IT Arena 2024: кібербезпека в нову епоху технологій
IT Arena щороку доводить, що вона не просто йде в ногу з часом, а й формує майбутнє та відповідає на нові глобальні запити. Ми стоїмо на порозі нового етапу технологічного розвитку, готові зустрічати виклики сучасного світу. Настає нова ера технологій — Новий світанок, і саме ця тема стала центральною на IT Arena 2024.
У часи нестабільності та війни в Україні питання безпеки виходить за межі фізичного захисту на полі бою. Саме тому кібербезпека стала однією з ключових тем цьогорічної IT Arena. Лідери індустрії, експерти та інноватори упродовж трьох днів взяли участь у численних дискусіях і презентаціях, де обговорювали новітні інструменти захисту даних та інфраструктури, цифрові загрози та стратегії для забезпечення стійкості в кіберпросторі. Про кібербезпеку говорили і на бізнес-треку на головній сцені Національного театру опери та балету імені Соломії Крушельницької, і у Національному музеї імені Андрея Шептицького, який приймав учасників Startup Competition, і на продуктовому та стартап-треках, що відбувалися у Драмтеатрі імені Марії Заньковецької. Активні обговорення точилися і на третій день під час мітапів.
IT Arena 2024 організував Львівський ІТ Кластер за підтримки Проєкту USAID “Кібербезпека критично важливої інфраструктури України”.
Стартапи: нові рішення для захисту
Цьогоріч свої інноваційні продукти на стартап-треку презентували 60 стартапів. П’ятеро з них — кібербезпека. Зокрема і стартап Hideez, який розробляє безпарольну автентифікацію для критичної інфраструктури України. Нещодавно Hideez отримав грант від Проєкту USAID “Кібербезпека критично важливої інфраструктури України”.
“Грант використовуємо для розбудови нового рішення на базі оновленого стандарту FIDO. Це рішення включатиме серверний компонент, що працюватиме у хмарі. А також мобільний застосунок, що дозволить користувачам отримати більше можливостей та універсальності в доступі без паролей”, — розповів Олег Науменко, генеральний директор Hideez.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Свої напрацювання команда Hideez представила зі стендом на IT Arena. Це був перший досвід участі стартапу в конференції.
“Ми знайшли нових потенційних замовників, декілька вже почали пілотування нашого рішення. Крім того, ми знайшли потенційно три нових реселери та інтегратора, які зацікавлені в продажі нашого продукту на своїх ринках і вертикалях”, — поділився Олег Науменко, генеральний директор Hideez.
Без інноваційних кіберпродуктів не обійшовся і Startup Competition. До слова, цього року на змагання подали рекордну 151 заявку, лише 60 потрапили у півфінал. Серед них YouControl та Geckon.
YouControl — українська продуктова B2B компанія, яка розв'язує проблеми клієнтів у сфері комплаєнсу та фінансового моніторингу з використанням відкритих даних.
“Існує велика проблема з тим, що європейські партнери і європейські компанії не можуть зрозуміти, як пишуться наші імена і як пишуться назви наших компаній. І тому вони об'єктивно не можуть нормально провести бекграунд-чек, щоб зрозуміти, з ким вони будуть працювати. Ми зробили інструмент YC World, який в декілька кліків дозволяє вам знайти слід, інформацію, бенефіціарних власників та іншу інформацію по компаніях або людях без залучення дороговартісних експертів”, — поділився Михайло Горобцов, СPO YouControl.
Geckon — рішення для моніторингу кіберзагроз, яке допомагає малим і середнім підприємствам покращити виявлення та нейтралізацію загроз за допомогою штучного інтелекту.
“Проблема в тому, що з однієї сторони ми маємо дуже велику кількість кібератак, а з іншої сторони ми маємо недостатньо кадрів. Адже існує великий об'єм даних, який треба аналізувати. Більшість інструментів, які використовуються для забезпечення кібербезпеки, замість того, щоб розв'язати цю проблему, створюють ще більший об'єм даних. Ідея нашого стартапу в тому, щоб зменшити обсяг роботи для аналітиків кібербезпеки”, — розповів Сергій Харюк, Засновник стартапу Geckon.Засновник стартапу Geckon.
Штучний інтелект: трансформація підходу до захисту даних
Однією з наскрізних тем конференції IT Arena 2024 став штучний інтелект, який значно трансформує підхід до захисту даних у сучасному світі.
Бізнес-трек відкрила Анна Гетат, віцепрезидентка з даних, аналітики та штучного інтелекту в Recorded Future. Вона говорила про майбутнє збору даних в епоху штучного інтелекту: «Характер збору даних суттєво змінюється, але потреба в ньому лише зростає. Тепер збір даних полягає не лише в тому, хто більше знає, а й в тому, як ефективно використовувати цю інформацію, щоб зменшити невизначеність у великих масштабах та з високою швидкістю». Анна підкреслила, що штучний інтелект — ключовий інструмент для збору даних, встановлення зв'язків і ухвалення рішень.
А вже на третій день конференції, на мітапі, присвяченому взаємодії ШІ та кібербезпеки, фахівці детально обговорювали, як штучний інтелект може підвищити ефективність захисту даних і протидії кіберзагрозам. Дмитро Таранюк зазначив: “ШІ вже давно є частиною безпеки, його інтеграція з новими інструментами допомагає автоматизувати виявлення загроз і значно покращити час реагування”. Це можливо, адже ШІ мінімізує помилки, які можуть виникнути через людський фактор. Однак важливо пам'ятати, що технології штучного інтелекту самі по собі не є панацеєю. За словами Джона Маркесса, “ШІ є ефективним лише настільки, наскільки якісними є дані, на яких він навчений. Тому захист цих даних є надважливим, щоб сам ШІ не став вразливістю”. Ця думка підкреслює одну з найбільших проблем сучасної кібербезпеки: ШІ також може бути об`єктом атак. Метью Герлінг додав: “ШІ дає унікальну можливість змінити баланс сил між тими, хто атакує, та захисниками, але його потрібно розвивати й захищати відповідально”.
Кіберпотенціал України: майбутнє, яке ми будуємо
В умовах війни Росії проти України важливість розвитку кібербезпеки стає особливо актуальною. Ця теза неодноразово звучала під час панельних дискусій та виступів на IT Arena 2024. Нік Гіcінто, співзасновник Hilltop Technologies, зазначив: “Єдиний спосіб підвищити кібербезпеку на державному рівні — це співпраця з бізнесом і освітою.” Про необхідність інтеграції зусиль усіх секторів для ефективного протистояння загрозам говорила і Даніела Таво, засновниця Bold Text Strategies. Вона зазначила: “Щоб підтримувати достатній рівень кібербезпеки за обмежених ресурсів, на всіх рівнях ключовим є спілкування, спілкування та ще раз спілкування”.
Водночас, Україна вже зараз має успіхи у сфері протидії цифровим загрозам. У своєму виступі Роберт Поттер, засновник Cyber Activities Group, акцентував на критичній ролі нашої держави в глобальному кіберпросторі: “Україна швидко просунулася в можливостях, перетворившись з цілі для атак на націю з потужними оборонними та наступальними кіберздатностями”. Експерт переконаний, що надалі провідну роль у розбудові українського кіберпростору можуть зіграти ветерани. “Те, що ми можемо зробити і в чому я намагаюся переконати український уряд, — це залучити ветеранів до навчання кібербезпеки і повернути їх до боротьби”
Не менш важливе значення для розвитку галузі є проактивне залучення до неї жінок. Як досягти рівності у цій сфері обговорювали на мітапі «Досягнення балансу: перехід від складних розмов про гендерну рівність до дій». «Суспільні стереотипи ще з дитинства відіграють значну роль. Дівчат часто спрямовують на “традиційні для жінок” професії, тоді як хлопців мотивують до технічних напрямів. Тож зміна свідомості має відбуватися на всіх рівнях — від сім'ї та шкіл до держави і бізнесу,» зазначила Ніна Левчук, співзасновниця Impact Force, Senior Regional Tech Lead та Cybersecurity Advisor.
На IT Arena 2024 також говорили і про майбутнє українських кіберпродуктів у світі. Під час дискусії “Еволюція управління продуктами у сфері кібербезпеки: як створювати продукти, які не підведуть” експерти зазначили, що довіра для клієнтів та інвесторів є критичною у цій сфері. Арно Дасьє, партнер інвестиційного фонду Koryos, сказав: “Якщо ви маленька компанія, корисно співпрацювати з більшими компаніями, адже партнерство з відомими іменами може створити довіру і залучити більше клієнтів.” Він додав: “Через війну українці створили багато якісних продуктів за доступною ціною, але в сфері кібербезпеки ми потребуємо довіри — тому важливо співпрацювати з місцевими представниками.” Водночас, не менш важливі і відгуки потенційних чи чинних клієнтів. Про це зазначив Віталій Якушев, СEO “10Guards”. “Вчасний зворотний зв'язок допомагає нам швидко зростати, оскільки це дає розуміння, чи дійсно ринок потребує нашого продукту”