верстки до бекенду з розміщенням.

Ще під час навчання він із командою створив власний проєкт WebStudio. Але його амбіції та прагнення до самовдосконалення не обмежувалися програмою курсу. Він постійно просив у викладача посилання на додаткові проєкти — більш складні та просунуті.  

Його зусилля не лишилися не винагородженими. Адже у свої 12 років Кирило вже має круті проєкти у портфоліо, конкурує на ринку з дорослими розробниками і доводить, що вік — це просто число, а справжній успіх вимірюється працелюбністю і відданістю улюбленій справі.

Ярослав Висоцький: викладач у 17 років

Без обмежень: п’ять історій дітей, які змінили стереотипи про «правильний» вік для входу в IT зображення 2 Ярослав Висоцький

Кожна велика справа починається з першого маленького кроку. Для Ярослава Висоцького цим кроком став початок вивчення технологій. За рік хлопець пройшов шлях від випускника до викладача ІТ-академії. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Ярослав завжди цікавився диджиталом, багато часу проводив за комп’ютером. Тому батько запропонував йому спробувати сили в ІТ, аби час перед екраном минав для підлітка з користю. 

Хлопець почав з навчання на курсі Frontend, згодом вивчив ще й Python. Тоді Ярослав зі своїм товаришем з курсів Олександром устиг виграти хакатон Game of Teens, пройшов стажування від GoITeens та розробив інноваційний проєкт Booking System.

Дуже швидко він набув достатньо досвіду, щоб стати ментором, а згодом і викладачем на курсі Python. Він почав допомагати молодшим студентам ІТ-академії розбиратися із труднощами програмування і підтримувати новачків, яким нещодавно був і сам. 

За останній рік Ярослав розробив безліч проєктів на замовлення. Серед них, до прикладу, Вайбер-бот для Nasha Ryaba та Schedule Bot для MOE of Ukraine.

Від 2022 року хлопець працює віддалено у компанії EVDEV на позиції Python-розробника. Там він займається створенням бекенд-частини для сервісів стиснення файлів, фіксить баги, розробляє Вайбер-бот для роботи з промокодами.

У серпні 2023 року Ярослав долучився ще й до команди SMART business: тут працює на позиції D365 FO/AX2012 Developer full-time.

Досягти такого рівня у такому віці — справжній виклик. Але Ярослав уже кілька років поспіль не зупиняється на досягнутому і готується й надалі у посиленому ритмі рухатися до кар’єрних висот.

Анастасія Сіренко: професійна дизайнерка у 14 років

Без обмежень: п’ять історій дітей, які змінили стереотипи про «правильний» вік для входу в IT зображення 3 Анастасія Сіренко

Анастасія Сиренко з тих підлітків, які, як здається, завжди знали, чого хочуть від життя. З раннього дитинства дівчина пристрасно віддана творчості. Усе починалося з маминих розмальованих блокнотів, а вилилося у кар’єру професійної диджитал-дизайнерки. 

Анастасія не помилилася, коли вирішила перетворити свою любов до малювання на основу професійного успіху. Тоді вона обрала курс Digital Design, де й навчилася створювати щось більше, ніж малюнки на папері.

Одразу після завершення навчання дівчина отримала свої перші пропозиції працювати над комерційними проєктами. Спочатку Анастасія розробила дизайн сайту для свого знайомого, а згодом їй вдалося потрапити на роботу в проєкт однієї організації, для якої дівчина розробляє мерч. Це був важливий крок у кар'єрі — доказ того, що її навички дійсно цінні на ринку. 

Історія Анастасії — про відданість своїм дитячим вподобанням, своєму ремеслу і про те, що улюблена справа може приносити дохід у будь-якому віці, якщо знайти для неї правильну подання і застосунок.

Остап Леонов: мідл Game-розробки у 18 років

Без обмежень: п’ять історій дітей, які змінили стереотипи про «правильний» вік для входу в IT зображення 4 Остап Леонов

У сучасному світі ігрова індустрія розвивається непомірними темпами — Остап Леонов вирішив бути не просто спостерігачем, а активним учасником геймдев-світу вже у підлітковому віці. У свої 18 років він досяг позиції мідл-розробника, а сьогодні працює Team Lead команди.

З дитинства створення коду для ігор було для Остапа хобі. Згодом дитяче захоплення еволюціонувало у професійну навичку. Хлопець пішов навчатися на курс з розроблення ігор, знайшов в ІТ-академії ментора, почав активно розвиватися. 

Наставник задавав вектор розвитку, але знання та навички Остап намагався здобувати самотужки. Він каже, що виклики є завжди, тому важливо вміти шукати підтримку і допомогу, коли власних зусиль недостатньо.

Остап радить молодим людям не боятися виходити з зони комфорту й розвиватися на межі своїх можливостей, але також пам'ятати про відпочинок, щоб запобігти професійному вигоранню.

Керуючись цими правилами, Остап уже понад три роки працює у комерційному розробленні і, хоча не може ділитися деталями через договір NDA, має досвід створення різноманітних проєктів, зокрема онлайн-ігр, VR і стратегій. 

Нещодавно він узяв на себе ще й менеджерську роль, пов’язану з управлінням команди розробників на певному проєкті. 

Дмитро Лопушанський: CTO стартапу з $500 тис. інвестицій у 20 років

Без обмежень: п’ять історій дітей, які змінили стереотипи про «правильний» вік для входу в IT зображення 5 Дмитро Лопушанський

Нещодавно Дмитро Лопушанський вступив на магістратуру в Оксфордський університет. До цього поєднував навчання в УКУ та в Університеті Торонто, працював на посаді CTO в стартапі Harmix та залучив до нього $500 тис. інвестиції. Ще раніше був звичайним львівським школярем, який вирішив пройти навчання в ІТ-академії.

Усе почалося з дитячого інтересу до технологій та робототехніки, який і спонукав Дмитра почати навчання на курсі GameDev. Незабаром він усвідомив, що те, чого він дійсно потребує, це Frontend-розробка, і змінив напрям вивчення.

«У мене не було чіткої цілі вивчати Frontend, я просто хотів спробувати щось цікаве», — згадує Дмитро. І він не пошкодував про свій вибір. Адже зі знанням Frontend за короткий час почав створювати власні сайти на замовлення. Він активно розповідав про свої послуги у соцмережах, завдяки чому швидко знайшов своїх перший клієнтів.

Дмитро з підліткового віку мав сміливість досліджувати різні можливості життя, тому на Frontend не зупинився і ще рік вивчав Python. Упродовж цього часу реалізував декілька цікавих проєктів:

  • застосунок для контролю користувацького часу, проведеного у соцмережах під назвою Under Control;
  • соціальну мережу Tagbe, де замість хештегів користувачі використовували емодзі;
  • чатбот Newskit, який надсилав персоналізовану добірку новин своїм користувачам і який зібрав тисячі підписників.

Дмитро — абсолютний приклад того, як молодь завдяки своїй нестримності у саморозвитку здатна рухатися вгору кар’єрними сходами й рухати вперед усю індустрію.

Коротка післямова

Діти та підлітки активно проникають в ІТ, підіймаючи конкурентну планку. Вони доводять, що молодість — це наполегливість та інноваційність. Швидкість, з якою професійно розвиваються юні айтівці, не дозволяє ІТ-сфері зупинятися і стагнувати, натомість штовхає її до зростання та звільнення світу від стереотипів.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Як виглядає сучасний digital-audit: що перевіряти і що оптимізувати в першу чергу

Олександр Христич 18 червня 2025 12:07

Чи доречно засмутитися, якщо що ваші старання не оцінили?

Sofiia Borovska 18 червня 2025 15:44

WBT пробиває $52 — що далі? Три сценарії на III квартал 2025 року

Тарас Мазур 17 червня 2025 15:22

Монетизація без коду: Чому B2B-продукти обирають брокерські моделі у 2025

Владислав Гринів 18 червня 2025 14:26

Літній криптопортфель: які активи тримати в спокійний сезон

Іван Павловський 12 годин тому